Olafsson

Geniální výkon Michaela Douglase... Kdyby zůstalo u řádění Williama ve stylu radikální osobní vzpoury proti absurditě společnosti tak je to za 5 hvězd... Jedna hvězda dolů za to, že finále z něj v podstatě udělalo pouze psychopata přehnaně upjatého na svoje dítě... ()

kubas369

Douglas nemá zrovna dobrý den a tak se chce vrátit domů zatímco E.T.mu stačilo zavolat, nasranýmu Douglasovi nezbývá nic jiného než se doslova probojovat džunglí velkoměsta. Happyend nečekejte. ()

Dinsberg

Zřejmě není možné zůstat normálním v dnešním šíleném světě. Nebo jen stačí to šílenství nevnímat? D-Fens už to šílenství ignorovat nedokázal a místo toho se mu postavil jeho vlastní zbraní, šílenstvím. Je zvláštní si uvědomit, že zde vykreslený "psychopat" je dost možná poslední racionálně uvažující bytostí toho do morku zkaženého světa. Sama postava symbolizuje nejen boj proti prohnilé společnosti (a kupodivu nezáleží na tom jestli jedná v souladu se zákone či ne), ale i marnost této revolty. Společnost už je tak navyklá na "svůj" způsob života, že onoho záškodníka musí urychleně zlikvidovat. D-Fense není možné nenávidět, ale ani litovat. Není možné ho milovat, ale ani nad ním lámat hůl. Je to člověk z davu, člověk, který si uvědomil, že je něco špatně. Nebo možná všechno. V každém případě, každý se s ním může ztotožnit, právě pro jeho uvěřitelnost. ()

boombang

Tak tento film i jeho hrdinu dokážu velmi dobře pochopit... zatím mi ale naštěstí "kýbl nepřetekl". A pro odlehčení doporučuju parodii od skupiny Foo Fighters, vynikající klip Walk. ()

Nepoviem

Damn it!Tak toto bolo niečo.Poriadne teplo,zápcha ktorá nemá konca,dvaja "machri" trúbiaci jeden do klaksóna druhý do mobilu a toto všetko ešte zdvojnásobené vreštiacimi sopliakmi vo vedlajšom autobuse.Človek je len tiež bytosť s jednými nervami.Joel nám ukázal,že všetky tieto iritujúce faktory podmanené s problémami v rodine,môžu urobiť zo psychicky slabého človeka hotovú ničiacu zbraň.A prečo psychicky slabého?Kto by nespravil,aspoň v tých ranných štádiach,to isté ako "D-Fens"?Svet je zkazený,tak prečo nehodiť ďalšie polienko do ohňa... ()

princesofpersia

Schumacher teda dokáže vyjádřit svůj názor. První polovina měla pořádnou sílu, jenže čím víc se z Douglase stával psychopat, tím míň se mi to líbilo. Nicméně hudba byla perfektní, Douglas taky a scénář, který se jen tak nevidí, mi rozhodně alespoň na chvíli zatemnil mozek :) ()

Kacer

Nekompromisní kritika (nejen) americké společnosti, kdy hlavní hrdina postupně naráží na ignoranci, nabubřelost a nesmyslné lpění na pravidlech. Michael Douglas možná ve své životní roli, která nutí diváka k zamyšlení ohledně chování k druhým, stejně tak jako například v The Game. Ostatní herci v tomto filmu jsou pouze prakticky komparz, u kterého pouze záleží na výši odměny. ()

Izi-Peťan

Film ukazuje, jakým způsobem bychom se mohli vypořádat s běžnými stuacemi života. Parádní podívaná, která mě nadchla už od prvním minut a s radostí si ji klidně zopakuji. 90% ()

Boudyy

Vážně dost dobré. Mám zálibu ve filmech odehrávajících se chronologicky, téměř vždy mě baví. Volný pád od Schumachera je přesně ten film, který vás bude napínat a který vás svými scénami bude bavit po celou dobu. Douglas vypadá v tomto filmu fakt cool a chce se jen dostat domů. Co vše se mu přihodí, je neuvěřitelné. Schumacher opět zabodoval, patří mezi mé nejoblíbenější režiséry, i dkyž u něj anjdeme kousky, které by i jeho nejvěrnější fans a možná i on smazal. Volný pád tím kouskem ale určitě není, ten je kouskem naprosto brilantním. ()

Benzinka

Od p. Schumachera bych čekal trochu víc adrenalinu, překvapení a napětí.. Tento film se furt tak nějak vleče, na dobrou scénu stále čekáte, aby jste na konci zjistili, že marně a samotné vyvrcholení se také řadí jen mezi tuctový průměr. Dívat se na to samozřejmě dá. Zařadil bych to do kategorie odpočinkových filmů..Nic víc, nic míň. 60% ()

anyonecek

No na mě tohle bylo až moc náhod najednou a taková transformace jednoho člověka během několika hodin, to bylo až příliš. Navíc mi ani moc Michael Douglas nepřipadal herecky zdatný v tomhle snímku. ()

x_silver

Jak jednoduché, prosté a přitom tak geniální. Dílo, nad kterým zůstává rozum stát. Blbej den zná každej. V případě Falling Down to znamená nechodit do vietnamskýho obchodu pro plechovku coly ;). Joel Schumacher? To je ten, co natočil Falling Down, co? ()

Gyrxiur

Mám rád psychotické filmy, no a tento výborne ukazuje, ako sa človek zmení, keď stratil nervy a nič iné už stratiť nemá. Film na mňa pôsobil veľmi realisticky a pekne poukázal na zlé stránky dnešnej spoločnosti. ()

Bobstein

U Falling down jsem se naprosto vcítil do Williama Fostera. Dříme to v každém znás...jen ti nejodvážnější nebo ti nejzoufalejší přemění touhy ve skutečnost. ()

subic

Jedna malá Adel má narozeniny, její taťka "jde domů" a k tomu jeden starší polda je poslední den v práci. Tento film z dílny Joela Schumachera mě nenechává chladným, hranice mezi obranou a pomstou je velmi tenká, film je zobrazením i mých tajných myšlenek, kdy bych někdy taky nejradši vzal basebalku a šel na to. Zde jsem na vážkách, jestli nedat všech 5 hvězd. ()

helrohir

Mierne satirická sonda do pomerov v americkej spoločnosti, ktorá je síce stará 20 rokov, ale bohužiaľ, podobne to funguje dodnes. Filmu dominuje okrem skvelého Michaela Douglasa hlavne bravúrny scenár. Je to síce celé postavené tak trocha na hlavu, ale ako film na zamyslenie to funguje dokonale. Škoda toho záveru, keďže som čakal pozitívnejší koniec. Po "Telefónnej búdke" druhý najlepší Schumacherov film. ()

Sidarius

Troufám si tvrdit, že Volný pád je jeden z nejlépe hodnocených filmů, který plně pochopila jen hrstka diváků (alespoň soudě dle komentářů zde na ČSFD). Dále bude komentář obsahovat drobné SPOILERY! - Film má totiž dvě roviny, kdy i ta základní (z lehce psychicky narušeného člověka se kvůli déle trvající a hromadící nepřízni osudu a jednorázovému bodu zlomu stane silně psychicky narušený člověk) je brilantně natočená a zahraná a divák si jí prostě užívá, protože "ten magor má vlastně úplnou pravdu". Poselství v sobě ale ukrývá až ta druhá rovina, která se skrývá jak v dějové linii D-FENSe, tak v dějové linii (zde v komentářích právě dost kritizované!) Prendergasta. To právě ta podobnost jejich postav (oba pracovali aktivně na zajišťování bezpečnosti občanů USA, aniž by to kdokoliv ocenil, oba "přišli" o dceru a celkově se s nimi osud příliš nemazlí a mají vážný problém se sebeúctou a tím pádem i s uznáním ze strany svého nejbližšího okolí) je na celém filmu to nejzajímavější. Volný pád nám ukazuje, že není zdravé v sobě hromadit frustraci, a že je třeba se ozvat a "bojovat" za své postoje, názory a práva, pokud jim opravdu věříte. D-FENS je ale proto záměrně ukázán jako člověk, který má své psychické problémy (sklony k agresivnímu prosazování svých postojů a tužeb), protože jeho "cesta" vede jen jedním směrem a není z ní návratu. Kdyby to byl normální člověk, znamenalo by to, že film ospravedlňuje všechny, kteří vezmou zbraň a začnou s její pomocí prosazovat svoje názory (a většina z nich o dost krvavěji, než D-FENS), protože k tomu přeci mají důvod. Celý film by pak taky ztratil dost ze své realističnosti, protože normální člověk by ty věci neudělal (a opět tedy nechápu kritiku v mnoha komentářích). D-FENS očividně snášel většinu těch věcí, proti kterým bojoval poté, co mu definitivně ruply nervy (samozřejmě, že ne kvůli té zácpě, ale kvůli tomu všemu, co se mu stalo předtím, ta zácpa byla jen zcela logický a uvěřitelný spouštěč, ta pověstná poslední kapka). Zkrátka až poté se naplno projevila jeho psychická labilita, kterou byli schopni do té doby odhalit jen jeho nejbližší (manželka, matka, možná i šéf v práci). Ostatně právě díky tomu je zcela logické, že ho žena opustila (matka z něj měla strach a šéf ho propustil), protože uviděla, co v něm dřímá. D-FENS ale díky tomu ukázkově reprezentoval to, co se občas prožene hlavou spoustě lidí v dnešním světě, ale nemají "koule" na to, to udělat. On to díky své úchylce a bodu zlomu zvládl, ale tak, že byste s ním osud rozhodně neměnili. Jeho příběh ale inspiroval druhou postavu tohoto dramatu, která si díky D-FENSovi konečně uvědomila, že jeho pasivita je špatná, možná ještě horší, než ta přehnaná "aktivita" D-FENSe. Zvolila ale jako řešení cestu, která je "správná" a nevede jednosměrně do pekel. Prendergast nám zkrátka ukázal, že to jde i bez sebedestrukce a dokonce i se stejným vtipem, jaký předvedl D-FENS. Nemění to ale nic na tom, že postava D-FENSe byla sice trochu šílená, ale nikoliv zlá, což ale zjistíme (spolu s Prendergastem) až na úplném konci, stejně, jako genialitu tohoto tragického hrdiny (dárek pro dceru vymyslel znamenitě). A co vy, máte už uzavřenou vysokou životní pojistku nebo půjdete raději tou druhou cestou? () (méně) (více)

Daryl.Dixon

Tenhle film mám hodně rád, protože ukazuje realitu života takovou, jaká je, a i když Michael Douglas představuje spíše zápornou postavu, tak jeho chování je celkem pochopitelné a v některých věcech s ním člověk i sympatizuje. Kdo se například nesetkal s tím, že po objednání dostal jinak vypadající jídlo, než jaké inzeruje poutač, nebo nemusel absolvovat řadu objížděk, protože se opravuje silnice, která byla den předtím průjezdná, zatímco cesty alá tankodrom zůstanou bez povšimnutí. To se pak nedivím, že popadne první bazuku, na kterou narazí a jde pomoct s opravami. Rovněž darovaným kufříkem bezdomáče také nepotěšil, což mi připomíná, že jsem jednou naivně dal bagetu bezdomáči, co chtěl drobné na jídlo, kdy mě poslal do pr...e, že chtěl drobné a ne bagetu. Tehdy jsem ještě nevěděl, že jídlo znamená krabicák. ()

Patches1984

Volný pád je od všeho trochu. Trochu kriminálka, trochu společenská satira, trochu komedie, trochu lákavé, trochu znepokojivé, trochu ukázka toho, co se vlastně může stát skoro každému, když už na něj civilizační stres bude doléhat příliš dlouho a příliš těžce. Nejzajímavější mi na celém tom příběhu příjde kontrast mezi "D-Fensem" a Duvallovým detektivem, který je svému protivníkovi vlastně v mnohém podobný, ale přitom úplně jiný. Dovedně poskládaná mozaika, kde každá scéna a každá interakce mezi postavami má svou pointu a něco říká, a tak nakonec vlastně ani moc nevadí ten klišovitý závěr celého filmu. 9/10 ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher