Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

finkie

Drsný (správně spíše špinavý) Harry mi v dětství unikal, poprvé jsem ho celého viděl až včera. Těžko hodnotit. Z hlediska celkové zábavnosti a významu v rámci žánru by to bylo za pět, ideologicky je to na odpad. Harryho .44 Magnum si to ve filmu vyřizuje se vším, co tenkrát na přelomu 60. a 70. let rozpalovalo americké pravičáky do ruda - květinové San Francisco je zde zobrazeno jako pelech neřesti plný homosexuálů a všelijakých "závadových osob", totálně amorální záporák vykazuje nápadně zženštilé rysy, přezka jeho opasku má tvar symbolu mírového hnutí šedesátých let. Jakýmsi stínovým záporákem je ve filmu americký soudní systém, především Nejvyšší soud - v té době ovládaný liberály - jenž tenkrát prosadil několik přelomových verdiktů posilujících práva zadržených a stíhaných osob (na prvním místě tzv. Miranda rights) a jemuž se o rok později dokonce povedlo zakázat v USA na několik let trest smrti. Nechci se dotknout žádného příznivce "americké drsné školy", ale ideologická jednostrannost snímku občas vybízela k paralelám třeba s takovým majorem Zemanem. Na druhou stranu, film mě rozhodně nenudil a mnoho scén zde zjevně inspirovalo řadu pozdějších kousků tohoto žánru. Potěšila i syrově a realisticky vyobrazená brutalita a především množství necenzurované (ženské) nahoty, něco takového bylo možné opravdu asi jen v liberálních (ha, paradox!) sedmdesátých letech. Pak už začali prudit evangelikálové a feministky. ()

whitewater

Není třeba velkých slov. "Tohle" se nikdy neomrzí. A tři veteráni - Clint, Andy Robinson a Lalo Schifrin - ještě dýchají. ()

Bogrant

Dnes už asi kultový akčnák s Eastwoodom. No pri jeho pozeraní som nemal pocit kultu, možno v tej dobe to bolo niečo výnimočné, ale prišlo mi to celkom obyčajné s obyčajnou zápletkou. Treba však zobrať do úvahy rok výroby a mať k tomu istý odstup, takže v podstate to ubehlo relatívne dobre a tie štyri hviezdy dám, už len za tú Clintovu charizmu a hlášky. ()

chosan

Akční či krimi klasika. Tento film by měl být příkladem některých paskvilů co se v této době točí. Dávám 90%. ()

Bohdy67

Před padesáti lety asi fakt boom... Dneska bych to zhodnotil jako zajimavou krimi s vybornym Eastwoodem a jeho bouchackou... Ale dost hloupy zaporak a i pribeh.. malinko lepsi prumer 58% ()

Potjoc odpad!

Když jsem to sledoval, ten konec jsem ještě pochopil, UPOZORNĚNÍ SPOILER: proti zločinci to byla jen sebeobrana. Ale jeden zdejší komentář, že se má kriminálníky zabíjet bez soudů a zlý liberální systém, atd., tak tímhle tenhle film u mě zazdil. ()

Bragi66

Pro mne neuchvacující osmdesátková revolverovka s ClintemEastwoodem. Chápu, kam to mířilo, ale mne už to tehdy minulo. Beru to jako dobře řemeslně zpracovaný duch doby. ()

BigLoser

Film je drsný jako sám Harry, je to poctivá kriminálka s hrdinou drsnejším než samotnej Chuck Norris. Absolutne hnusnej a odpornej záporák je určite plus, moc rád si dám další díly. Škoda, že se už takové filmy netočí, je to asi tím, že i málokdo ma takové koule natočit to i v dnešní době. Harryho postava jen jde, občas přecedí skrz zuby drsnou hlášku, střílí a je nekompromisní, jak anazonská kobra. Proste super. Nejdrsnější 4* ()

Lazy87

Jo kdybych se na to díval asi před 15ti lety, tak bych možná slintal blahem, ale teď mi ten film moc neřekl. Clint Eastwood opět jako drsňák a to doslova, jenom už je to trochu mimo mě. bohužel, ale nezatracuji. / / Tak po pár letech znovu a to jsem si řekl, že zvládnu všechny drsný Harry. A musím říct, že bych teď i o tu hvězdičku navýšil. Celkově je to docela hovadina, i ten psychopat, ale má to svoje kouzlo. ()

Tauloo

Kultovní osobnost filmového plátna. Detektiv a jeho bouchačka, nekompromisní výraz Eastwooda a likvidace padouchů, co víc si od filmu z roku 1971 přát. ()

JIRKKA

Dnes jsem si na Novinkách.cz přečetl, že zase pustili nějakého gaunera. Na to co provedl, tak si toho moc neodseděl, ale hned po propuštění surově zmlátil svědka, který proti němu svědčil. Chtělo by to nějaké policajty typu Harryho Callahana, co by každýmu takovýmu šmejdovi ustřelili palici a bylo by po prdeli. ()

Puchyr

Stejný případ, který jsem mněl u Ramba. Už ten název je trochu...... Při přehrání filmu jsem zjistil, že věci se mají jinak. Často kritizovaný a osuzovaný film lidmy, kteří o něm třeba jen slyšely a samotný název jim připadá směšný. Samozřejmně že název je směšný, ale vím že podle názvu nelze hodnotit film a ,že o název nejde. ( Nesuď knihu podle obalu ) a pod tím obalem je dost slušné kriminální drama. Počátek počátků americký akčních thrillerů, zkrátka na 70. léta nový level. ()

Choucas

No, mladej Clint Eastwood baví stejně jako starej Clint Eastwood, ve filmu kterej je klasikou svého žánru. Prostě bomba a Clinta já dost můžu. Plný počet bodů je samozřejmností. ()

BeatleJohn

Skvělý Clint Eastwood jako nekompromisní inspektor Callahan mě opravdu nadchnul. Je to čistá detektivka, kterých nikdy není dost, má spád, zápletku a "dirty" hrdinu. Jak už bylo zmíněno, líbí se mi, že se ve filmu zbytečně neřeší minulost ani trable hlavního hrdiny. Takhle je to lepší. Přímočaré a bez sentimentu. Za mě jasných 5. ()

Drslw

Povedal by som, že stokrát alebo tisíckrát prevarený príbeh, postava, záporák a dej, keby nie jednej maličkosti - že totižto TENTO bol ten úplne prvý, a všetky ostatné prevárali jeho ;) ()

dcg

5 hvězd = 100 procent = the best of the most bestest. Ano, jsem fanoušek Clinta Eastwooda. Ano, jsem fanoušek 70. let. A to jsem vyrůstal na céčkových Seagalovkách. Ale když mi bylo 20 let - v roce 2014, Clint se stal šampionem mého srdce. Tento film je definicí 70. let. Jen kvůli němu si tisíce lidí koupili Smith and Wesson Model 29 .44 Magnum v osmi nebo šestipalcové verzi, černé barvě s dřevěnými střenkami. A říkali si před zrcadlem: Do you feel lucky, punk? Miluju veškeré Eastwoodovy filmy ze 70. let. Miluju Eastwooda. Miluju 70. léta. Miluju celou sérii Dirty Harryho. A chci aby Eastwood než mu bude 90 let natočil 6. díl. I kdyby tam místo něho měl hrát jeho syn, nebo by tam Clint byl na vozíku, stejně bych tomu dal 5 hvězdiček. Je to pro mě srdeční záležitost. Dnešní mládež ví jen co je SWAG, Justin Bieber a negr s zlatýma zubama a skinny jeans. Já bych na ty mladý šmejdy ve snapbackách přišel s .44 magnumem a řek jim: We won't just let you walk out of here. Who's we sucka? Smith Wesson and Me. A vyléčil tuhle zkaženou dobu. 70s forever, Eastwood forever, konzervatismus forever, .44 magnum na negrovu prdel forever. Get off my lawn, nigger. ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)