Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Studenti druhého ročníku jednoho pražského gymnázia jedou na povinný lyžařský kurz. Nikoho příliš netěší, že hlavním vedoucím je přísný profesor Karda, který vzal s sebou dceru Mariku. Kromě Kardy tvoří dozor mladá učitelka Hanka, zkušená a skeptická učitelka Boženka a pohledný instruktor Vláďa. Od počátku kurz provázejí drobné konflikty. U Vikyho Cabadaje, který je vůdčí osobností třídy, najde Karda rozbitou láhev vína. Hned první večer se po večerce kluci vydají na dívčí pokoj a profesor je málem přistihne. Další den začíná výcvik, ale také zápolení mezi Vikym, Radkem a Karlem o Maričinu přízeň. Té se však líbí instruktor, a tak se jejich snahy soustředí na to, jak Vláďu znemožnit. Zatímco se ho snaží vyšachovat, má Karda problémy s věčně opilým kotelníkem, který odmítá topit, protože má koks složený před chatou. Kardovu žádost, aby mu pomohli uhlí složit, kluci odmítnou. Potom se však domluví s kotelníkem, že jim za složení obstará alkohol. Když pak Karda odjede na celý den a noc mimo chatu, využijí příležitosti a benevolence učitelky Hanky a uspořádají v kotelně tajný mejdan. Karel se opije do bezvědomí, a když jej ostatní najdou ve sněhu, zavolá Radek i přes nesouhlas ostatních učitelku. Ta začne případ vyšetřovat, ale všichni předstírají, že o ničem nevěděli, a nechají v tom Radka samotného. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (40)

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

  • V rozhovorech během natáčení Václav Kopta (mjr. Alois Špalek) vzpomínal, že v roce 1982, v němž se seriál odehrává, točil svůj filmový debut Sněženky a machři a dodal, že mu tehdejší doba vůbec nechybí. Ljuba Krbová (matka Simona Marvanová) si při pohledu na žlutobílá auta VB zase vzpomněla, že kdykoliv nějaké v době totality viděla, udělalo se jí hned nevolno. (Šéfik)

Bakaláři (1972) (seriál)

  • V povídce "Báseň" zazní "Tatjanův dopis na rozloučenou Oněginovi" od A. S. Puškina, "Sám nejsi nic" od S. K. Neumana a "Jitřní píseň" od J. Wolkra. Báseň " Tatjanův dopis na rozloučenou Oněginovi" byla použita i ve filmu Sněženky a machři (1982) při společenské hře. (M.B)

Snowboarďáci (2004)

  • Karel Smyczek, jehož Sněženky a machři (1982) nepochybně byly jedním z inspiračních zdrojů, a který režiséra Karla Janáka i vyučoval na FAMU, k filmu později řekl: "Vím, že hodně lidí má tendenci srovnávat Snowboarďáky se Sněženkama, ale my se s Karlem vždycky bavili o tom, že jsou to tak jiné filmy, že jediné, co mají společné jsou hory a věk hrdinů. Ve sněženkách pro nás nebylo ani tak dominantní samotné vyprávění, jako proud, který je pod ním skryt - motiv vzpoury proti moci, která končí vyloučením z kurzu. (...) Musím obdivovat, za jakých podmínek dokázal Karel Snowboarďáky natočit. A navíc mi pouštěl různé verze střihu - a pro pedagoga je úspěch studenta potěšením." (NIRO)

Reklama

Reklama