České detektivní drama. Paní Olga nachází po návratu z kina svého manžela Karla Branda, s nímž se právě rozvádí, zastřeleného. Zdá se, že je to jasný případ sebevraždy, ale poručík Dušek z Veřejné bezpečnosti má podezření, že jde o vraždu, kterou, není to vyloučeno, neboť řada důkazů svědčí proti ní, mohla spáchat paní Olga. Dopis mrtvého manželce se zdá vyvracet jakékoliv pochybnosti, že by mohlo jít o vraždu. Poručík Dušek však pátrá dále. Mnohem více než on se však dozvídá o pravých okolnostech právní poradce paní Olgy Dr. Klimeš. Dozví se, že dopis je skutečně padělek a že Brandova smrt je ve spojitosti s rejdy protistátní bandy. Dlouho váhá, zda se má svěřit bezpečnosti, neboť se domnívá, že by tak svědčil ve prospěch Duškovy theorie, že vraždu spáchala paní Olga.... (Filmový přehled)

Pitryx odpad!

Normální kriminálka. Pan Neuman jako záporák překvapil. Marně hledám důvod proč dávat nějaké plusy. Snad za to, že jsem to dokoukal do konce a neusnul. Sem tam se bleskli herci? Ne, nedám nic. Zas tak mne to nebavilo, zápletka byla pro mne příliš divoká a vůbec. Podruhé ne. ()

Nalimator

Bylo to docela zábavné, některé konstrukce sice přitažené za vlasy, ale pobavilo to. A diverzant Menšík byl parádní. ()

ostravak30

Poslední film pro dvojici Vladimír Borský a Eduard Fiker, pro jednoho na režisérské stoličce pro druhého jako scénáristu. A jedná se o kriminálku, která se vyznačuje 50. lety. Padělek ale není typická práce budovatelské doby. Máme tu sice padělatele, kteří jsou jasní nepřátelé státu, ale samotná kriminálka je vlastně dobře obsazená. Oproti jiným se navíc vyznačuje i přestřelkami a alespoň nějakým pokusem o akci. Dost se v ní zabíjí, střílí, padělatelská banda se nebojí ničeho. Objevuje se tu i závěrečné objasnění ve stylu anglických detektivek, tedy flashback se scénou jak to bylo. Navíc se asi často nestává, abyste viděli Vladimíra Menšíka hrát zápornou roli a rovnou vraha. ()

Kakofon

Tento film mě velmi mile překvapil. Na svou dobu velmi dobře natočená detektivka s kvalitními hereckými výkony. Zaslouží si rozhodně lepší hodnocení. Je nutno si také uvědomit, že dobová kritika tento film rozcupovala na kousky právě kvůli těm prvorepublikovým interiérům a honičkám v zahraničních autech i podivnému ději, který by bylo možné zasadit i do nějakého amerického města. Soudruhům se toto dílo nelíbilo! Kritika pouze ocenila herecké výkony Stanislava Neumanna, Valtra Tauba a Vladimíra Menšíka. A strhala herecký výkon Vítězslava Vejražky. Jakoby ten film vypadl z rámce své doby. A nějaká ta slova o protistátní činnosti na tom nic nemění. Jakoby tam vůbec nebyla, neb jsou vyřčena jen tak naoko. Pro děj filmu to vůbec není podstatné! Velmi mě překvapil herecký výkon Stanislava Neumanna, kterého jsem znal jen z těch našich dvou nejznámějších pohádek. V tomto filmu podal mimořádný výkon. Kde tedy vzal Tosim tu komunistickou trapárnu, když dobová kritika odsoudila tento film právě za jeho tzv. prozápadní interiéry, auta i děj? Ono je velmi jednoduché takhle psát a nepřemýšlet, neprostudovat si dobové kritiky, atd. Zkrátka střílet od pasu. To je potom hanba! A nikoliv tento film, který se na svou dobu mimořádně povedl. Podstatné informace o filmu lze nalézt v knize Lumíra Holčáka: Vladimír Menšík a jeho filmy. 72% ()

J.J.1972

Neviem kde videl Tosim záškodníkov proti komunistom, keď to bolo o bande falšovateľov. Tí jestvovali od dôb existencie peňazí, jestvujú aj dnes a budú tu až do konca ľudstva. Čo majú spoločné so zriadením...? Veľmi dobrý film! Zápletka bola veľmi slušná i spád to malo. Mne sa ako vždy páčili zábery z exteriérov - dobové zábery z ulice, električky, tatraplány, 1201tky a vojenské Tudory :) Škoda len, že ČSFD tu (viď Obsah) prezradilo celý dej vrátane páchateľa. Odporúčam vymazať poslednú vetu... ()

TomKey

Napínavá detektivka s výbornými hereckými výkony, snad kromě pana Vejražky, ten měl po celý film "poker face". K tomu pěkné záběry z pražských exteriérů. ()

milos.bradik

Velmi podivná detektivka se spoustou nelogičností a se snadno odlišenými dobrými a špatnými. Ti špatní samozřejmě škodí lidově demokratickému zřízení a proto je v závěru vydán jednoznačný pokyn "Všichni víte co máte dělat" a VB vyrazí pronásledovat dr. Horynu. Úkol je jasný, nesmí projet za žádnou cenu. Jediné co stojí za zmínku je postava profesora Nováka, výborně zahraná Stanislavem Neumannem. Fiker to psal spíše jako parodii, ovšem režisér Borský se toho chopil vážně a komunisti by taky nikdy nepřipustili to, aby někdo parodoval orgány státní moci. ()