Dávná pověst o muži s píšťalou nemá začátku ani konce. Krysař po staletí putuje od města k městu a jeho tvář má nesčetně podob. V tajemných ulicích starobylé Prahy ožil jeho příběh jen na jediný den a možná jen proto, aby se stal filmem. Objevil se na přelomu jednoho roku jako přízrak a stejně tak i zmizel. Hned při prvních krocích městem spatřil Agnes, Kristiána a budoucí svědky jejich manželského slibu, jak v otevřeném červeném kabrioletu objíždí kostely a prosí o svatební obřad. Dívka s věnečkem ve vlasech, nosí pod srdcem nový život. Ale všude jsou odmítáni. Muž s fujarou a v dlouhém plášti, nadaný podivuhodnou schopností přinést lidem očistu, až dosud lásku nepoznal. Pro něj i pro Agnes je jejich setkání jako blesk z čistého nebe. Marně Kristián volá jméno své milé, marně jim ďábel nastražuje léčky. V té zběsilé silvestrovské noci se zrodilo pouto, které je ale třeba vykoupit. Každý tu něco ztrácí, každý se musí něčeho vzdát

Krysař, který nalezl inspiraci ve stejnojmenné předloze Viktora Dyka i v muzikálu Daniela Landy, je osobitou a originální filmařskou reflexí staré legendy. Na otázku, proč byl film točen vlastně "v přímém přenosu", v průběhu 24 hodin, F. A. Brabec - spoluscenárista, kameraman a režisér v jedné osobě - odpověděl. "Snažil jsem se najít klíč na zpracování Krysaře tak, aby zůstal silný emotivní příběh o lásce a zároveň abychom nevytvořili 'jen' klasickou 'dobovku'. Extrémní podmínky natáčení, kde musí všichni ze sebe dostat opravdu všechno, pomohly umocnit emotivní proniknutí pod kůži všech hrdinů. Faleš nebyla možná, nebyl na ní čas. Zahráli jsme si s přirozeným vyčerpáním, se zimou i s povinností něco dokončit.Věřím, že jsme v hraných scénách dosáhli větší autentičnosti a expresivnosti,.a že divák bude vtažen do děje se stejným nasazením jako celý filmový štáb." (oficiální text distributora)

Ospalek odpad!

Hrozné a ještě hroznější se dá říct o výplodech české představivosti . Předlohu jsem četl a byla velmi hezká, ale Petr Jákl vypadal spíš jako "Emák" než krysař. Symbolika zde byla zachována - to možná jako jediné bylo dobré, ale Krajčo?! Co ten tam proboha dělal? ()

bratr_jezek

Legenda o Krysaři pokřivená a nedotažená, hlavní představitel sice působí tajemně a noční město mu zdatně sekunduje, další postavy i gradace děje však zoufale pokulhává, obsazení populárního zpěváka do záporné role taky není zrovna sázka na jistotu. ()

Pangur odpad!

Krysař, jakožto velkolepé literární dílo, by si zasloužil velkolepé filmové zpracování - a když od Brabce, tak stejně lyricky i vizuálně zpracované jako Kytice a Máj. Landova muzikálová verze je skvělá, jako hudební doprovod ideální. Tuto filmovou podobu si příběh Krysaře nezaslouží a přijde mi až urážlivě znevážený - kdyby se jednalo o studentský film, mávnu nad tím rukou, ale vážně myšlené dílo F. A. Brabce - to nejde přejít a už vůbec se s tím nejde smířit. Takže, prosím, znovu a lépe... ()

bloks

Za 24 hodín natočiť takýto film, tak to dokáže len Brabec. Kto vie, ten vie, aj s minimom času. Nálada silvestrovskej noci, takto ešte nebola v českom filme spracovaná. Film je veľmi rýchly a niekedy je dej menej zrozumiteľný. ()

timmy321 odpad!

Zklamání. Literární předloha působí skvělou a tajemnou atmosférou, film je hroznej a připomíná spíše parodii. Tvůrce neomlouvá ani fakt, že na natočení měli jen 24 hodin. ()

ANDAKIN

Po pravdě mě film na první podívání docela zaujal. Přiznávám, není to žádný vrcholný snímek, ale něco na něm přece jen je. Velmi mě vtáhla ta atmosféra celého snímku. Bylo na něm cosi tajemného - něco, co narušovalo každodenní Prahu. Bylo tam něco znepokojivého, nepříjemného, ba až zlého... něco, co tomuhle filmu dodalo opravdu hodně. Náhodní kolemjdoucí, kteří vstupují do natáčení, diví se a nahlížejí, co se to vlastně děje, sice čas od času narušují scénu a tvoří nepříjemnou a nechtěnou kulisu, ale na druhou stranu i tento prvek má trošku něco do sebe. Musím uznat, že jsem se na film chtěl podívat již dlouho a do poslední chvíle jsem si myslel, že půjde o úplně klasický film, pojatý úplně jinak. Byl jsem překvapen, ale neříkám, že negativně. Mám po pravdě velmi rád experimentální snímky a tento byl přinejmenším zajímavý a velmi atmosferický. + skvělá hudba Daniela Landy taky mnoho přidala. Samozřejmě, že takový snímek nelze vychválit do nebes, ale 3 hvězdy si ode mě určitě zaslouží. ()