1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

foundation

Režisérske trápenie Scotta v plnej paráde. A pritom je to námet ako stvorený pre podobného režiséra. Veľkolepá výprava, kolosálna hudba, silné postavy, skrátka všetko charakteristické a neodmysliteľné pre historický veľkofilm mi tu chýbalo. Aby som nekrivdil hudbe. Ridley mal k dispozícii možno jednu z najlepších skladieb aká kedy vznikla ale čo z toho keď ju nechal absolútne nevyužitú. Samotná by možno v tých scénach aj fungovala ale to by museli byť trochu inak natočené a čo? A zrežírované. Ono to je vlastne celé také nemastné, neslané. Príbeh by sa dal porozprávať určite oveľa pútavejšie a ani herecky sa nikto nepretrhol ani len náhodou. Film nemá žiadne silné momenty ktoré by dokázali chytiť, nepustiť alebo utkvieť. Na jazyk sa derie jediné slovíčko ktoré to celé tentoraz vystihuje až neuveriteľne presne. PRIEMER. A asi netreba hovoriť že od nejakej polovice som sa už nudil vcelku dosť. ()

Pacek

V podstatě vše za mě řekla Galadriel. Ridley vubec nemusel chodit s příběhem až do roku 1500, a mohl se více věnovat první plavbě a také hrozící vzpouře aby to více zdramatizoval. Co se týče hudby herců nemám žádné námitky, atmosféra trošku pokulhává a navíc vangelis měli poprvé zahrát při objevení nového světa a né když opouštějí přístav ()

MrGregor

Příběh skvělý, zpracování skvělé, hudba výtečná, ale prostě to není ono... člověk nějak nedokáže udržet pozornost a začíná si všímat různých chyb (například když bojují proti domorodcům, tak domorodci jsou opravdu vyloženě "krvežízniví"... španělé střílí z pušek o sto šest, ale domorodci mají problém natáhnout luk...) a to rozhodně nejsou všechny chyby, ale jak jsem říkal, zbytek je skvělý :) ()

Kingjiri

Technicky Ridley Scott zvládnul 1492 s přehledem sobě vlastnim. Na výpravě, kulisách, vizuálu, hereckecj výkonech nebo legendární Vangelisově hudbě v podstatě neni co vytknout. U dramaturgie je situace poněkud horší. Jak uvádí distributorskej popisek, neřeší se jenom Kolumbusova plavbu, ale taky dvacet let jeho života, v čemž vidim největší problém. Úvod je společně se závěrem v Kolombově domovině zbytečně dlouhej a místama nudnej. Právě tady by se dalo uspořit minimálně dvacet minut, který přebývaly. Ve scénách v "Novym světe" bych si pak dokázal představit napínavější a dramatičtější scény ze střetu kultur. Čtvrtá slabá hvězda za filmařinu, hudbu a atmosféru. ()

Stíba

Tenhle Scottův velkofilm evidentně vyvolává celkem rozporuplné reakce a můj pohled stojí zhruba někde uprostřed. Scottova režie je bezpochyby zručná, bravurně prolíná děj v domovině s událostmi v novém světě, do toho Vangelisovo nezaměnitelné hudební podkreslení, výborný Depardieu a tak dále. Navíc za sebe musím říct, že tady ty dvě a půl hodiny jsou úplně v pohodě a s poznámkami k vlečícímu se průběhu absolutně nemůžu souhlasit. I přes to vše mi tu tak nějak chyběl větší celkový prožitek a vtažení, zkrátka je to pro mě trochu odměřené a bez vyvolání určitých emocí, které bych tu očekával. ()

Titus

Jednoznačně pět za vizuální provedení a bezchybnou Vangelisovu hudbu. Tak rád bych se zúčastnil s Kolumbem jeho plavby...! ()

diodoros

Jeden z "historických" filmov Ridleyho Scotta, tentoraz o Krištofovi Kolumbovi. Exteriéry sú vybrané vhodne, kamera a technické spracovanie sú na vysokej úrovni, Vangelisova hudba je výborná, herecké výkony ujdú - najväčšie miesto tu má Depardieu, ostatní herci sú skôr na pozadí. Film zobrazuje Kolumbove presviedčanie iba v skratke na začiatku, ide v ňom hlavne (ako vypovedá názov) o skolonizovanie a "scivilizovanie" nového kontinentu so všetkým, čo s tým súviselo - narušenie zabehnutého života a princípov domorodcov, choroby, útlak, chamtivosť, otroctvo, vyvražďovanie, domáce intrigy prenesené až za oceán... Hlavnou myšlienkou filmu je teda vypovedanie tohto posolstva, čo môže niekomu prísť ako zbytočne poučné a nudné a navyše to vyžaduje určité poznanie dobových pomerov - keď však divák o tomto období niečo vie, pozná Scottov štýl a je dostatočne trpezlivý, bude s filmom spokojný. Film Kolumba viac-menej idealizuje a zobrazuje ho ako typického neurodzeného nepochopeného génia, ktorému nejde o majetok, ale o objavovanie a súlad s domorodými kmeňmi a ktorý musí zápasiť s chamtivými šľachticmi doma aj v Novom Svete. Najväčším plusom je teda vizuál spojený s Vangelisovou hudbou, ktorý je skutočne dychberúci a film robí napohľad nádherným. Dej je oproti nemu iba jednoduchý a nevýrazný. ()

tančísvlky

Hudba zn.Vangelis z tohto filmu je hudobné nadčasové vlnenie a obrázky sú len malou emocionálnou kvapkou k tomu všetkému okolo ... ()

rublik05

Tváří se to jako velkofilm, snaží se to být velkofilmem, ale realita je bohužel trochu jinde. Víc než údiv z velkého uměleckého díla ve mně snímek spíše evokoval pocit umělé načančanosti a docela intenzivní nudy. Nepochybuji, že události okolo objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, jeho život a následné soužití a boje s místními obyvateli je nepochybně silné a složité téma. Jeho zpracování působí velmi rozpačitým dojmem, netvrdím však, že by se jednalo o nějaký průser to nikoliv, ovšem já osobně jsem nenašel ani jeden důvod nebo něco, co by mě tak zaujalo, že bych měl potřebu se na něj podívat znovu. Nicméně nemohu snímku upřít fakt, že je režisérsky docela slušně zvládnutý, hudební doprovod je taktéž na velmi dobré úrovni. Z herců zde hraje dominantní roli a taky podává nejpřesvědčivější výkon hlavní hvězda Gérard Depardieu v roli Kryštofa Kolumba. Jisté kvality filmu upřít nelze, nicméně výsledek na mě velký dojem neudělal. 6/10. ()

junxi91

Tak tohle se mistru Scottovi vážně povedlo. Napínavý, dobrodružný a místy dost krvavý příběh jednoho janovského mořeplavce, který měl hezkou ženu, dva syny, a věřil, že se dá směrem na západ doplout do Indie. Myslel si, že to zabere sedm týdnů. Na začátku jsme svědky toho, jak tehdejší inkvizice upálila čtyři "hříšníky", jeden z nich se však přiznal ke svým hříchům a byl milosrdně uškrcen, i to však bylo pěkně odporné. Musela to být fakt hrozná doba, kdy byly pány nad životem a smrtí spousty lidí úchylové v černých kápích. Přesto se však Kryštof rozhodne přesvědčit královnu a také církevní tribunál v čele s nedůvěřivým Sanchézem o tom, že do Indie se dá doplout za oněch sedm týdnů, a cíl se nachází jen 750 mil západně od Kanárských ostrovů, což byl hodně optimistický odhad. Královna Isabela v roli Sigourney Weaver měla celkem šmrnc a byla mi dost sympatická. Nakonec tedy Kryštof dostal posádku a vyplul na západ. Akorát se mu ta cesta trochu protáhla a málem zažil vzpouru, nebýt jeho proslovu o tom, že pevnina nemůže být daleko, stačí jen vytrvat. A tak přece jenom doplují na Bahamy a začnou objevovat ostrov, který Kryštof pojmenuje Santo Domingo. Nemilosrdná džungle přivodí jeho kamarádovi úplavici a dalšího zase uštkne hlad. Zato indiáni jsou poměrně přátelští. Kryštof jim nabízí nového Boha a civilizaci, jenomže náčelník mu na to řekne, že tohle už tady mají. Nechá tam čtyřicet mužů, triumfálně dopluje do Španělska, aby se vrátil s posilami zpět. Po návratu však zjistí, že jeho čtyřicet přátel bylo nemilosrdně povražděno a podezřelí jsou místní indiáni, ačkoliv to prý spáchali nějací Karibové z jiného ostrova. Cestuje s ním však jeho rival Moxika, který rozhodně není příliš nakloněn přátelskému jednání s těmi divochy, což rázně dokáže tím, že jednomu z nich usekne roku proto, že se mu nepodařilo vytěžit dostatek zlata. Na ostrově se následně vybuduje přístav, začne se stavět město s kostelem a vytažení zvonu je doprovázeno epickou Vangelisovou ústřední skladbou. Moxika kolem sebe zorganizuje silný odpor proti Kryštofovi a dojde ke krvavé bitvě, po které jsou vzbouřenci opět řádně potrestáni - odporně, s pěnou u huby uškrceni. Tohle však Kryštofa stojí místo guvernéra ostrovu Santo Domingo, a dokonce skončí na pár let ve vězení. Přesto se zde však může později vrátit - opět přesvědčí královnu, jeho synové zde získají významné funkce, stejně jako dříve jeho bratři. Nakonec si Kryštof zažije pořádný karibský hurikán, který zpustoší jeho městečko, včetně kostela. A také musí zkousnout fakt, že objevitelem pevniny není před tribunálem prohlášen on, nýbrž Amerigo Vespuci. Na mně působil Kryštof v tomto filmu jako veskrze pozitivní postava, která se však i přes ušlechtilou a dobrodružnou mysl nevyvarovala pár chyb. Přesto se o něm 500 let poté pořád učíme a jeho jméno zná každý obyčejný laik. Tak se mu jeho dílo asi celkem povedlo a tento film se také povedl, byť tam občas byla trochu hluchá a nudná místa. ()

Taffey

Trojka je tak akorát. Ridley je můj oblíbenéj rejža ale toto se fakt nepovedlo. Vůbec nejvíc mi vadilo, že první cesta přes Atlantik proběhla tak nějak, tak nějak, zkrátka, tak nějak. Nic, co by mě vmáčklo do bublin. Chyběla tomu šťáva, kterou tomu nedala ani výborná Vangelisova muzika. ()

PaRi

U historického filmu natočeného Ridleym Scottem máte vždy jistotu, že si kupujete lístek nejenom do kina, ale zároveň i na cestu časem. RS prostě patří k těm málo režisérům (u nás to byl František Vláčil), kteří vás z kina přenesou do doby, o které vypráví, a RS to navíc dokáže i v době, kdy se vedle vás cpou praženou kukuřicí , a to je co říct. ()

Tiiso

Nezapomenutelný soundtrack. Vangelis je mistr ve svém oboru a podařilo se mu vytvořit několik opravdu dobrých projektů. Film je hlavně vizuální. Reálie jsou přesvědčivé a kostýmy výborné. Z filmařského hlediska nelze co až tak vytýkat, jelikož příběh je podáván v dobrém tempu a následně pak celý ten filmařský vlak je již dobře rozjetý a taktéž dobře ovládaný pevnou rukou režie. Příběhově mám osobně raději první polovinu snímku. Ta druhá část, kde hlavní hrdina se začíná potácet v zajetí svých názorů na svět a společnost, kterou prezentuje, moc prozrazuje moderní myšlení, či lépe řečeno moderní zpracování myšlenek a a ubírá na autentičnosti samotného námořníka. Francouzský herec ho hraje výborně a přesvědčivě. Ale v závěru samotného příběhu mu scénář háže klacky pod nohy a vytváří z jeho projevu jen těžko uvěřitelný výkon. Ze života Colomba toho vím málo a tak nemám představu jak dalece se tvůrci drží historické pravdy a nakolik odběhli do oblíbené produkční fikce. Nicméně celkově snímek ve svém pojetí působí nadprůměrně a při velké projekci své splní. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)