Sissi

Cesta lásky vede z rodinného sídla k císařskému dvoru. První část klasické rakouské romantické trilogie v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Píše se rok 1853 a bezstarostná a rozverná šestnáctiletá dívka, bavorská princezna Alžběta, zvaná Sissi, si užívá dospívání na rodinném sídle, kde je coby oblíbená dcera bavorského krále Maxmiliána I. Josefa, vychovávána ke svobodomyslnosti a lásce k přírodě i umění. Když matka mladého rakouského císaře Františka Josefa, Žofie Frederika Bavorská, pojme plán na sezdání syna s Alžbětinou starší sestrou Helenou, zvanou Néné, doprovází ji na cestě do rakouského Bad Ischlu právě Sissi. Zatímco Néné se připravuje na ceremoniality seznámení s Františkem, Sissi si užívá místní přírody a rybaření. A shodou okolností se právě při té příležitosti setká s mladým císařem, kterému její krása i osobnost okamžitě učarují... Rakouský producent, scenárista a režisér specializující se na oddychové kostýmní snímky Ernst Marischka pojal plán na filmové ztvárnění mladé lásky populárního císařského páru na základě operety, kterou připravil a s velkým úspěchem před válkou uvedl jeho starší bratr Hubert. Jelikož práva na adaptaci od Huberta již ve třicátých letech odkoupilo americké studio Columbia (výsledkem byl snímek The King Steps Out od Josefa von Sternberga), koupil Ernst práva na dvojdílný román Marie Blank-Eismannové "Úděl císařovny Alžběty". Do hlavních rolí obsadil začínající herečku Romy Schneiderovou, dceru dobové hvězdy heimatfilmů Magdy Schneiderové, a mladého představitele romantických partů Karlheinze Böhma.
Během uvedení předčil snímek veškerá očekávání a stala se z něj senzace nejen v Rakousku a okolních zemích. Dodnes náleží mezi divácky nejúspěšnější německy mluvené produkce, ale navíc sehrál zásadní roli v utváření mezinárodního obrazu o Rakousku i životě samotné císařovny Alžběty. Mnohé historické nepřesnosti z filmu vstoupily do obecného povědomí chybně jako fakta, která ale na druhou stranu ze Sissi učinila komerční ikonu. Právě z ní, ale i malebných scenérií prezentovaných v tomto filmu žije rakouský turistický ruch až dodnes. Navzdory ohromné divácké popularitě se vůči filmu ohrazovala nejen dobová kritika, ale ve zpětném pohledu i samotné jeho hvězdy. Ačkoli se Sissi pro Romy Schneiderovou stala odrazovým můstkem pro velkolepou mezinárodní kariéru plnou herecky náročných rolí, nikdy se nedokázala zbavit stigmatu, které na ni vrhala role romantické princezny. Karlheinz Böhm se následující roky pokoušel vymanit ze škatulky milovníků v kostýmních filmech, až se mu to povedlo titulní rolí v legendárním psychologickém krváku Šmírák (Peeping Tom). Skandál, který jeho part vyšinutého vraha ve své době vyvolal, úspěšně ukončil nejen jeho kariéru v německých filmech, ale i reputaci doposud uznávaného režiséra Michaela Powella. (Česká televize)

for-com

nemám ráda překrucování skutečnosti a u historických filmů jsem na to vyloženě vysazená, ale ... ale je to krásná historická pohádka, na kterou jsem koukala už jako malá holka a ten pocit jaksi, při hodnocení, opomenout nemohu:) ()

Primavera

Romy Schneider je hádam krajšia ako skutočná Sissi, ale to sentimentalne spracovanie histórie .... Neviem, keby som bola práve tehotná alebo romanticky naladená, tak dám viac hviezdičiek, takto si nemôžem pomôcť, nedá sa, Romy ... :-( ()

Rodin

Tohle by nezachránila ani Romy po celou dobu nahatá a roztoužená. Kýč, jako prasca. To aby mně mohli vynadat i slovenští bratři. Tohle byla prostě jednoznačně úplná kravina. A barevná. ()

maruli

A já dávám 5, i když tu modrotinu už nezachráním, to proto, že jako malá jsem tenhle film prostě zbožňovala a dodnes si vzpomínám na ten obdiv a pocit, když jsem Sissi viděla poprvé a jak hrozně moc jsem jí chtěla být a když jsem poprvé stála v Schönbrunnu, jímala mě téměř posvátná úcta.. Co na tom, že dějepisci můžou děj právem sepsout, aťsi jsou kostýmy nepatřičné, je mi fuk, že je příběh sladký jak cukrkandl. Já si občas ráda a beze studu dám o pár kostek navíc.. :) ()

joelly01

Na me to fungovalo velice dobre, kor ten Ischgl jsem ocenila. Krasne hory, krasne kroje a krasni lidi. Sladkobolny kyc jak bic, ktery me ovsem velice bavil a kdyz se to ocitne v bedne kdyz ja jsem nahodou kolem tak na to cumim jak Kobra na kralika. Pristi tyden jedu na dovolenou, skoda ze nejedu do hor. Ale asi se tam stavime. Hory jsou stejne nejlepsi. ()

PaRi

Průměrný rakouský režisér stvořil podprůměrnou limonádu operetního střihu pro paní a dívky. Nemohla to zachránit ani krásná Romy či velká výprava. Většina herců působí až ochotnicky. Z velkým sebezapřením jsem shlédl dva díly tohoto kýče a už nikdy více. Nechápu, že má Česká veřejnoprávní televize touhu předkládat tenhle příšerný spektákl divákům. Patří to tak na Novu, od které to ČT převzala, neboť na konci filmu nás Nova lživě informuje (jak je u ní zvykem), že prý tohle dílo vyrobila. Kde jsou ty časy, kdy se pravdivě uvádělo: české znění vyrobila ... ()

Jehan

Moooc roztomilé! Slaďoučký dortíček! Barvotisková nádhera. Velká legrace; a tak všelijak podobně. Ale díky tomu všemu i průzračně přehledné, barevné a skvěle ilustrující, jak Rakušané v roce 1955 viděli sami sebe v 19.století. Je to divné, ale vlastně mě to celkem bavilo. ()

lake-lake

nejznámější Rakušanka je Němka, nejznámější Němec je Rakušan ... včera poprvé, náhodou, nechtěně: dětské, naivní, přebarvené - ale kupodivu, nešlo se od toho odtrhnout. souhlas s komentářem kinderman ()

kaktusacek13

Jde sice o strašně přeslazenou romantickou komedii, ve které září Romy Schneider, ale film má úžasné kouzlo, natáčelo se v krásné přírodě... Viděno v originále i v češtině. Myslím, že v němčině vyniknou mnohem lépe postavy četníků :) ()

DjsVorel

Jo jasně, taky si se čtyřmi hvězdami připadám jak blázen, ale tenhle film je prostě kouzelnej a patří k mým oblíbeným. Žádný filmový majstrštyk, žádná režijní bomba a oscarové herecké výkony, ale tenhle film, který se opírá o historii (podotýkám pouze opírá), je vlastně tak přirozený a svěží, že prostě si nemůžu pomoct. Romy je samozřejmě okouzlující a štramák Böhm jakbysmet. Příjemná kamera a krásné prostředí. Normálně bych řekla průměrně romantický film, ale tím, že je to pro mě zasazeno do historické doby, tak to přidává ještě větší atraktivitu filmu. ()

majky19

Velmi hezky zpracovaný snímek o životě budoucí manželky císaře Franze Josefa I. a tedy i první dámy Rakouské monarchie, v hlavní roli s Romy Schneiderovou. Když se na to podíváme i z druhé strany, je až neuvěřitelné, že v čele rakousko-uherského mocnářství vydržel Franz Josef I. dlouhých 68 let, během nichž se celkově proměnila společenská, kulturní i průmyslová situace a i přes celou řadu životních peripetií, kdy mu zavraždili v Itálii právě manželku Sissi, synovce Františka Ferdinanda D´esteho zase zastřelili v Sarajevu a tím byl rozpoután konflikt 1. sv. války atd., že i přes to všechno se na trůně udržel tak dlouho a i přes veškeré nepříjemnosti měl respekt takřka u všech vrstev obyvatelstva. ()

ostravak30

Po hrůzách války se samozřejmě lidé upínali ke krásným romantickým komediím a filmům obecně. V padesátých letech to byla slavná Sissi, v šedesátých zase Angelika. Samozřejmě si můžeme otevřeně říct, že Sissi je sice nejspíš nejslavnějším rakouským filmem všech dob a celá trilogie s ní, ale na druhé straně je to film vskutku romantický. A to nejen proto, že se v něm jedná o lásku dvou mladých lidí. Všechna omáčka kolem je prostě viděna romantickýma očima. Například když rodiče Sissi dostanou příkaz, aby se jako příbuzní císaře začali chovat rozumně vzkážou, že si budou dál žít dle svého. Tak třeba by se něco podobného mohlo takto odehrát, ale jistý si tím nejsem. Stejně jako buranským chováním mladé budoucí císařovny k matce jejího manžela. Nicméně krásné prostředí ve kterém se natáčelo a ten romantický pohled k tomu plus naprosto okouzlující Romy Schneider jsou i tak velmi příjemným zážitkem. ()

Joe16210

Taková milá a romantická verze příběhu rakouské císařovny Sissi. Romy Schneider působí lehce naivně, ale jedná se vcelku o běžný průměr. Nemusel bych na filmy o Sissi koukat každý druhý týden, ale jednou za čas je to příjemné odlehčení od vážnějších témat. ()

ivonius

Třeba když připomínal, odkud vzali Habsburkové svůj nárok na vládu v Čechách: „Od té kapky krve české, která se skrze Elišku Přemyslovnu, krále Albrechta, Annu Jagellovnu a Marii Terezii dostala do jejich žil." Vládli tedy (byť se to na jejich politice neprojevovalo) pouze díky tomu, že byli pokrevními příslušníky českého kmene. Současná demokratická a republikánská ústava však nevylučuje, aby v čele stál člověk, který v sobě ani kapku české krve nemá. A proto (!) „režim musí být předepsanou ústavní cestou změněn". ()

natalie15

Áno, je to síce veľmi naivné, ale aj tak prekrásne. Keď si človek odmyslí reálnu verziu Elizabeth Bavorskej máme tu celkom pekný romantický výlet do časov minulých. Výprava sa mi páči, postavy sú milé: najmä maďarský žandár, Romy Schneider je veľmi pekná a Franc očarujúci... Myslím že toto si vždy rada pozriem keď to budú opäť dávať v TV. 65% a 3 hviezdy, to platí pre všetky diely. ()