Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

-krusty-

EHF: "CHRISTINE" nakopnula můj zájem o automobilové horory...a jak jsem byl při chuti, kápnul jsem na prý jeden z nejzásadnějších kusů - Spielbergův "DUEL". A musím zvolat "bravissimo!!!...". Neřekl bych, že jsem nadšen pod dojmem skutečnosti, že všechno točil opravdový Mistr svého řemesla. Ten příběh je prostě dobrý. Minimalistický, ale hodně atmosférický a naprosto splňuje moji představu psycho-thrilleru. Jen si to vezměte: jedna dlooouhá silnice, jeden osobák, jedna cisterna, dvě pumpy a jeden motorest. A přitom všechno funguje, nervy se napínají a nejeden divák přemýšlí, jak by se asi zachoval sám, kdyby... Prvních cca dvacet minut jsem skepticky čekal, co že se z této epizody vyvine. A ejhle, příběh se rozjel slušným tempem a my máme možnost být svědky myšlenek a hypotéz, které se honí v hlavě člověku běžných morálních zásad, pokud je zahnán do kouta. I když vlastně není. To je na tom všem zajímavé. Nejedná se prvoplánově o násilí tělo na tělo (spíše plech na plech), ale přesto když uvidíte v dálce tmavou siluetu byť i vyčkávajícího Peterbiltu, přeběhne mráz po zádech... Bravo! Skvělé! ()

Indio

Film za málo peněz a dá vám víc než třeba.....taková hooodně teplá Troja (Wolfganga Petersena) ze ktere mně bylo vyloženě zle ač měla silnějši téma a víííc chechtáků. Ale zpět k Duelu. Líbilo se mi nevysvětlení toho proč po nenápadnym chlapíkovy jde vrahoun v kamionu,(skalpy v podobě SPZ) udržování napětí jen dvouma autama silnicí a tou otázkou proč. Lepší Spielberg. ()

Toro8

Klasika. Aj keď si to pozriem dnes tak pred tým nápadom smrkám. Možno to bol práve Steven kto začal ten nízkorozpočtový ošiaľ za účelom čo najvyššieho zisku. ()

andydufrsn

Jak z minima vytěžit opravdu maximum? Vezměte jednoho herce, jednoho šoféra, kterej nemusí bejt herec, stačí když bude umět mávat rukou, jeden osobák a jeden otřískanej náklaďák a na režijní židličku posaďte Stevena Spielberga! Prvotina tohoto velikána Vás uchvátí svým napětím a atmosférou! ()

Coumway

Z hľadiska Spielbergovej geniality bol film skvelý a na úrovni,ale celý čas som sa tešil na to,že na konci respektíve pred koncom filmu zistím prečo ho ten blázon s cisternou prenasledoval,ale nič také neprišlo a práve preto dávam len 3 hviezdičky. ()

degarme

Vyjadrenie geniality režiséra v plnom rozsahu a to predovšetkým v schopnosti forsírovať formu podania v jej nenapodobiteľnej podobe a naliehavosti. Ani neviete prečo, ale mrazí vás po celom tele. To sa len Spielberg hrá s divákom a ponúka mu minimalistický príbeh medzi mužom a tirákom. ()

Airman

Spielbergův, na poměry debutu, skoro majstrštyk. Už v první deseti minutce dokáže Spielberg tématizovat řadu zásadních problémů moderní společnosti jako jsou maskulinita a "nesnesitelná" a zesměšňující dominance ženy v domácnosti, dále zdálivé feminní anticharisma hlavního hrdiny, který se nedokáže jednoznačně (až ke konci) svému matadorovi postavit. Spielberh nám tedy na začátku nabídne takový lehčí intelektuální koktejl, abychom si zadostiučením mohli užít hodinu nervy drásající autohoničku mající své silnější a slabější momenty, Intenzita napětí budována Spielbergovskou geniální režiíí (ta střídá mezi drastickým close-upy na předek přibližujícího se náklaďáku a jasně přehlednými záběry dodržující zákony akční choreografie a to "akce a reakce") a tzv. chechpointovskou gradací (to je série záchytných bodů, kdy se v příběhu přesuneme na jiné místa a s jejich příchodem děj současně vyvrcholuje a extremizuje se) má vskutku duševně zkličující rozsah. Slabější stránkou filmu je, i přes jeho dnes již netradiční krátkou stopáž, jeho monotónnost. A ta je nakonec nevyhnutelná z několika důvodů: absence rozpočtu (je otázka jak by takový film vypadal dnes, nezratil by své kouzlo nebýt takovou minimalistickou akční projížďkou nehostinných míst kalifornské pouště?) a absence většího zaměření se na psychický thriller. Nemohu ale říci, že by se film stihl za těch 90 minut okoukat. Mám pocit, že s postupným dodáváním určtitých dějových elementů a komplikací si Duel dokáže udržet díváckou pozornost po celou dobu. Dále nesmíme opomenout zdánlivě neexistující charakterový vývoj hlavního hrdiny od prvních záběrů blaženého poslouchání rádia nestrachujícího se bílého úspěšného byznysman, nereprezentující typický mýtický archetyp mužného "Chlapa" - hrdina se podle mě nejmennuje Mann náhodou, až po poslední vzbouření se teorrizování jeho života ze strany tajemného řidiče cisterny. I když není vyloženě sympatický, je naprosto logickým způsobem napsanou postavou k tomuto filmu. A jeho vnitřní monology bych spíše připsal k dobru - ty totiž dokreslují témata nastíněné v úvodu. Spielbergův Duel je vynikajícím filmem. Samozřejmě má své chyby, ale různorodost možných přístupů k Duelu z něj dělá příjemné dobové akční béčko a to mnohem inteligentěnjší a možná zábavnější než většina akčňáků dnes - to, že tu nejsou žádní zlý rusové, arcinepřátelské prvky, ale boj o holý život kvůli neznámé působící síle, události, po které už nebude nic jako předtím, boj človeka dosud žijícího svůj poklidný a ignorantský život, život úspěšného byznysmana zažívající rozpad idendity, mu připočítám k dobru. Tento film je důkazem, že život od základu měnící událost nemusí přicházet z vesmíru, od znepřáteleného národa, ale můžeme se s ní setkat na silnici, během všedností našeho všedního a nijakého života. Proto abychom stanuli tváří tvář neuchopitelnosti, absurditě a strachu z konce života nemusíme nikam unikat a ani nikam chodit. Jak vidíme, ono (to tajemné ono jako řidič nákladního vozidla) si to přijde pro nás. P.S.: Myslím si, že toto vidět v kině musel být neuvěřitelný zážitek. A i když jsem odrostlý fanoušek komiksových a jiných blockbusterů, něco na tom komorním stylu vypravování prostě je - jako kdyby to byl život sám. () (méně) (více)

stuj

Omšelý ale přitom superrychlý kamión nahání po silnici vyděšený osobák, který mu nedokáže ujet. Nuda. ()

JeanPaulB

Skvelá záležitosť, od prvej minúty až do samého záveru nervydrásajúci zážitok, ktorý som s hlavným hrdinom prežíval akoby som v tom aute sedel s ním. To tajomno okolo kamioňáka z čierneho kamiónu sa s pribúdajúcim záverom stupňoval, že kto to vlastne je, o to väčšia škoda toho finále, ale i tak celkový dojem z toho filmu je skvelý. 5* ()

jirikzaboj

S respektem k televiznímu žánru musím uznat, že se jedná o nadprůměrný film, který by se mohl rovnat i některým celovečerákům. V tom tkví už ta počáteční genialita Spielberga, protože z banálního problému na cestách dokázal vymačkat opravdu extraordinární podívanou, která se vyžívá v naprostých detailech, které jsou až s úsměvem simple. Otázka toho, proč se to děje je zodpovězena beze slov, jedním záběrem během filmu. Možná by filmu prospěla ještě více absolutní němost, protože občasné dialogy hlavního protagonisty byly trochu rušivé a absolutní útlum by mohl přidat na efektivitě napínavosti scén. Na jednu z prvotin mága to je ale opravdu pecka. ()

Chung

Naprosté vítězství formy nad obsahem. Čtvrtá hvězda je jen za to, že z filmu čiší režisérův talent a příslib do budoucna. Kdybych si měl ovšem vybrat, tak ze Spielbergova televizního období rozhodně volím první epizodu Columba. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii