1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

JohnSmith

Moc pěkný příběh o objevení Nového světa. Depardieu výborný a vlastně i ostatní herci nejsou vůbec špatní. Scott to moc pěkně natočil a závěr byl jeden z nejsmutnějších jaké jsem viděl. ()

VanTom

Namísto nekritické oslavy (výročí) objevení Ameriky předkládá Ridley Scott nejednoznačný portrét snílka, ambiciózního muže s vizí, jemuž se podařilo překonat zpátečnické (církevní) teze a podstoupit cestu, která proměnila svět. Pozornost režisér nesměřuje na dobrodružnou plavbu či průzkum panenských teritorií, ale na alegorii o dobytí (a zkažení) pozemského ráje chamtivou, pokryteckou, pánovitou civilizací, na zborcení úžasného snu. Občas nás tím mlátí po hlavě (viz karikovaně padoušský šlechtic úlisného Michaela Wincotta), jindy, skoro beze slov, fascinuje nádherným obrazem, působivou výpravou a fantastickou hudbou. ()

ravenir

Asi jsem čekal moc, fim je celkově utahaný, zoufale pomalý a bez jediné pořádné akce. A u bojové scény ve vesnici místního kmene jsem se bohužel začal smát. Působilo na mně snad jen krásné vyobrazení Pinty, Niny a Santa Marie při plavbě na západ a úžasný slizák Moxica (M. Wincott). ()

ABCD Marta

Vůbec nechápu, proč mnoho uživatelů na ČSFD tento snímek odsuzuje, jak shnilé a zeleně zbarvené maso prodávající se v našich velkoobchodech, když se jedná o impozantní dílo s překrásnými exteriéry a výborným Gérardem Depardieu, který si Oscara za svůj výkon zcela zasloužil. A jak píše kleopatra: ,,...škoda propást něco tak pěkného." ()

JekoRek

Nejvíc mě u tohoto filmu zasáhla hudba. Ta je fakt k pos....rání. Gérard je taky dobrej, ale občas sou tam nudný pasáže. 80% ()

Kosmik 1

Zdlouhavé? Ano, ale až ke konci, kdy se film hrozně táhl a nic podstatného už se nedělo. Místy trochu drsné. Někdy zase krásné, teda spíše jen ty záběry než to, co se odehrávalo v té době. 1492 je všem moc dobře známý rok, proto se nemá cenu moc rozepisovat o čem byl a jak vše probíhalo. Jako dobrodružně historický film v podání Ridleyho Scotta rozhodně uspěl a já se rád v budoucnu podívám zas. ()

mkubalikova

Na tohle by už ani nůžky nestačily. Tohle chce křovinořez, nebo možná motorovou pilu a pořádně prořezat. Jako film to stojí za zlámanou grešli. Ale pokud Ridley točil obrázky jako podkres k Vangelisově hudbě, tak je natočil nádherně. Trochu drahý a zbytečný videoklip. 70% ()

Jaro.Krafcik

Film o ktorom som nevedel že je o kolumbusovi. Dosť prekvapil a pozdával sa mi. Jednak natiahnutá stopáž až tak veľmi neprekážala ale ten parádny soundtrack ktorý pozná asi každý filmový fanúšik. Gerard Depardieu a jeho najlepšia hlavná rola. Kam sa hrabe asterix a obelix. 4* ()

Death

Ma to uzasnou hudbu a nektere velmi pekne a pusobive sceny. Bohuzel tento film dava strasne okate najevo, ze se jedna o veledilo (Nova by rekla megafilm). Na to je ale prelis rozvlekly, malo strhujici a misty dokonce nudny(muze za to i prilis dlouha stopaz). Dobyti raje ma ale i nesporne historicke kvality(byt misty pochybne)a za ty si ctyri * zaslouzi. ()

Madlene

Tatátadátatatátadááááá.....tak to je ai t jediné, co mi na celém filmu utkvělo zcela bezpečně v paměti. ()

giovanni3

Gérard Depardieu opět potvrdil, že to je velký herec. Film jako takový byl kvalitní,ale opravdu 149 minut délka bylo až moc tudíž mne to chvílemi nudilo. Ač obsahově to bylo skvělé od boje o požehnání na cestu do neznáma, přez první kontakt z domorodci až po nastolení diktatury a zbytečné rozdmýchání sporů... Ale fakt ta délka to srazila na 4z5 ()

Pecival

Vychvalovat nádhernou Vangelisovu hudbu je asi nošením dříví do lesa, nicméně k filmu neuvěřitelně sedne a jenom díky ní spoustu scén funguje. A už vůbec nevadí pomalejší tempo vyprávění, které Scott nasadí, protože výprava a kamera jsou úžasné. Přízvuk Gérarda je opravdu hodně hutný, škoda že to nenatočili v nějakém jiném jazyku. Hodně se mi líbil Armand Assante, dobře obsazená role. ()

voleman

1492 Dobytí ráje je velmi výpravná podívaná s trochu zdlouhavým příběhem který chvílemi i trochu nudí. Velikým plusem v tomhle filmu je zcela jistě nezapomenutelná Vangelisova hudba, výpravné scény a Depardieu v roli Kryštofa Kolumba. Kdyby měl film o trochu hustší příběh, a byl kratší nejméně o půl hodiny šlo by o velice dobrou podívanou, takhle je to jen takový lepší průměr. ()

venca163

Docela by mě zajímalo, na co to natáčeli, ten film má tak o 5 let starší look než by člověk od filmu z roku 1992 očekával. Donutí člověka představit si jakej je to asi pocit (asi takovej pocit, jako když víš, že tam prostře dopluješ, nebo během pár dní zemřeš) a nastolí etickou otázku - jak budovat nový svět? Na druhou stranu je tohle fakt zdlouhavý (a to mockrát neřikam), část v Americe je místy šíleně úmorná. Zapomněl jsem to víc jak rok ohodnotit a zatim nemam rozhodně chuť to vidět znova, takže spíš ty 3. (70%) ()

OughJay

Po zhlídnutí 1492 jsem měl pocit, jako kdybych právě dočet homérskej epos... Těžko si dneska představit, jaká to v tý době musela bejt událost, nejdřív vyplutí 3 lodí do neznáma, nalezení novýho světa, první kontakt s novou kulturou, budování novejch měst... Nevím, jak moc je tenhle film věrohodnej, ale základních faktů se drží perfektně a poskytuje občas až dechberoucí pohled do historie. Ridley Scott tyhle výpravný filmy prostě umí, o tom žádná. Jediný, co působilo občas lacině, byly roztržky v koloniích, kdy jako by prostě musel existovat nějakej pořádnej záporák. Jasně, že všechno asi nemohlo jít jak po másle a těch konfliktů tam určitě bylo víc, proto mě trochu mrzí, že to tady bylo zjednodušený na jednoho šlechtickýho sekače rukou... Potom mi přišlo jako škoda neukázat návrat lodí do Španělska. Sledovat ty nevěřícný pohledy všech lidí, co nedoufali, že už Kolumbovy lodě někdy uviděj, by taky určitě stálo za pár vteřin na filmovym kotouči. :) Tolik asi moje největší výtky. Abych nezapomněl, tak velký plus pro tenhle film představuje naprosto monumentální hudba. Obzvlášť titulní skladba musí lahodit všem uším, protože ten chrámovej zpěv je prostě nepřekonatelnej. Nedokážu si představit, že by u takový události, jako bylo objevení Ameriky, hrála jiná píseň... ()

Kleki-Petra

Nemůžu si pomoct, ale tento rádoby napínavý velkofilm mě nijak neoslovil. Filmu rozhodně nejdou upřít zajímavé záběry, herecké výkony a samozřejmě vynikající hudba, to ale nemění nic na tom, že jsem se kvůli zdlouhavým scénám a záběrům hodně často nudil. Další věcí co bych filmu vytknul je samotný Gérard Depardieu, který se podle mého názoru do hlavní role příliš nehodí a proto tomuto filmu nijak do věrohodnosti nepřidal. Být film o hodinku kratší, možná by na mě zapůsobil silněji. ()

Ferinka

Ridlyho mám moc ráda, ale tady to prostě drhlo. Udělat z Weaver Isabelu Kastilskou byl trošku risk, ale vyšel. Horší to bylo s Depardieum, ten moje představy o Kolumbovi nesplňoval, nicméně nehrál špatně. Jen mi přišlo, že příběh byl spíš postaven na brutalitě a výýýborné hudbě, a byl tak zastíněn samotný děj. Jo, Kryštof měl smůlu, Amerika se po něm nejmenuje, ale to je hold úděl těch, co se jednou mýlili a nechtěli to přiznat :) ()

gutshoter

Zdlouhavé? Nepřijde mi. Zdatně zrežírovaný výpravný film, který mohl být natočený jen těžko lépe. Gérarda jsem si coby legendárního Janovana zprvu nedokázal představit, leč jeho nesporný um mě opět dokázal přesvědčit. Jen by mě jako zvídavého vašnostu zajímalo, zda byl Kolumbus takový charakter, jak jej tvůrci prezentovali. ..A ta hudba.. jednoduše magická! ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)