Dávná pověst o muži s píšťalou nemá začátku ani konce. Krysař po staletí putuje od města k městu a jeho tvář má nesčetně podob. V tajemných ulicích starobylé Prahy ožil jeho příběh jen na jediný den a možná jen proto, aby se stal filmem. Objevil se na přelomu jednoho roku jako přízrak a stejně tak i zmizel. Hned při prvních krocích městem spatřil Agnes, Kristiána a budoucí svědky jejich manželského slibu, jak v otevřeném červeném kabrioletu objíždí kostely a prosí o svatební obřad. Dívka s věnečkem ve vlasech, nosí pod srdcem nový život. Ale všude jsou odmítáni. Muž s fujarou a v dlouhém plášti, nadaný podivuhodnou schopností přinést lidem očistu, až dosud lásku nepoznal. Pro něj i pro Agnes je jejich setkání jako blesk z čistého nebe. Marně Kristián volá jméno své milé, marně jim ďábel nastražuje léčky. V té zběsilé silvestrovské noci se zrodilo pouto, které je ale třeba vykoupit. Každý tu něco ztrácí, každý se musí něčeho vzdát

Krysař, který nalezl inspiraci ve stejnojmenné předloze Viktora Dyka i v muzikálu Daniela Landy, je osobitou a originální filmařskou reflexí staré legendy. Na otázku, proč byl film točen vlastně "v přímém přenosu", v průběhu 24 hodin, F. A. Brabec - spoluscenárista, kameraman a režisér v jedné osobě - odpověděl. "Snažil jsem se najít klíč na zpracování Krysaře tak, aby zůstal silný emotivní příběh o lásce a zároveň abychom nevytvořili 'jen' klasickou 'dobovku'. Extrémní podmínky natáčení, kde musí všichni ze sebe dostat opravdu všechno, pomohly umocnit emotivní proniknutí pod kůži všech hrdinů. Faleš nebyla možná, nebyl na ní čas. Zahráli jsme si s přirozeným vyčerpáním, se zimou i s povinností něco dokončit.Věřím, že jsme v hraných scénách dosáhli větší autentičnosti a expresivnosti,.a že divák bude vtažen do děje se stejným nasazením jako celý filmový štáb." (oficiální text distributora)

Drirr

Zaujalo, herecky potěšilo, vizuálně překvapilo. Ovšem spíše než za skutečnou kvalitu dávám tři hvězdy za svůj vřelý vztah k látce. Kéž by někdo někdy opravdu dobře vytvořil hraný film o Krysařovi... ()

bohemia_regent

Klady: Výtvarně zajímavá pseudodokumentární kamera je velmi dynamická, stejně jako střih. Její kouzlo přestává působit ve chvíli, kdy padne tma: pak začne být ve své volnosti často omezována divadelním svícením prostoru, ve kterém se odehrává jádro akce. Obě složky, kamera i střih, pomáhají i Landově hudbě: díky nim tolik neční její nepřílišná invenčnost, jak tomu bylo u divadelní muzikálové předlohy, kde byla hudba více v popředí a kde se tudíž ukázalo, že její kvalita není taková, aby tuto roli utáhla. Z herců obstojí Karel Dobrý, který je víc než dobrý, v odstínění variací na různé podoby zla je místy výborný. Richard Krajčo je oproti němu jednorozměrný, ale pořád ještě uvěřitelný. - Zápory: Rádoby aktualizovaný výklad legendy je velmi povrchní. Infantilní dialogy a monology, které mají přispívat k atmosféře tajemna, jako by vypadly z nějaké parodie na mystično (Agnes: „Kdo jsi?“ Krysař: „Nikdo. Jsem víc než nikdo. Jsem Krysař.“). Petr Jákl v roli Krysaře měl být nejspíš charismatický, ve výsledku je ale především toporný. S výkladem postavy Agnes (Ester Geislerová) si asi tvůrci nevěděli rady, tak jí pro jistotu předepsali repliku, v níž sama za sebe ozřejmuje nesoulad mezi chápáním svého vnitřního a reálného času (všechno jí dochází o den později), ale ani tato berlička nepomáhá ospravedlnit chaotičnost.hereckého pojetí. - Shrnutí: Celkový výsledek si vzhledem k uloženému omezení a adrenalinovému způsobu realizace zaslouží uznání. V divákovi, který o pozadí vzniku filmu nic neví (a proč by taky měl?), ale zůstane pocit, že místo s Krysařem strávil hodinu času s jakž takž vydrezurovaným pražským krysaříkem. ()

mira007

Český sandálový velkofilm natočený za 24 hodin v režii Brabce s muzikou Landy o Krysařovi putující od města k městu... ani jako divadelně stylizovaná kuriozita to není zábavný. Po právu naprosto zapomenuté dílo. ()

Strike

WTF? Něco jako divadelní představení (hlavně divadelní herectví Karla Dobrého je šílenost - znovu sem se přesvědčil, že divadlo - až na výjimky- mi nemá co nabídnout )natočené venku, ale film to není určitě. Jediná pozitiva - Landova hudba (Krysař je podle mě nejlepší muzikál co byl u nás uveden), Ester Geslerová a trochu překvapivě i trochu Krajčo, kterýho jinak fakt nemusim. ()

Emzet odpad!

Cože? Umělecké filmy mám rád, experimenty mám rád taky, ale přiznávám, že toto jsem prostě nepochopil. Nedošlo mi o čem to je ani proč to je. A na škatulku "poetický" si budu muset v budoucnu dát extra pozor. Protože toto je moc i na mě. ()

IvcaSammet odpad!

Předpokládám, že byl zřejmě celý filmový štáb zhulený, jinak si nedokážu vysvětlit, jak jinak by dokázali něco takového natočit ... Kdybych se na film nedívala ve společnosti, dávno bych ho vypla a ani se nedodívala, ale bohužel, musela jsem. Každopádně mě nehorázně vytáčela nejen kamera, to příšerné kuželovité světlo a scénář, ale nejhorší na tom byl ten dav zfetovaných uječených demetů v červených barvách ... Už nikdy, NIKDY!!! Tak nehorázně zkazit tak krásné dílo :( Jeden z největších odpadů filmové historie, a to jsem špatných filmů viděla hodně!! ()

psychous3

Experiment nad experimenty. Kvalita na úkor 24 hodinového limitu. Kamera po chvíli spíše otravná, než poutavá. A předabovaný Jákl je také otřesný! Snad jen Landa svou hudbou má zásluhu na té jedné *. Zachycení pražského života během 31. prosince nemohlo dopadnout hůř... ()

Betmän

Mohl bych si sem jenom zkopírovat hodnocení Davsona, naprosto s ním souhlasím. Hlavně ten jeden reflektor sem měl chuť vymlátit, mít tu možnost. A ta partička komparsistů z DAMU, tak tu sem vůbec nepochopil. ()

Brasi

Heh, v devítce jsme na to koukali zkalený s kámošem kolem čtvrtý ráno. Moc jsem si z toho filmu nepamatoval ani na druhej den, natož teď. Vybavuje se mi snad akorát úvodní scéna z Karlova mostu a to, že se mi to nelíbilo. Za to si jsem celkem obstojně schopnej vzpomenout na úpornou bolest hlavy, před níž jsem se marně snažil utíkat školními chodbami o několik málo hodin později. ()

goniss

pfrmhhh....co? co to sakra mělo být? tak jednak to nic s Krysařem Dyka nemělo společného, a jednak co to mělo být? úžasný čtivý příběh Dyka jako inspirace? ani náhodou, to byla naprostá hovadina,pouze použili postavy z Dykova příběhu a to je tak vše.. Krysař rozhodně nezabíjel lidi, o čemž se ve filmu zmiňuje, rozhodně to není dvoumetrový kulturista s rukavicema bez prstů, a prostě všechno je to ůplně naruby.. příběh z 18.století nebo odkdy, který se odehrává ve městě na začátku 21.století, hudba mimo, jezdí si v autech po ulicích kde jsou zančky, a pak najednou scéna v klášteru a středověkká atmosféra a divadelní představení? Zmatená kamera ke všemu, zvláštní a neobvyklý styl natáčení, kostýmy taky nic moc.. Jediná hvězda je za výkon Richarda Krajča coby Kristiána, který svou roli bravůrně zahrál.. to klobouk dolů, ale nadruhou stranu, zas to tak těžké v tomhle otřesném filmu být nemohlo.. ()

Druury

Pokud někdo viděl Krysaře na divadelních prknech.. jako já a to dokonce 2x.. fandou tohoto filmu se určitě nestane... spíše za odvahu F.A. = 1* ()

Dejwosz

Dobrý nápad vytvořit film za 24 hodin, ale bohužel na kvalitě je to hodně znát. Kladně hodnotím snad jen autenticky hektickou atmosféru filmu, která přenáší na člověka pocit uspěchanosti a nutí jej zamyslet se nad pomíjivostí okamžiku. ()

Kolssteyn odpad!

Film vznikal rychlostí průjmu. Tomu odpovídající výsledek se také dostavil. A kdo si myslí, že na oblíbené klasice nelze co zkazit, zde je živoucí důkaz... ()

NGP

Spíše divadlo před kamerou, než film. Námět sám o sobě v originále špatný není, dokonce by se z toho dalo dostat něco víc. Ale špatný nápad to natočit za 24 hodin. Ani v divadle by tohle představení u diváků neobstálo. ()

Fawkes

Od režiséra Brabce se mi nejvíce líbila jeho Kytice. Tu natočil opravdu úžasně. Co provedl s Májem bylo otřesné, ale¨pořád to bylo lepší než tohle. Tato napodobenina se vůbec s Krysařem nedá spojovat, totální odlišnost děje, totální odlišnost prostředí a doby a udělat z toho muzikál další mizerný nápad, stejně jako vybrat Prahu pro město Hameln. Hudba Daniela Landy je pěkná, hodila by se ale víc do lepšího zpracování, tady si u mě vysloužila aspoň tu jednu hvězdičku. Velká škoda je i dvou hlavních herců, protože si myslím, že se pro své postavy hodili, to jim však pokazila modernizace doby a vše okolo. Opravdu, nebýt té hudby, byl by to odpad. (20%) ()

hribisko odpad!

No co to kurva bylo? Poetický? Film? Extrémní avantgarda? Hodně svérázný výklad legendy, až příliš svérázný. Nesmyslný scénář, neschopná režie, slabá kamera, nuloví herci, s tou pražskou atmoškou to taky nebylo zrovna nadvakrát a o Landovi darmo mluvit.Tenhle mač ste projeli. Jo a ďábel s žebrákem byli k smíchu. ()