Duel (TV film)

USA, 1971, 90 min

Richard Matheson

Jack A. Marta

Frank Morriss

Po tom, co jsem četl, jsem od toho čekal trochu více. Místy je to poněkud jednotvárné. Ale na TV film a v podstatě debut je to dobré.(27.5.2003)

Spielbergovi začátky nepostrádají nic z jeho pozdějších snímků. Atmosféra, napětí, postavy atd.(12.4.2005)

„Človek nevie. Človek nikdy nevie. Proste si žije svoj život a predpokladá, že niektoré veci sú dané. Napríklad ísť po ceste a myslieť si, že vás na nej nikto nezabije“ Steven Spielberg viackrát určil smer konkrétneho filmového žánru. ČEĽUSTE odštartovali záplavu drsných ekologických zvieracích hororov, po BLÍZKYCH STRETNUTÍ TRETIEHO DRUHU a E.T. – MIMOZEMŠTANOVI chcel zrazu každý divák (a producent) svojho priateľského ufóna, POLTERGEISTOM odštartoval nový záujem o „ghost house“ - a DUEL stvoril podžáner „cestného trileru“. Po ňom prišli zručné kópie STOPÁR (Rutger Hauer), ÚNOS (Kurt Russell), STOPÁR (Sean Bean) a JAZDA DO PEKIEL (Paul Walker). DUEL je o mužovi, ktorý cestuje autom krajinou kvôli práci, tu mu však situáciu skomplikuje tajomný šofér cisternového vozidla. To, čo na začiatku vyzerá ako nevinné meranie dvoch nadurdených mužov kto ho má dlhšieho, sa časom, v exteriéroch strašidelne prázdnych ciest, mení na čoraz vyhrotenejší psychologický až fyzický súboj áut, pováh a života a smrti. Minimalistické, no čertovsky pôsobivé.(6.9.2008)

Nutné vidět! Téměř geniální, ale něco málo tomu možná chybělo..(20.11.2004)

Majstrovská kamera a atmosféra opustených ciest na americkom stredozápade. Fádny námet na kraťas dokázal Spielberg využiť viac, než som čakal a Duel je skutočne plnohodnotný celovečerný thriller.(2.9.2016)

• - Dennis Weaver se k natáčení připojil pouhý den před jeho začátkem. (Karlos80)

• - Bar Chuck´s Café, ve kterém se Mann (Dennis Weaver) ve filmu zastavil, existoval pod jiným názvem ještě 40 let po natočení filmu. (Cherish)

• - Při natáčení pádu kamiónu z útesu se porouchalo zařízení, které mělo náklaďák udržet v rovině, řidič proto zůstal do poslední chvíle v kabině a vyskočil před pádem. V záběru můžete vidět otevřené dveře. (HellFire)