Dva mladí - Standa a Olinka se seznámí na sportovní olympiádě. Protože bydlí každý jinde (Olinka v Brně a Standa v Hlubúčkách), píší si každý den. Po roce této dopisové známosti napíše Olinka Standovi : "Stando, přijeď v sobotu na večeři a pokud budeš chtít, můžeš tady i spát." Do tohoto okamžiku vkládají oba velké naděje. Jenomže ještě nikdy s nikým nespali. Nastupují rady "Jak na to". Začínají se odvíjet i příběhy dalších postav: Jarda - Standův bratr ho učí jak nasadit ochranu a ukazují si spolu v lékařském atlasu. Ženy z domu kde Olinka bydlí - každá poznala ten okamžik trochu jinak. Konečně nastane kýžené setkáníVšichni rádcové a další postavy v praxi sami ukazují, zda věta z Brněnské televizní inscenace z úvodu filmu "V Brně proběhne každý večer sto padesát tisíc souloží" nadsazuje nebo ubírá. Každý z deseti hrdinů filmu dopadne jinak. Většinou hůře, než by chtěl.

Ve filmu hrají vedle již známých a oblíbených tváří i vynikající divadelní herci, kteří se sice už zabydleli na scénách Národního divadla, Hadivadla, Klicperova divadla a dalších, ale pro svůj věk budou široké veřejnosti teprve objeveni. Komedie je plná vkusného vtipu okolo sexu a erotiky. Mnoho sloganů filmu se jistě objeví a zůstane ve slovníku diváků. Životní výkon v roli Miroslava Norbachera podal Miroslav Donutil. Písně do filmu nazpívali Eva Urbanová a Richard Krajčo. (oficiální text distributora)

Ateina

Tragikomedie o tom, jak jsou ti "nenormální" mezi námi vlastně "normální" úplně nejvíc. Standa a Olinka vůbec nejsou průměrní, ale jejich způsob prožívání vzájemného sbližování se na pozadí příběhů ostatních hrdinů jeví fakt jako ten "nejnormálnější". Spoustu hlášek používám do teď, na film se rád podívám znovu a vždycky objevím něco, čeho jsem si naposledy nevšimla. Zajímavé herecké obsazení, zvláštní zpomalená a lehce ponurá kamera, krásně pojatá jedna noc v jednom městě. "Dáme si kafíčko, maminko?" ()

Luswani

Musím dát pět hvězdiček. Nechápu, že jsem Nudu v Brně viděl až teď, po deseti letech. Je to rozhodně film, který si svou pozornost zaslouží. Líbí se mi komorní pojetí, výborné hlášky a herecké výkony, černobílé provedení i děj v průběhu jedné noci. Určitě se na tento film rád zase někdy podívám. 85% ()

HrudkaJ

Vlastně se mi to vůbec nelíbilo, ale asi je to tím, že jsem to vůbec nepochopil. Herecké výkony jsou sice skvělé, což o to, na české poměry je to až nezvykle vkusné a odehrává se to v Brně. Jenže, a v tom vidím největší problém, vzhledem k tomu, jak dobře udělané to je, je to z mého pohledu vlastně úplně o ničem, protože stavět celý film na tom, že dělám ze sexu takovouhle vědu, se prostě nedělá. Nechci být nijak prudérní, ale vlastně mi těch dvou hlavních hrdinů bylo skoro až líto. ()

Kunderion

Tahle komedie se nikdy neokouká. Svěží vítr do porevoluční rádoby efektní filmový nudy. Hlášky na úrovni ("uvolni se, Mirku"), jedna z nejlepších rolí jinak profláklýho Donutila. Pokaždý řvu smíchy, když někde narazím na jméno tohohle filmu, a hláškama z něho se už skoro 15 let častujeme s mou ženou. Co dodat? "Pusinku na zámeček..." ()

Alden_Larson

Moc povedený snímek. Děj je trošku zamotaný, ale je zajímavý a postavy taktéž. Prezentace je skvělá, černobílá se rozhodně hodí. Herecké výkony byly taky moc dobré, ale film se podle mě mohl obejít bez Krajčova vyprávění, na začátku totiž prozradí smrt jedné postavy, kvůli tomu je pak složitější se do ní zainvestovat, když vím jak její cesta končí. Hudba mi přišla trochu zvláštní, něketeré její části byly fajn, ale většina mi nějak nesedla. 8/10 ()

Simako

Nechci nějak srovnávat, protože se to moc nehodí, ale přece:)) Nuda v Brně je přece jen lepší než Pupendo! Viděl jsem Budaře na divadle a nezklamal, ba naopak:)) skvělý film, opravdu skvělý, za pět:)) ()

nash

Dost netypická česká komedie uznávaného divadelního režiséra Vladimíra Morávka. Film, který se zabývá sexem, ale nesklouzává k povrchnosti teenagerských komedií. Herci jsou vesměs skvělí, hlavně ústřední dvojice (oba jsou nominovaní na Českýho lva v hlavní roli). Krajčo jako vypravěč je taky výbornej. Prostě velmi příjemné překvapení po všech stránkách. ()

FrankieSS

Mnohými je tento film nazýván například novým svěžím vánkem do zastaralé konvemční české kinematografie. Jistě je svěžím vánkem, ale také filmem, který nabourává řád podle něhož vznikaly všechny porevoluční snímky. To, že se pustil do těchto vod, zatím pro české filmy neznámých je jistě chválihodné. Ale na druhou stranu musíme hodnotit i stránku, která sleduje, jak bylo ono provokativní a výjiměčné téma zpracováno. Nelze totiž film vyzdvihovat do nebe za svoji pokrokovost a za to, jakého tématu a námětu se drží. fakt, že se Nuda v Brně stane kultovním filmem, okamžikem, kdy je možno točit i něco jiného než plytká dramata, pseudokomedie pojednávající o tom nejšpatnějším politickém režimu na světě. To ale není všechno. Film má také mnoho nedostatků, sice kosmetických, ale v celku již nemalých. Když budeme film rozebírat od jeho začátku, tak právě v jeho rozjezdu není moc věcí, které by se daly kritizovat. Postupně se seznamujeme se všemi důležitými postavami filmu, je nám sdělováno, jaký význam v kontextu příběhu mají, jaké jsou životní osudy a nepřímo nás vyzívají k netrpělovosti a očekávání, jak se jejich jednotlivé epizody budou vyvíjet, zvláště pak ta s Miroslavem Donutilem, která ačkoliv působí nejméně zajímavě, je nakonec nejlepším, co se dá na snímku najít. Hlavní rovinou vyprávění je ale příběh Olinky a Standy, dvou zamilovaných a také poněkud retardovaných jedinců. A právě onem fakt, že jsou retardovaní, je první negativum filmu. Ten se totiž tváří jako komedie, ale všechny komediální situace jsou vystavěny právě na zmíněné retardovanosti hlavních představitelů. A myslím si, že humor založený na karikování těchto postižených lidí, není zrovna inteligentní, jak se mnozí publicisté zmiňovali v různých magazínech a internetových serverech a také zde v komentářích. Musím přiznat, že humor, který byl nastíněn na začátku filmu (Standa nasazuje kondom a pořád říká bratrovi, jak je pitomý a neustále se omlouvá), byl do jisté míry vtipný, ale v okamžiku, kdy divák pozná, že situace, které měly být humorné, se stále točí okolo toho „Jsem pitomej, promin“, už svůj úkol zcela neplní a stávají se jen takovou frází, která doplnuje místa, kde toho asi moc jiného vymslet nešlo. Navíc se vám začne zdát, že se postavy kromě pohybu v dějové linii, která i tak je dost úzká, nikam neposouvají. Standa je stále stejně „blbý“ a kromě výsledného aktu, který se „povedl-nepovedl“, nikam jeho postava nedošla. Možná, že je to obtížností jeho role, kterou dle mého názoru Jan Budař absolutně nezvládl. Ono může dvouhodinové hraní „pomalejšího člověka“ vypadat jako herecká exhibice, ale ve skutečnosti zbůsob, jakým jej Jan Budař podal vůbec není těžky. Obecně není těžké zahrát něco neobvyklého, co bývá často středem posměchu a předsudků o povaze daného jedince. Kvalitní herecký výkon spočívá v představení osoby zcela obyčejné, s obyčejnými lidsými vlastnostmi, která má viditelně duši. Postava Standy ale duši nemá, ponevadž ji zakrylo ono až nevkusné karikování postižených lidí a to, že Jan Budař nedokázal probudit k vnitřnímu životu. Ale to bylo možná jasné již předem, protože hraní retadrovaných, po psychické stránce nemocných lidí, ve vězšině připadů hraniční s trapným přehráváním. Úplně stejně je na tom herečka hrající postavu Olinky. Možná, že výsledek filmu by byl lepsí, kdyby v něm vystupovaly postavy připomínající obyčejné lidi, a ne úzkou skupinu retardovyných jedninců, jejímž prostřednictvím si tvůrci dělají legraci z obtížemi, které jsou spojeně s prvním sexuálním zážitkem a jakoby náležely jen postiženým a tím pádem je zesmesnovaly. Naopak bych vyzdvihl výkon, jakým ztvárnil svou postavu herce Miroslav Donutil. Jeho postava měla jasný charakter, příběh a hmatatelné duševní rozpoložení, narozdíl od všech ostatních, kteří tam byli takzvaně jen do počtu, jak nějací papírový panáci jen s tělem a bez vnitřního života. Další epizodou byl příběh kamarádů, kteří k sobě nakonec lásku najdou. Půdobil zajímavě, ale narozdíl od ostatních mu nebyl dáván dostatečný prostor. Navíc oba představitelé mi opět herecky nepřišli moc přesvěčiví. Pavel Liška byl určitě lepší než jeho kolega, ale delší dobu si myslím, že umí zahratát jen jeden typ postav, pokaždé akorát s rozdílem ve scénáři. Jinak chování a způsob, jak představuje své psotavy navenek je vždy stejný. Když se ale vrátím zpět k Olince a Standovi, tak vrchol filmu je v okamžiku, kdy téměř dochází k milostnému aktu. V tom okamžiku už autoři přešli únosnou hranici humoru a dostali se až do trapnosti. svým bizarním postavám přiřadili i bizarní situace, a proto od té chvíle vypadal celý výsledek filmu spíš směšně. ještě bych jako problém viděl například doplňující scény, kdy například Olinka a její „kamarádky“ krájí rohlíky na kolečka (že by na jednohubky? :-). Scéna na první pohled vypadá umělecky, možná něco jako jablka ve vaně Indiánského léta. Ale uměním být nemohou, jsou jen jakousi náhražkou umění. Když se podíváme hlouběji na podstatu tohoto pseudouměleckého prvku, tak žádnou podstatu nenajdeme. Autoři se snažili být pouze zajímavý a mysleli si, že když rozhovor na pozadí doplní záberem na kríjení koelček, tak vytvoří něco nevídanéhoa extrauměleckého. Ale chyba byla, že kromě této snahy a chtíče vytvořit nenápadnou uměleckou scénu, neměla žádný význam. Stalo se z ní klišé (jako z mnoha dalších zbytečných scén) právě proto, že neměla vazbu na žádnou jinou situaci, zastupovala pouze levný prostředek, jak zaujmout a dělat iluze o super záběru. Další věc, která mi vadila, bylo postrádání jakékoliv dějové linie. Film je založen jen na jednom ději a nekolika dejich paralelních. Osudy všech postav nikam nespějí a porád se plácají na jednom místě, posunují se jen minimálně. Chybou bylo také, že film sestavený ze tří epizod se ročí hlavě okolo té nejhorsí a nejschematictějsí a nejnevkusnejsí. Naopak zajímavým příbehum herce a psycholozky, potazmo jeho zeny, nebo například dvou kamarádu, kteří k sobě hledají cestu, nebylo dáváno dostatek prostoru, aby rozehrály děje, které by mohly mít i jiné poselství než jen nevkusně zesměšňovat retardované lidi. Když už nekteré děje nekam posunuly, tak jen na základě náhodných bizarních situací. Je skoda ze celý film stojí a padá na různě zajímavých dialozích. Některé z nich jsou poměrně kvalitní a mnohdy i vtipné, ale pozdějí začne jejich kouzlo opadat a humor, který před chvili bavil, spíš jen nudí. Zkrátka opět se potvrdilo, že filmy takzvaně o ničem, kde důležitou roli hrají jen dialogy, uměl natáčet v šedesátých letech jen Miloš Forman a i když se za celou dobu o to samé pokoušeli mnozí dalsí, nejlepšího čekého režiséra všech dob jen těžko může nekdo napodobit, či jej dokonce překonat. Celkově shrnuto film nemá kromě několika zajímavých dialogů, vtipných sekvencí a pokus o úvahu nad problémem prvního sexuálního zážitku, potažmo posledního, nebo najítí své skutečné sexuální orientace, nic nabídnout. Ještě poslední věc - nevím, proč z filmu, který vytvořili samí v podstatě neznámí lidé, hrají v něm až na výjimky neznámí herci, vznikal za málo peněz a je o ničem, přičemž se tváří světově, dělat rádoby nezávilé umění. Důležitost filmu bych videl jinde než v jeho originalitě, jak jsem již popsal na začátku. () (méně) (více)

freeeeedom

veľmi zaujímavý filmík s výbornou obrazovou štylizáciou a hoci herci občas až moc "prehrávajú" a údernosť a kvalita scén a dialógov občas pripomína sínusoidu aj tak v celku veľmi kvalitné a osviežujúce. ()

SonyLucy

Poprvé jsem ho viděla v televizi, podruhé v kině v Německu - a to teda bylo něco, hlavně ty německé titulky, např. když je přirovnán Liška k Vašutovi, v titulcích pro Němce je Brad Pitt! :-)))) to teda bylo Kafíčko! ()

spable

Natočeno pěkně, ale mně vážně vadí ta typologie postav. Film je populární pro to, co já rád nemám. Postavy jsou charakterově překroucené a nejsem schopen s nimi jejich noční cestu Brnem absolvovat bez občasných unavených vzdechů. Film mě chvílemi mučil. ()

saladín. odpad!

Za normalnych okolnosti len slaby podpriemer, ale ten nevkus a hovadizmus (z postihnutych si nerobim srandu len preto ze su postihnuti, zo sexu si nerobim srandu len preto ze je nesikovny) si zasluzi fyzicky trest. Mne bolo pri i po zhliadnuti fyzicky nevolno. ()

Gross

Tento snímek byl rozhodně velkým překvapením a překonal moje představy. Filmu dodává šmrnc nejen hvězdné obsazení (Miroslav Donutil), ale také vtipně skloubené zápletky a peripetie partnerských vztahů. Nevím ovšem s jakým úmyslem byl celý film natočen černobíle, ovšem to neubírá na jeho kvalitě, možná právě naopak. ()

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)