Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

markyzgero

jestli kdy spielberg natočil něco pořádnýho, je to tohle. pozornej divák si všimne, že všechny jeho další filmy jsou obsažený v tomhle duelu a vlastně žádnej jinej film už nenatočil. a když už, tak jen reminiscence nebo variace ()

Knor

Spielberg jasně dokazuje, že je mistrem svého řemesla už ve svých začátcích. Je to jednoduchý road thriller s několika postavami a prostinkým příběhem. Napětí by se dalo krájet a počáteční nechápavost se mění na strach, paniku, zuřivost a ankonec boj o přežití. Vynikající thriller, kde je viděi, že i s minimen se dá vytřískat maximum. ()

celticek

Takové podivné to je. Ani bych neřekl, že to točil Spielberg. Ale podívat se na to dá. Stejně bych chtěl ale vědět proč. ()

vox_populi

tajomného vodiča cisterny (Carey Loftin), prenasledujúceho vodiča osobného auta (Dennis Weaver) možno vidieť v epizóde v Chuck´s Cafe - je to muž v hnedej košeli, ktorý má na hlave slamený klobúk a pije pivo pri barovom pulte ()

Duke90

Jako jeden z prvních Spielbergovych filmů je Duel naprostá bomba! Zpočátku poměrně klidná jízda se postupem času promění v jednu velkou noční můru při nekonečné honičce se smrtícím kamionem. Steven rozehrál doslova nervy drásající psychologickou hru mezi řidičem a "řidičem", kde už pocitově tajemný pronásledovatel později připomíná spíše obrovité vraždící monstrum. Moje očekávání nebyla nikterak převratná a nakonec se z toho vyklubal snímek, který mi doslova vyrazil dech! Pět hvězd naprosto bez váhání.... ()

selekce

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film jsem viděla ještě za totáče a doslova mně přikoval do sedačky. I když jsem se ani na konci nedočkala toho, kdože v náklaďáku sedí za volantem, přesto jsem z toho tenkrát měla menší depku a odmítala jsem sednout do auta... :o) ()

Stejšn

Cisterny byly celkem tři, dvě Peterbilt 281 (1956 a 1960) a jedna Peterbilt 351(1964). Jeden 281 byl zničen v závěrečné scéně filmu. 351 byl vyřazen a sešrotován několik let po dokončení fimu. Druhý 281 byl nějakou dobu normálně v provozu, objevil se pak i v několika videoklipech a ve filmu "Torque". Většinu času ale chátral opuštěný a zapomenutý. V roce 2005 ho koupil nadšenec a uvedl ho do stavu, v jakém vystupoval ve filmu Duel s tím, že veškerá rez je umně provedená lakovaná imitace a auto se těší výbornému zdraví. ()

Adámo

Na debut je to velmi povedené, Spielberg z ničeho natočil film s hutnou atmosférou, postavený na velmi jednoduchém nápadu a to funguje. Mám takovéto filmy opravdu rád... ||| Bohužel asi od poloviny jsem byl nucen brát film z nadhledu. Nechci být rýpal, ale co si budeme namlouvat - pokud by tachometry ukazovaly v km/h, ano. Ale protože jsou v mílích, děláte si ze mě legraci? Nechci nijak hanit americké tahače a jejich výkon (který je neskutečný), ale i když by cisterna byla prázdná, podle toho co bylo vidět - podvozek, diferenciál, hřídel, všechno neskutečně masivní a hlavně těžké... Pokud tedy platí zákony fyziky, honička ve 130-150km/h na Ameriku poměrně zatáčkovité okresce by prostě nebyla. Auto které újiždělo byl Plymouth Valiant z roku ca1970, které mělo od 2,8l 6válců do 5,6l 8válců, jel v něm jeden člověk a i když to je amerika - o jízdních vlastnostech a třeba brždění se mluvit nedá (a tohle bylo ve filmu vidět dobře), prostě a jednoduše by na rovných úsecích ujelo tak, že by ho truck nedohnal, protože by ve stoupání a klesání ještě ztrácel. Tečka. Sice vím, že bych tohle vůbec neměl řešit, takže jen jedna hvězdička dolů, ale nějak jsem se této myšlenky nemohl při koukání zbavit. Nicméně - je vidět, že skoro s nulovým rozpočtem se dá natočit zajímavý film. Spielberg se opravdu předvedl... =) | 01/2010 ()

4k7

V levé ruce červené autíčko, v pravé ruce otřískaná cisterna. Hrajete si s nimi 90 minut, a pak je zničíte. Ovšem díky Spielbergovi to získává nový rozměr. I když se film odehrává výhradně na silnici a byl natočený za pouhých 13 dní, je na co se dívat. Jedete si v klidu po prázdné silnici, když vás z nepochopitelných důvodů začne šikanovat řidič staré rezavé cisterny, která působí v porovnání s osobákem jako monstrum. Snažíte se ho všemožně zbavit, ale vždycky si na vás počká. Připadáte si už jako blázen a není se na koho obrátit, aby vám pomohl. "Co jsem mu do prdele provedl, že mi nedá pokoj?" Možná nemá rád červené auta... nic jiného mě během filmu nenapadlo. Atmosféra je vynikající, ale postava Dennise Weavera na mě nijak dojem neudělala. Kolikrát jsem nevěděl komu fandit ()

Jantrneny

Přestože se hodinu a půl děje dokola víceméně to samé, nelze filmu upřít slušná atmosféra. Bohužel jsem se nějak nedokázal stotožnit s hlavním hrdinou a jeho osud mi byl tak nějak ukradený...*spoiler* dokonce jsem měl pocit, že spíš fandím "zlému" kamionu a konec jsem kdesi v nitru považoval za špatný:) *spoiler*...Co mě skutečně nadchlo, byl onen kamion. Zašlá barva prošlá rzí, řev motoru a dým valící se z komínů. To navodilo neuvěřitelně uvěřitelnou iluzi, že jde o živý organismus, který si chce hrát. Vše je umocněno faktem, že řidiče za celou dobu nezpozorujete a to ne jen diky kameře, ali i diky tomu, že sám nechce být zpozorován. Když si uvědomíte, že tohle dal dohromady pětadvacetiletý člověk a navíc na základě "skutečné události", tak si myslím, že to je dostatečná motivace ke slhlédnutí. ()

Kajislav89

Strhující a mrazivý snímek, který vytváří atmosféru napětí a strachu ne průmyslovou krví a počítačovými stvůrami, jako se o to lacině pokouší mnoho jiných. Tady tvůrcům stačí oprýskaný tahač s cisternou a jeho tajemný řidič. Téma "Strach z neznámého" tu autoři zpracovali s téměř stoprocentní dokonalostí. Výtky mám snad jedině ke zvládnutí některých scén, kdy je starý tahač ve vysokých rychlostech obratnější než auto hlavního hrdiny. ()

MyrnaAlec

Na vytrvalé naléhání mého přítele jsem shlédla jím doporučovaný kousek. Co je v něm víc než skřípění brzd a nesmyslná zápletka ? Dokoukala jsem jen silou vůle. ()

kubilov

Brát to jako režisérský debut, docela úspěch. Jako samostatný a plnohodnotný film by ale Duel naprosto propadl. Ano, je tu akce a je to velmi napínavé, jenže strašně stereotypní a často jsem měl pocit, že se na to dívám stále od znova. ()

WolfIssen

Výborný thriller starší výroby. Téměř žádné dialogy, jen vyděšený chlápek v červeném Plymouthu, který absolutně neví, která bije, když ho začne ohrožovat tajemný magor v pártunovém tahači s cisternou. Viděl jsem poprvé ještě jako kluk. Prostě báječná podívaná nejen pro nomády prašných amerických silnic. ()

Hawaj

Nesnášim filmy co v názvu odhalujou zápletku a tedle je toho zářným příkladem, stejně jako třeba Hadi v letadle. Klasická přímočará věc, ale ta samoúčelnot je naprosto ubíjejcí. Extrahované filmové klišé. Prostě rejža chtěl natočit nesmyslný nahánění auta náklaďákem, tak to natočil a vše okolo je nepodstatné. Něco jako když si školáci chtěj natočit vlastní film ve kterém samozřejmě musej bejt bouchačky, rvačky a zápletka je až na posledním místě. Duel je ideální pro diváky s mozkem měňavky. ()

mrclTV

Každý z nás už na ceste natrafil na takého idiota, ktorý sa s vami chcel hrať a neustále obehovať. Ale urobiť z toho celovečerný thriller? Na začiatku som bol skeptický. A fungovalo to? Áno aj nie. Film v úvode dobre buduje pocit skľúčenosti, kde spolu s hlavnou postavou prežívate šikanovanie od veľkého zlého tiráka (bol to teda prvotriedny hajzel), ale na druhej strane som si celý film hovoril: "šak k*rva pridaj, nie je možné, že ten starý šrot je rýchlejší, má lepšie pružné zrýchlenie, či má lepší prejazd zákrutami ako tvoj Plymouth." No bohužiaľ, ako film ďalej plynul, napätie mizlo a druhý pocit začínal mať prevahu a ja som film dopozeral už len z donútenia v očakávaní nejakého prekvapivého záveru. Ten ale nenastal. ()

matobystro

Za zvukov rádia vyrazil so záberom ciest, rýchlostné stupne vyššie sa radia slabší výkon má štvrtý piest. Cesta začala plynúť spomalil ho nákladiak čo nechcel uhnúť. Prvé stretnutie nebral na ťažkú váhu možno len kamionista čo má odvahu, pri ďalšom už nabral plot, lietalo ,,dříví,, smäd šiel zahnať do baru plného podozrivých. Vystrašený David pokračoval v jazde auto stále išlo, oškretý lak, v momente noha na brzde pred ním kolajnice - vlak. Kilometer čo kilometer ho naháňal nákladiak to monštrum za zákrutou čakával. Asi mu dochádza FUEL rozdávajú si DUEL MAX vs MIN už je znova za ním. David začal radiť motor nestíhal chladiť, šance zabiť sa znásobovali šanca prežiť znižovali. Auto ktoré bolo všetko stalo sa popravy svedkom pád súperov do priepasti skončil súboj bez pästí. 5***** ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii