Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Wacoslav1

Mistr Spielberg tady poprvé výrazně vystrčil růžky a za pár drobných dal dohromady tenhle strhující nervák, který chytne a nepustí. Jo, jo takhle se dělá za málo peněz hodně muziky.85% ()

petero

Celý film ma sral hlavný hrdina, že nezobral do rúk nejakú bakuľu a nešiel mu s ňou dobre poplieskať po tej kamionistovej sprostej hlave, alebo mu prerezať pneumatiky. Ale inak na TV film a rok výroby je to slušné. ()

Amarcord_1

82% - Napínavé, alegorické, akční... Někdy mám pocit, že filmy udělané za levný peníz mají v sobě mnohem víc šmrncu. Perfektní práce s napětím dělá z Duelu výborný film. Scénář se mi taky moc líbil, já mám rád, když to má myšlenku. Kdyby film skončil trochu rozumněji, byla by to pro mě solidní Kafkovina, a já bych to ohodnotil plným počtem. ()

pepo

majstrovský debut.napätie sa dá krájať a dennis weaver bol takisto slušný herec.asi najlepší tv film vôbec ()

Xmilden

Slabší 4. Spielbergovi nelze upřít obrovský talent, kdy dokázal z minima vytřískat maximum. Trošku škoda že hlavní hrdina není moc sympaťák a místy se chová dost nelogicky (scéna v restauraci). 70% ()

LiVentura

Geniální prvotina geniálního autora, Spielberg o5 ukazuje, že brilantně vyšperkované drama se dá vytáhnout i z tak jednoduché zápletky, jakou je jízda osamoceného osobního automobilu osamoceného obchodního cestujícího, jehož terorizuje pomatený řidič tyráku s tváří divákům skrytou...konec je dokonale jednoduchý. ()

Hrabka

Velmi napínavý kousek. V jednoduchosti je síla a takový borec jako Spielberg to samozřejmě ví a tak dokáže nabudit skvělou atmosféru i na silnici. 75% ()

juta

- Tohle je jizva... - kde jsi k tomu přišel? - ve rvačce, to už je dávno. Duel. - duel? Ty? Tohle ti nežeru. - ale ne souboj, Duel, ten slavný film od Spielberga, kamarád po mně hodil kazetu. Hloupě jsme se pohádali, kdo má na kole hezčí klipsny... :D Tak díky Trpaslíkovi jsem se podíval taky na Duel. Bylo to docela fajn psycho, ale na můj vkus poněkud zdlouhavé. ()

lamps

Dá se s naprosto nulovým příběhem, jedním hercem a nekonečnou arizonskou dálnicí natočit skvělý film? Ano, pokud se jmenujete Steven Spielberg. Parádní road movie, která si zásluhou pečlivě budované atmosféry, vynikající kamery a minimalistické výpravy spojené s nehostinným pouštním prostředím ničím nezadá ani s několika slavnějšími spielbergovými snímky. Nízký rozpočet je jistě trochu znát, ale všechno je umně zamaskováno svižně pojatou zápletkou, jejíž intenzita od začátku téměř nepolevuje a ve vypjatých momentech tváří v tvář zlověstně vyhlížejícímu kamionu nabírá skoro až hororový nádech. To pak rád snímku odpustím i ty nemožné monology Dennise Weavera, i to, že ohromná cisterna ve 150 střihá zatáčky jako Schumacher v nejlepších letech... Byla by škoda zkazit si takovými maličkostmi dojem z tak vydařeného snímku. ()

Big Bear

Klasický Spielberg u kterého při sledování nemrkáte, nepolykáte a ani nedýcháte. Šílený řidič cisterny si vyhlédne nebohého podomního prodejce a snaží se jej z nepochopitelné příčiny zabít svým truckem. Vždy kdy už si Mann myslí, že tomu cvokovi ujel, objeví se mu čumák tahače a zuřivě čoudící výfuky na horizontu ve zpětném zrcátku jeho auta.... Tenhle film lépe funguje při prvním shlédnutí, napodruhé už víte jak to bude a tak... Každopádně doporučuji. Těch čtyřicet let tomu nijak neubralo. Naopak, káry jsou správně retro a celé mi to tak nějak ladí i dnes.... * * * * ()

JohnnyD

Majstrovská kamera a atmosféra opustených ciest na americkom stredozápade. Fádny námet na kraťas dokázal Spielberg využiť viac, než som čakal a Duel je skutočne plnohodnotný celovečerný thriller. ()

Deimos

DivX/// Obsazení 2/10 Děj 7/10 Hudba 4/10 Efekty 8/10/// +minimalistický rozpočet, prostředí, námět, kamera -slabé obsazení, mohlo být klidně napínavější/// No težko se to hodnotí, nenudil jsem se, ale čekal jsem více. Mohlo do děje být klidně zahrnuto víc postav a nebo nějaký charismatický herec. Ale zase se dá říct za málo peněz hodně muziky, to obdivuji./// Celkem 57%/// ()

HAL

Minimální rozpočet, velmi jednoduchý příběh a k tomu jen pár herců a přesto z toho vznikl výborný a napínavý film - to je filmový debut Stevena Spielberga ()

misterz

Jednoduchá, no pritom sympatická záležitosť. Celý čas sa tu drží solídna miera napätia s neodbytnou otázkou v pozadí, že ako to len s tým chudáčiskom obchodným cestujúcim dopadne. Na druhú stranu ma ale pri konci trochu začalo hnevať jeho pre mňa nepochopiteľné správanie. Ja na jeho mieste (keď uvážime, že už nemal čo stratiť, a že na ceste si nemohli byť rovnocenní súperi) by som v zúfalstve toho kamionistu vytiahol z kabíny a vysporiadal sa s ním ručne-stručne (príležitosť mal, keď ho ten týpek púšťal pred seba). Keď uvážime, koľko adrenalínu musel mať v sebe, tak sa mu to aj kľudne mohlo podariť a tomu pačmagovi v kamióne ten frňák s prehľadom gentlemana mohol rozmlátiť. 70/100 ()

Satan

Napjatá atmosféra vydržela téměř až do konce. Spielberg tímto snímkem započal svou kariéru nejlepšího a nejbohatšího režiséra. Můj první zhlédnutý thriller. Parádní drama, výborné scény a obsazení. Proč ale ne plný počet? Možná by to mohlo být delší a hlavně, konec byl tak trochu předpovídaný. ()

pornogrind

To, že Spielberg umí je všeobecně známá věc. Přiznám se, že ale do k mým TOP režisérům nikdy nepatřil. Když jsem úplnou náhodou narazil na tenhle film, kterej je tady v červenejch číslech, tak jsem si řekl, že by možná nebylo od věci kouknout na to čím Spielberg v začátcích své kariéry oslnil. Po dokoukání se nemůžu ubránit dojmu, že je tenhle kousek (možná i díky tomu, že to točil Spielberg) kurevsky nadhodnocenej. Ať se na mě nikdo nezlobí ale Spielberg (ne)Spielberg mě to prostě nebavilo. O nějakým napětí u mě nemůže být ani řeč. Dennis Weaver taky zrovna nezíská cenu sympaťák roku a ty jeho vnitřní proslovy byly naprosto trapný. Jsou tady sice i akčnější pasáže ale celkově na mě film působí nereálně. Navíc je film zbytečně zdlouhavej. Možná by pro mě byla stravitelnější 74 minutová TV verze. Tentokrát musím jít proti proudu. Slabší 2 hvězdy. ()

Javert

Well done, mr.Spielberg. V 70.letech bylo vytvořeno mnoho kvalitních thrillerů a tenhle dozajista patří mezi ty nejlepší. ()

Snorlax

Rozhodně je to film z doby, kdy ještě Steven Patos Spielberg nepotřeboval hlavně vydělávat peníze a točil pro radost. Jenže první polovina za moc nestojí, napětí začne gradovat až od scény v bistru. Honička je nasnímána sice velmi solidně, ale na tu z 100 000 dolarů na slunci prostě nemá. ()

InJo

Spielbergův první celovečerní film je bravurní, místy skoro až nesnesitelně napínavý "silniční" thriller, který Mistr natočil za pár šupů, a i přesto, že se jedná původně pouze o tv snímek, se nakonec dostal i do kin - a tím se v podstatě rozjela neskutečná kariéra tohoto génia světové kinematografie. Jeho Duel je vlastně jen jedna velká honička, u které si ale ještě víc než oněch naháněcích scén vážím psychologicky skvěle vyhrocených a vygradovaných pasáží mezi nimi (Weaverovy vnitřní monology v motorestu a následná konfrontace s domnělým řidičem, uvízlý školní autobus). Učebnicový debut. 90 % ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii