1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

jane1106

Kdepak pomalé tempo, zde všechno hravě převálcuje krása obrazu a hudby, síla okamžiků. Film je tak nabitý intenzivními momenty, že se mi jednotlivé fragmenty i dnes - téměř týden po zhlédnutí - neustále vrací. Ústřední postava je skvěle propracovaná i zahraná, já mám ráda i zajímavé postavy vedlejší, kterých se mi dostalo požehnaně. Karyo okouzlil (jako vždy) coby zkušený a zapálený charismatický mořský vlk, Wincott představuje nejdémoničtějšího, nejaristokratičtějšího zmetka, navíc dokonalou dikcí a frázováním dává naplno vyniknout nejunikátnějšímu hlasu Hollywoodu (ani nevím, jestli toužím zjistit, jak se s tím popasovali v dabingu:-)) a Armand Assante je zosobněná španělská hrdost. Dialogy jsou neménně působivé, stejně jako naturalismus pár vybraných scén. Takhle hluboké (někdo tomu říká ,,nudné") snímky jsou přesně moje krevní skupina. Ráda bych někdy dostala příležitost vidět tento skvost na velkém plátně. ()

KOZEL84

No ne že by zas Ridley s tímhle nějak objevil Ameriku,ale opět miluje a maluje (narozdíl od některých oscarových filmařů,co točí jak když sere a maluje).Nějakou otravnou okázalost sem neviděl,spíš naopak a nějaké ty velkořečičky taky nijak moc nebolely (taky to není film o ''prohraném'' finále v basebalu,že).A hlavně na tak svin'áckou délku sem se vůbec nenudil.Neříkám,že to byla bůhvíjaká řachanda,ale nenudil.Gérard ''Grand Kobzol'' Depardieu,je až překvapivě sympatický Kolumbus (asi dost zidealizovaný,co?),královna Weaver jak by smet a samože legendární hudba Daniela Hůlky,Mistrovi šikovně přihrávají.PS:a kam se poděl Wincott?Takový pěkný záporácký ksicht to býval.Tady jako by z Interview s upírem vypadl.PSS:a ted' po stopadesáté trailer na Promethea ()

inachisio

Nevím nakolik mohu věřit informacím obsaženým ve filmu, každopádně jich tam spousta chyběla. Hudba i herci za jedna. Celkově mi však dílo připadalo rozkouskované a neúplné. ()

Puol

Trochu náročnejšia verzia objavenia Ameriky. Ridley Scott vytvoril sice komerčne nie veľmi úspešný, ale pútavý film. Miestami dosť drastický no tak nejak to vtedy mohlo vyzerať. Depardieu je vo forme (ako vždy), Wincott je perfektný záporák (ako vždy). Vangelisova hudba je možno až príliš dobrá a strháva na seba pozornosť. ()

Ferelen

Podľa mňa Ridley Scott nesklamal ani tentokrát. Veľmi dobre natočený film. Dĺžka mi vôbec nevadila, dlhšie "nudné" pasáže som ani nepostrehol. Pekne sa na to pozeralo od začiatku až do konca. Výborné výkony hercov, výprava a samozrejme musím spomenúť aj Sondtrack. Skvelý historický film. Odporúčam učiteľom dejepisu:-) a vlastne aj všetkým ostatným fanúšikom dobrého filmu. ()

René

500 let před natočním filmu byla objevena Amerika. Ridley Scott natočil film o muži, jenž chtěl v té době vybudovat nový, lepší svět. Historická realita o tomto muži je pravděpodobně trochu jiná, ale přesto myslím, že poselství filmu, ač idealistické, je inspirující. Pokud tím Novým světem jsou USA, myslím, že by se filmovému Columbovi líbili. A to si já beru z filmu, jedno malebné poselství o tom , že se to snad v té (alespoň severní) Americe povedlo. ()

Elin

Filmek o tom, kterak evropan ukázal svou pravou tvář a ve jménu boha a vlastního blahobytu, je schopen vypořádat se s kýmkoliv, kdo se mu postaví do cesty. Čtvrtá hvězdička je za hudbu. ()

mala_kea

Dobytí ráje, který mi bohužel přišlo chvílemi jako poblití háje, při čemž i já si občas sahal na tep, jestli se extrmně nezvyšuje. Snůška nesmyslných pasáží naprosto dokazuje, že se na natáčení nepodílela jedna země. Dnes již legendární soundtrack, který je stejně každému ukradený, výtečná vizuelní stránka a obstojně hrající Depardieu... Tyto atributy bezpečně zajistí, že film funguje a je bez problémů koukatelný.. Jenže nenabízí vůbec nic navíc. Nedočkáme se žádné silné scény, která by nám uvízla na dlouho v paměti, nedozvíme se o objevení Ameriky vůbec nic nového.. Film se hrozně snaží být něčím víc, ale je to jen průměrný blockbuster, který se za několik let ztratí v propadlišti filmových dějin... ()

Rokle

Výborný Depardieu v poutavém vyprávění vizionáře Ridleyho Scotta. Některé úchvatné scény si pamatuji dodnes. ()

Hapretor

Poučné, záživné. Ne však tolik působivé herecky, akčně či výpravou. Ale na dané téma u mě nejlepší zpracování. ()

Adm.Nelson

Audiovizuálne dokonalé, ku koncu trochu zdĺhavé, miestami veľmi naivné a miestami zase veľmi naturalistické, historicky znovu trochu "hollywoodizované", ako je to u Scotta zvykom, každopádne ale príjemné a vôbec nie zlé. 8/10 P.S.: K téme stret civilizácií sa o niečo lepšie vyjadruje tento film. ()

GOREGASM

Ridley poprvé plnohodnotně odhaluje svůj talent pro velkolepou historickou produkci, ve které není nouze o podmanivou dobovou atmosféru a zručně ukočírované drama. Snímek, který proslavila především ústřední Vangelisova melodie, jenž od doby svého vzniku byla nesčetněkrát beztrestně zprzněna (proč jsem si sakra jako první věc vybavil Dana Hůlku...), disponuje nejen legendárními melodiemi, ale zejména režijním uměním Ridleyho, který dělá z Columbusovy neústupné vize velkolepé dobrodružství, které skládá z pro diváka srozumitelných detailů a v košatém příběhu se zbytečné neztrácí a divák stejně tak. Přes přepálenou stopáž, která může přivolat jedno dvě zívnutí jde o poctivou osmdesátku a načrtnutí Ridleyho možností. 80% ()

robo7773

Priznávam, že dobrodružné filmy mám naozaj rád, a možno som pri ich hodnotení benevolentnejší, ale pri tomto prípade som ostal na konci trochu sklamaný. Miestami to bolo až neskutočne dlhé a nudné, ozaj môžem hodnotiť ako šedý obyčajný priemer. ()

BOURQUE

Ďalší veľkolepý film od pána Scotta! Avšak kvalitu mierne zhoršuje niektoré detailné scény. Mohli by byť kratší a jednoduchší. Musím uznať, že voľba G. Depardieu na roli Columbusa bola geniálna! Na začiatku som mal obavy, ale počas celého príbehu ma so svojim výkonom stopercentne presvedčil. Pravdepodobne sa jedná o jeden z jeho najlepších výkonov. A áno hudba! Vangelis a jeho vízia.... Ako to užívateľ „Anthony“ správne naznačil, hudba ala Vangelis je známejší ako samotný film. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

char_t

Spektakulární film a ještě lepší hudba, Vangelisovo životní dílo. A pěkná ukázka toho, jací byli Evropani v téhle době barbaři. Smutné je, že ještě dneska by se nezanedbatelná část z nás zachovala stejně (zdravím pokrokově xenofobní U.S. Army!)... Mimochodem, nedávno nalezené záznamy ukázaly, že Kolumbus nebyl žádný svatoušek, ale naopak se vyžíval v masakrování domorodců, ale jeho idealizaci filmařům rád odpustím, když z toho vzniklo TOHLE... ()

MickeyStuma

Objev Ameriky Kryštofem Kolumbem a jaký to mělo dopad na domorodé obyvatelstvo. Fenomenální snímek Ridleyho Scotta, za kterým konkurenční snímek Johna Glena 'Christopher Columbus: The Discovery' (1992) dosti zaostává. Překvapí Gerard Depardieu právě v roli Kryštofa Kolumba. Zrovna jeho by si před uvedením snímku asi málokdo dokázal v této roli představit. A stalo se a ukázalo se, že to byla dobrá volba. Další trefou do černého byl Vangelis, který svou hudbou snímek povýšil víc než by kdo čekal. Historikové si samozřejmě jako obvykle trhají vlasy nad historickou částí děje, ale v rámci filmového dobrodružného požitku je tento fakt druhořadý. Děj se vyvíjí pozvolna a každé události nechává svůj čas. I když pravda, třeba hrozící vzpouře na lodi se moc prostoru zase tolik nedalo. Tím se může zdát dramatizace krapet nudná a nepatřičná hlavně v rámci absence nějaké té akce. Jenomže o tom ten film vlastně vůbec není. Drsné a místy i drastické scény se objevují až v druhé polovině snímku, tedy v době začínající kolonizace objeveného světa, ale to jen v rámci vjemu samotného Kolumba. Tenhle film je zkrátka jen o něm, čímž je dán ohled převážně na jeho charakter. A tak máme tímto možnost ho vidět jako brilantního, zbožného, výstředního, sebejistého, neodolatelného a přísného člověka. Herecký úkol skutečně nelehký, ale Gérard Depardieu se s tím popral dobře. Až je škoda, že jeho výkon zastiňují překrásné a zároveň fascinující scenérie, kterých tu není zrovna málo. Snímek se tedy více veze na vážnosti než na popcornové zábavě, což mnohé diváky zvyklé na dobrodružství a akci odradí. Těžko říct jak je na tom příběh založený na skutečných událostech. To mohou posoudit skutečně jen historikové, ale po výpravné stránce je snímek realistický a dá se říci, že i dechberoucí. Je to snímek, který svým výjevem může být pro někoho těžko uchopitelný. Po filmové stránce se jinak jedná o skutečné mistrovské dílo, jaké umí vizuálně ztvárnit jen Ridley Scott. ()

Besyn

Nepochybně výborné zpracování slavné historické události,ale k úplné spokojenosti mi něco chybí a za živého boha nemůžu zjistit co. ()

martiňák

Těžko říct, proč mě některé filmy strhnou a uchvátí tak, že bych je mohl sledovat znovu a znovu, ale Dobytí ráje se to nepodařilo aniž bych filmu chtěl něco konkrétního vytýkat. Film jako celek je zajímavý, ale při sledování některých pasáží nepříliš záživný, není špatný, ale za srdce nechytne (v mém případě ani hudba). ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)