Okara

Komentář obsahuje spoilery! Pro mne formálně bezchybný film. Komentáře tedy využiji k tomu, abych se nepřímo vyjádřil k názorům ostatních uživatelů a samotného distributora. Během celého trvání filmu je počínání Fostera podáváno tak, že se mu téměř nedá nefandit. Zhrzený nespravedlností a sobeckostí lidstva nemůže pochopit, jak se společnost mohla stát tak zkaženou. A každý je samozřejmě uvnitř alespoň malým kouskem přesvědčen o tom samém. Ale je cesta destrukce-poznání správná? Ke konci již bez debat ne, jít přes mrtvoly by nikdo nedokázal. Avšak její počátek, či samotné smýšlení o ní, to správné je? Podle mě nikoli. Svoboda jedince přeci končí v demokratickém státě tam, kde začíná svoboda druhého. Přijít do evidentně neprosperujícího krámku zakomplexovaného imigranta a po jeho odmítnutí rozměnit mu vymlátit obchod? Rozstřílet strop fast foodu jen proto, že se jeho zaměstnanci řídí časovým harmonogramem? Bazukou vyhodit do povětří stanoviště nic netušících dělníků, protože nějaký vyčůránek si chce nahrabat penízky? Vstoupit na cizí pozemek a zničit vozidlo jen proto, že by se mu tam více líbil park? Co naplat, že má Bill ušlechtilé myšlenky. Svět má řád a kdyby bylo po vůli každého zvlášť, byl by zde chaos. Proto nehodnotím všemi hvězdami, kvůli jednostrannému pohledu. Opovrhování společností beru, ale zakomponování jednolitého úhlu pohledu nikoli. Nechť se D-Fens v pekle dočká nějakého anarchokomunistického zřízení. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

Trajektt

Excelentně natočená One Man Show o chlápkovi,kterýmu prostě najednou jebne v bedně a rozhodne se řešit svý problémy trošku až brutálním způsobem.Ve filmu vidíme příběh Williama ve kterém postupně vidíme jeho psychický rozklad v triviálních situacích jako je např.snídaně ve fast foodu ad.Je to o tom,že se to může stát každýmu z nás,že ten pohár přeteče a že nedokážeme ovládat své emoce.Prostě čeho je moc,toho je příliš.A to jak si s tím poradí náš antihrdina se svou stříkací pistolkou uvidíme ke konci tohoto počinu ve kterém exceloval Michael Douglas v roli inženýra Williama a také Robert Duvall v roli policisty odcházejícího do penze.Za me bezkonkurenčních 100%. ()

nascendi

Voľný pád je zaujímavý film, ktorý si vzal na mušku situáciu, v ktorej sa z času na čas ocitá každý z nás. Situáciu, v ktorej máme pocit, že sa na nás rúti celý svet, že od chvíle, kedy sme vstali z postele sa nám nič nedarí, že kumulácia nepríjemností, ktoré nás postihujú už vedie k nášmu zúfalstvu. Je až čudné, že táto vďačná téma nebola sfilmovaná mnohokrát. S Voľným pádom mám iba jeden problém, ktorý zabránil, aby som mu dal plný počet hviezdičiek, a to scenár, ktorý je na môj vkus málo uveriteľný a prehnaný. Na druhej strane to zachraňuje Michael Douglas svojim životným výkonom, ktorý uveriteľný je. A nestráca sa popri ňom ani Robert Duvall. ()

Zodd

To opravdu mělo být psychologické drama? Myslel jsem, že šlo o americkou sociální satiru, přitom fungující a zatraceně trefnou. Vlastně je to spíš oboje. I ten konec má ze satirického hlediska svůj smysl a pořádně z toho mrazí. Jen vývoj Douglesovy postavy je předem víceméně jasný, ale dá se na to přistoupit, ve filmu je toho mnohem víc. ___ SPOILER!!!!!! Při druhém zhlédnutí začínám víc chápat podtext o vlivu zaměstnání v obraně na psychiku a okolí, zvlášť když je v tom hraje politika (Studená válka). Samozřejmě s jistou nadsázkou, protože zdejší extrémní případ je zde subjektem reflexe skutečného obrazu USA během 90. let, ale nesklouzává ani k šílené parodii, ani blockbusteru typu Die Hard, dokáže to skvěle vyvážit. Z policejní dějové linie zase vidíme její tabu ze sociálního a politického hlediska. Vzhledem k tehdejšímu věku režiséra je vidět ta nekompromisnost i smysl udělat si z takové situace do určité míry legraci. Úplný konec se podle mého nestaví nutně na stranu šerifa, spíše dává obraz, co se v takové situaci může stát. A i když se hodně smějete, nakonec s vámi film spíš zatřese. Edit 2023: Opravdu mezi žánry chybí “komedie”, za tím si stojím. Ne že by se to vylučovalo s těmi ostatními. Je to nahláškované a naprosto záměrně. ()

silentname

"Falling Down" rozhodne pointu má. A realita je taká, že skutočne by sme niektoré z tých vecí čo William spraví počas svojej cesty urobili najradšej občas sami. Michael Douglas je skvelý a túto rolu absolútne vychytal. Je to skvele natočené, a výborne funguje jak dráma a krimi zápletka, tak aj celková komédia. Díva sa na to podľa mňa skvele. Určite si treba film čeknúť. Už len kvôli úžasnému Douglasovi a neskutočnému množstvu úžasných hlášok, ktoré v tomto filme povie. Hodnotenie: A ()

Tomco

Okrem Schumachera ma nenapadá snáď žiadny iný režisér, ktorý dokáže zo svojho repertoáru, na striedačku, vypúšťať neskutočné sračky a zároveň aj nezabudnuteľné pecky. V tomto prípade však klobúk dole pred správne "nasratým" Williamom "D-Fens" Fosterom v úchvatnom prevedení od Michaela Douglasa. ()

Slarque

Vynikající Michael Douglas v nejlepším filmu Joela Schumachera. Už ani netuším, kolikrát jsem to vlastně viděl, ale nevypadá to, že by mne to omrzelo. ()

Arsenal83

Film, nad ktorým sa dá zamyslieť. Ak si myslíte, že máte zlý deň, pozrite si tento Schumacherov kúsok, možno budete menej nasratí. Michael Douglas tu je naozaj famózny a verne zobrazuje pocity svojej postavy. Na filme mi chýbalo len to, že je tu akoby spätne stupňovanie. To napínavejšie, to najlepšie, je na začiatku a smerom ku koncu sa to nejak zľahčuje. Rovnako vzťah k postave nie je divákovi úplne jasný, je to pozitívny hrdina alebo proste agresívny idiot? Možno ale práve to bolo účelom. ()

Joker Punx

Film o člověku jak mu jednoho dne jebne v hlavě a máš už všeho po krk, jde proti systému, proti společnosti, proti lidem. Opravdu nejlepší herecký výkon Michaela Douglase, s jeho postavou jsem soucítil, taky nemám rád lidi, jsou to svině. Asi nejlepší scény byli u korejce ve večerce a napadení baseballovou pálkou na ty dva zmrdy co ho chtěli okrást, to byli jak cikáni u nás ha! Robert Duvall v roli fízla mi byl protivnej i když to asi zahrál dobře, nejlepší film Joela Schumachera a zároveň i Michaela Douglase, výborná práce! ;) ()

Vitason

Je horko. Velká dopravní zácpa. Každý na vás troubí. No kdo by se nezbláznil? Michael Douglas určitě a tak se vydává napříč celým městem, aby si to vyřídil s fast foody, korejskými prodejci, černošskými gangy, snoby z golfových hřišť a spoustou dalších. Jeho putování může lehce připomínat videohru, kdy postupně získává lepší a lepší zbraně. Pálka, nůž, pistole a tak dále. Přesto tomuto antihrdinovi nelze nefandit a v dost věcech s ním nelze nesouhlasit. Policie nevidí v jeho činech spojitost, kromě jediného policisty. Tím policistou je Robert Duvall, který je maniakovi v patách v poslední den své policejní služby. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších Schumacherových filmů (Telefonní budku jsem ještě neviděl). K čemuž mu pomohly hlavně výkony Roberta Duvalla a Michaela Douglase, ale také velice dobře napsaný scénář. ()

eLeR

Tento film mne nejako nesadol, nervózna som z neho bola celý čas ... ale Douglas? Klobúk dole. Obľúbený film mojej polovičky. 3,5* ()

klerik

Douglas prezidentom! Schumacher by mal točiť iba takéto filmy. Úžasná kritika (americkej) spoločnosti, kde je hlavný hrdina maniak, ale pritom s ním musíte súhlasiť. Výnimočý film... ()

Tommy987

Úžasne preceňovaný film, ktorý chcel byť všetkým ale vo výsledku vlastne nie je absolútne ničím. Trochu mi to pripomína dobrodružstvá Psíčka a Mačičky a ich povestnú tortu. Proste si do filmu narvime všetko dobré, čo nás napadne, kopu dobrých nápadov, postrehov a všeličoho iného, pozliepajme to riadnou dávkou klišé a dúfajme, že výsledok zachutí rovnako ako jednotlivé prísady. Ale ono to tak nefunguje. Nemôžme mať zase všetko - psychologickú štúdiu pološialenca ktorému rupnú nervy, obrovské množstvo priamej, ale často hodne nepresvedčivej a za vlasy pritiahnutej spoločenskej kritiky a rodinné problémy vyšetrujúceho detektíva. Filmu jednoducho chýba koncept a niečo, na čo sa chce skutočne zamerať, nejaká základná myšlienka, výpovedná hodnota. Kameňom úrazu je aj samotná postava Michaela Douglasa, ktorá je síce slušne zahratá, ale trpí onou zmätenosťou scenára. Práve ona je prostriedkom spoločenskej kritiky a najskôr je stavaná ešte do takej pozície, aby s ňou bolo možné sympatizovať, ale tomuto podráža nohy koniec, keď sa zmení na totálneho magora. Zaujímavou by mohla byť ešte línia vyšetrovania a postava Roberta Duvalla. Ale tam je zase iný problém - Robert Duvall hrá takisto obstojne, ale jednak jeho charakter a jednak aj celé vyšetrovanie je jedno veľké donebavolajúce klišé (klincom do rakvy je koniec filmu a "súboj"). Schumacher chvalabohu ešte celkom slušne zvláda réžiu a budovanie napätia (ten človek je fakt nevyspytateľný), a tak je z toho aspoň pozerateľný, i keď nekonečne priemerný a zmätočný guláš. 6/10 ()

Chrustyn

Hodně dobrý film s vynikajícím Douglasem. Je zajímavé ve filmu sledovat co se může stát komukoliv z nás, když nás jednoho dne všechno nas... . Škoda jen, že se v pozdějších fázích stává z hlavního hrdiny maniak a tudíž padá veškerá věrohodnost i zajímavost příběhu. Jeden z nejlepších Schumacherových filmů. ()

SeBig

Michael Douglas jako psychopat v roli exceloval! Z filmu jde vycítit Schumachrův psycho styl..šílené drama u kterého si nejste jistí jak to skončí. Byl jsem po celý film celkem napjatý. I pár vtipných scén se objevilo. Zkrátka tohle stojí za shlednutí. ()

dopitak

Narozdíl od kolegů jsem Douglasovi nedržel palce, a proto si taky film tolik neužil. První akce s autem dobrý, přestupek, odtáhnou to a je to, druhý v krámě nic moc, ale budiž, napadení, lepší právník by to dostal a podmínku a veřejný práce, třetí na kopečku parádní, dostali co chtěli, ale pak tím výstřelem do nohy jsem se začal cítit nepohodlně, a už s tím nešlo nic dělat. Fajn stopáž, kamera, hudba, a až na Prendergastovu ženu, kterou bych rozkrájel do nudlí, všichni fajn. Ale smát se nebylo čemu a ten svíravej pocit trval až do konce. Viděno v prvním dabingu od Marie Fronkové, Němec, Ilja Prachař - i přes menší počet dabérů a stále se opakující hlasy (Saic, Terš, Mahdal) paráda. Jo a k filmu - taky si myslím, že mohl být Michael jenom magor, ale ne vrah. ()

LaciLC

Pravdepodobne najlepší režisérsky počin Joela Schumachera, ktorému dominuje obzvlášť nebezpečne presvedčivý Michael Douglas v roli chlapíka s košeľou a kravatou, ktorému, stručne a jasne, rupnú nervy a tak sa za horúceho dňa s "bejzbalkou" a so samopalom v taške vydá do ulíc L.A. so slovami "Idem domov!". Hoci Schumacherova štúdia psychiky bežného občana, ktorý sa postaví proti systému nie je majstrovská, je "velice" pôsobivá a zaujímavá. Film je to jednoznačne skvelý, napriek tomu, že je v prvom rade vážny a dramatický je istým spôsobom aj zábavný a humorný, ale v každom prípade je značne znepokojivý. Myslím, že takýchto filmov je "na scéne" fakt málo, tento si však zaslúži dvojnásobnú pozornosť... ()

classic

„Padať dole” začne okuliarnatý a labilný cholerik William "Bill" Foster v bielej košeli a v čiernej, pásikovanej kravate postupne, akonáhle vystúpil zo svojho auta s ešpézedkou D-FENS, ktoré zrovna trčí v preplnenej, letnej zápche, kdesi na frekventovanej výpadovke v Los Angeles, v podstate si tým spečatil celý svoj osud, a pritom chcel ísť iba pozrieť svoju dcérku Adele, čo akurát oslavovala narodeniny s bývalou manželkou, keď si čoraz viac uvedomuje, že už nikdy nič nebude také, ako predtým... a čo sprvoti vypadalo úplne neškodne, kedy predavačovi "len" rozmlátil obchod, lebo mu za jednu, vychladenú colu, účtoval nehoráznych 85 centov, vďaka tomu mu už neostanú drobné na telefón, je začiatok-konca, odteraz bude stretávať už len samých, neústretových ľudí, t. j. spoločnosť nastavila svoju pravú tvár, ktorá jednoducho urobila z neho to, čím sa stal ? Ani si to ešte extra neuvedomuje, rúti sa do vlastnej záhuby. Jeho protipólom sa stáva výslužilý detektív - seržant Martin Prendergast, ktorý je dnes úplne posledný deň v práci, odchádza do predčasnej penzie, čo mu kolegovia dávajú aj pocítiť, všetci si ho stále doberajú, okrem kolegyne-detektívky Sandry Torres, ktorá s ním asi najviac súcití. A pre obidvoch bude tento, horúci a vyčerpávajúci deň strašne náročný, a iba jeden z nich sa môže na konci spokojne radovať... / Životný výkon Michala Douglasa, ktorý predvádza naprosto fascinujúci herecký koncert, a spolu s Bobom Duvallom sa vkusne dopĺňajú. Ponuré thrillery boli výsostnou parketou Joela Schumachera, ktorý bol ako na hojdačke, raz hore, inokedy zase dole. Pôvodný scenár Ebbea Roea Smitha, nie je vôbec ďaleko od pravdy, že toto sa môže stať úplne hocikomu, len aby mu (jej) nepraskli nervy, a chaos je na svete. Miško sa síce občas neumýselne prehráva, či réžia má zopár „hluchých miest” , no i napriek tomu, sa stále jedná o (nad)štandardnú kinematografickú záležitosť, ktorá miestami normálne fascinuje diváka ! Atmosféra je tak depresívna, že sa ani automaticky nemusím zdržiavať v Škandinávii. A bez nej by to bola inak veľká nuda ! Autentické spracovanie, pred ktorým, naozaj klobúk dole. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher