Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

Pejpr

O první hodině a půl se nebudu vůbec zmiňovat, nestojí za nic. Ale když dojde k "setkání", to se začnou dít věci - ticho, vzrušení, pak tóny abecedy, návrat pohřešovaných, vybrání vyvoleného, no prostě nádhera.... ()

MontyBrogan

Director's cut: 137 min.: Naozaj som nečakal, že sa hlavný hrdina (Dreyfuss) vykašle na svoju rodinu... Inak pekné sci-fičko. Také farebné, veľkolepé, no proste spielbergovsko-williamsovské. :) ()

anais

Nádherný film. Epický, a přitom tak osobní. Ještě dnes se můj pocit z Blízkých setkání pohybuje na hranici okouzlení a úcty. Neuvěřitelně také působí fakt, že tato rozmáchlá, nákladná sci-fi má tak blízko ke kinematografii Françoise Truffauta. A to nejen proto, že ve filmu hraje. Blízká setkání třetího druhu jsou ve skutečnsti filmem o hledání sebe sama, nějakého uplatnění se ve společnosti. Až v druhém sledu jsou o mimozemšťanech a dětské fascinaci jimi. A právě tím se blíží (ehm) komornějším Truffautovým filmům. ()

honajz

Ano, takhle si předstvuju dokonalé sci-fi. Pomalé rozvíjení napětí, spousta otázek a postupné jejich rozplétání, po bombastický a trikově velkolepý konec. Stavba Ďáblovy hory v obýváku je asi nejsilnější scéna filmu. ()

poz3n

Tohle je prostě ten úžasný Spielberg, jehož 70ková tvorba se už dávno stala kultem a klasikou. Ten úžasný Spielberg, který mě přivedl do jeho velkolepých příběhů, do světa filmu, kde je všechno možné a ten úžasný Spielberg, který si drží svůj filmový rukopis už desítky let. ()

Deschain

Nočná scéna v dome bola silná a François Truffaut bol môj obľúbený prvok filmu. Inak trochu uspávač hadov. Svetielka pekné, aj bambino Barry, aj jeho mame som fandila, ale to je tak všetko. Malo to atmosféru, ale nedostalo ma to. (Lumiere - 12.6.2015) ()

Othello

Dnes je to vlastně překrásný pohádkový zážitek vidět jak tváří v tvář setkání s něčím cizím spolu lidstvo kooperuje, naslouchá, je pokorné, trpělivé a empatické. Je to vlastně vzácná podívaná sledovat, jak profesionálové z všemožných oborů spolupracují tváří v tvář poznání neznámého, aniž by z nich byli vytvářeni elitářští povýšenci nad selským rozumem. Film bez záporné postavy, film o fascinaci, shovívavosti a poznání. Musela být úžasná doba, kdy se tomu mohlo dát uvěřit. ()

becki_tu

Na svou dobu dobře technicky udělaný film, plný barev, ostrých světel, blikajících žároviček různých barev a hlavně mimozemšťanů. Ale na mě dnes toto, pro mnohé kultovní, sci-fi dílko působí trochu staře (promiň Stevene) a nedokázalo mě tolik strhnout, ikdyž pár momentů si rád zapamatuju. Ve své době jistě výjimečný film, později však už několikrát překonaný. Vzhledem ke Spielbergově další tvorbě dávám jen za tři. ()

Bauer

Snad jen jediný člověk dokáže natočit film tak, že Vás to vtahne do děje od první vteřiny. Co vtahne?! Úplně Vás to strhne do děje a po celou svou stopáž to jen tak nepustí. Jako bychom byli pod vodou a cca 135 minut jsme nemohli nad hladinu. Tak přesně takto to umí vážně snad jen Steven Spielberg. Osoba o které by se dalo říct DVA V JEDNOM. Génius a jeden z nejlepších režisérů všech dob v jedné osobě. Tomu člověku tak hrozně sednou filmy zaměřené na mimozemšťany, že to není snad ani možné. Válka světů, E.T. a Blízká setkání třetího druhu jsou jednoznačně nejlepšími filmy v daném žánru. Tento film je opravdu výborný a když se zamyslím, že je z roku 1977, tak klobouk dolů. Úžasné efekty a ke konci to byl útok na všechny mé smysly, protože takováto vizuální stránka se jen tak nevidí. A myslím, že kdo to viděl prvně v roce 1977, tak jen žasl. Otázkou je jak to působí v současné době? Myslím, že stále velmi dobře. Příběh filmu není nijak komplikovaný, zamotaný a ani nic podobného. Všechno je hned naprosto jasné. Znamenitá hudba od Johna Williamse nemá chybu a náramně se sem hodí. V hlavní roli Richard Dreyfuss byl tak excelentní, že to slovy nejde popsat. Jako kdyby hrál o život. Jako kdyby mu někdo držel u hlavy zbraň a říkal: "Budeš hrát pořádně, dáš ze sebe to nejlepší" ! On se parádně do své role vžil a je to vidět. Jediné co tedy musím vytknout tak je konec. Ačkoliv to bylo vizuálně nabité, tak to bohužel ke konci bylo trošku nudné. Ale i tak jde o parádní snímek, který se určitě zapsal do světové kinematografie! ()

matestlust

Neuvěřitelně silná a krásná podívaná.Spielberg je prostě genius.Tak veliký prožitek u filmu se jen tak nevidí,navíc když člověk veme,jak starý snímek to je.I přes některé zbytečně natahované části dávám jasných 5* a klaním se před mistrem Spiebegem.Co se filmů o setkání s ufo týče,těžko naleznete lepší. ()

Morholt

Nesmrtelná Spielbergova sci-fi klasika s nezapomenutelným hudebním motivem. Dle mého názoru to nejlepší o prvním kontaktu s UFO, co kdy bylo natočeno. 100% ()

Lucasion

"Jsou vodotěsné. Fungují." "Zlato, kam jedeš? - Vezu děti k sestře. - To je šílený. Nejsi ani oblečená" Film, který můj otec viděl v kině nejméně desetkrát. Možná to byly moje přehnaná očekávání. Taky mám Spielbergovu tvorbu rád. Ale Blízká setkání třetího druhu mi nepřišla nikterak výjimečná. Vlastně celý film stoupá a klesá s hercem Ricahrdem Dreyfussem, který už byl skvělý v Čelistech (1975). Jeho setkání s jinou formou života ho změní, a jeho reakce jsou prostě bomba. Ale jak už jsem řekl, film klesá a stoupá díky němu. Výsledný film je od začátku do konce pozorováním a navázáním kontaktu s létající věcí, která zanechává opálení na tváři a vypíná veškerou elektroniku. Na to, že jsem slyšel na film samou chválu. Na hudbu, scénář, efekty i samotné již retro. Tak mě film moc nebavil. Hudba je hezká a retro sci-fi se vždy rád podívám. Přesto pro mě film nemůže být kultem, protože mě jednoduše nechytl. Vetřelec (1979) od Scotta pro mě vždy bude perfektní filmový dílo. Tohle bohužel ne. [Collector's Edition] (50 %) ()

ScarPoul

Film pre každého ktorý aspoň trochu verí. Bolo natočených veľa filmov o mimozemštanoch ale žiadny sa nepriblížil k tejto dokonalej analýze sveta mimo nás svet. neskutočne dobrý film od ktorého som nemohol odtrhnúť oči. Prvú hodinku si s nami spielberg vyslovene hraje a mi čakáme že to nakoniec bude nejáky ten podvod ale to čo nám naservíroval na konci je dušuhladiaci scifivyzdvihujúci a emociámi precítený záver, ktorý nechá chladnými iba najvätších pokrytcov. Vo svete zvláštností a hlúpostí pôsobí tento film ako zázrak. Spielberg si napísal k tomuto scenár a cítiť to hádam z každého políčka filmu. Jedna geniálny scéna strieda druhú a vy zažívate dobrodružtvo dosiaľ nevídane. Ani transformeri vo mne nevzbudili takú spršku pocitov ako tento film. V interstate 60 neustále padá otázka či by hlavný hrdina odletel alebo nie - priklánam sa k nemu. Odletel by som a rád. Williams ty beťár opäť si to dokázal ()

Lacike

Po E.T.m dalsia Spielbergovstina, ktora ma v minulosti nenadchla a ja som sa po rokoch rozhodol overit môj vztah k nej. A znova sa nic nezmenilo. Na to jak je ten film epicky, tak je na môj vkus az prilis komorny a nudny. 5/10. ()

aniiicka

Velmi působivý film! Skvělí herci (především Richard Dreyfuss a můj milovaný Francois Truffaut), efekty, atmosféra a příběh....přátelské fascinující setkání s mimozemskou civilizací. První polovina mě kdysi dost děsila a druhá je taková pomalu gradující. Líbí se mi jak se sblíží postava Roye a Gillian, taky hora, na kterou svědci tajemných světel museli pořád myslet a po shlédnutí mi v hlavě vždycky hraje těch známých pět tonů. Začínající Spielberg byl super :) ()

maseer2

neakční a místy i trošku nudné sci-fi, které ale má své jedinečné kouzlo a atmosféru.. a to jej činí pozoruhodným filmem.. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi