Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

ORIN

Úvod: 3 přátelé, plný kufr peněz, 1 tělo - Závěr: 0 přátel, plný kufr bezcenných papírů, 4 těla. ()

gudaulin

Po letech jsem se vrátil k Mělkému hrobu s napjatým očekáváním, jestli dvě dekády od vzniku poznamenaly jeho kvality nějak fatálním způsobem. Stává se mi až příliš často, že opakované zhlédnutí přináší zklamání. Pravda, o jednu hvězdičku Mělký hrob přišel, ale zábava je to stále slušná a jako prvotina Boylův snímek obstojí bez problémů. Tři kamarádi, kteří dosud nemuseli čelit žádné osudové zkoušce, a kufr plný špinavých peněz, to nevěští nic dobrého. Je znát, že Boylovi ještě chyběly cenné zkušenosti a ke svému parádnímu majsrtštyku v podobě Trainspottingu se teprve rozmachoval, tu a tam to zaskřípe a je cítit nevyužitý potenciál, ale stejně tak je evidentní, že se o slovo přihlásil jeden z nejtalentovanějších britských filmařů své generace. Stejně tak je jasné, že z trojice herců, kterým dal Boyle šanci, měl největší potenciál Ewan McGregor. Už tehdy bylo znát, že směřuje k mezinárodnímu úspěchu. Celkový dojem: 60 %. ()

Gilmour93

Danny Boyle a jeho celovečerní debut na téma V nouzi poznáš přítele.. Černý humor postupně zapadající do bažiny dusného thrilleru, vhodně zvolená hudba (dlouhodobě režisérova veliká přednost) a filmařská forma podněcující diváckou paranoiu. Na druhé straně nadbytečná pointa, nesympatičtí představitelé a nepříliš uvěřitelně podaný přerod jednoho z hrdinů (psychické Maléry pana účetního). Nic naplat, ukrývat mrtvolu v mělkém hrobě zavání svou nedefinitivností průserem. To Tony Toupee z Bronxu vždycky tvrdil, nač kopat díru v lese, když ho můžeme přimíchat do základů.. ()

genetique

Veľmi kvalitný thriller, ktorý obsahuje všetko, čo má správny thriller mať. Neustále rastúce napätie, správnu dávku čierneho humoru a geniálne zvraty. Trošku pomalší rozbeh a nedotiahnuté charaktery postáv sa prejavili v citovo prázdnejšom závere, ale inak sa Boyle naozaj svetu ukázal ako všestranný režisér. Hlavná myšlienka má neskutočne hlboký obsah, je pomerne zvrátená a je konieckoncov na dlhšie zamyslenie. Ako ďaleko ste ochotní zájsť ak náhodne nájdete nájdený veľký obsah peňazí? Podelíte sa o ne? Vzdáte sa kvôli ním svojho najlepšieho priateľa? Zbláznite sa z toho? Zabijete pre ne? A hlavne, a to je najdôležitejšia otázka, ktorú film pokladá - bude Vás to tešiť? Každý si na to odpovie po svojom a aj z filmu si vyvodí vlastný záver. 85%. ()

berg.12

Jsou perličky, o které bych díky čsfd asi nikdy nezavadil. Tohle je jedna z nich. Černý příběh o tom, že pokud najdete v bytě mrtvolu s kufrem peněz, je lepší zavolat policii....blbost! Je lepší všechno si nechat! Ale v tom případě doufejte, že jste v tom sami, protože nikdy netušíte, co se z vašich nejlepších přátel může vyklubat. ()

kitano

Ľahko rozpoznateľný režisérov rukopis, ktorý sme si obľubili v novšom trainspotingu. Z postupom ďeja sa mení aj atmosféra snímku: komédia -> thriler -> horor. Trio bezstarostných mladých ľudí s hlavami v oblakoch berúcich život ako zábavný park, ktorých súdržnosť sa pričinením náhody viac a viac rozpadáva až do konečného rozkladu, kde sa kamaráti menia na skupinu podozrievavých, sebeckých individuí neveriacich nikomu. (9/10) ()

Kaka

Boyle má tah na bránu a dokáže z minima vytěžit maximum. V tomto případě to byla slušná muzika za velmi málo peněz, které ještě sháněl po všech čertech. Avšak vyplatilo se. Začátek je sice relativně bídný a aby snímek dospěl do svého napínavého konce, musí divák snést nemalý počet kiksů a slepých uliček, ale celek působí sympaticky a byla na něm vidět snaha tvůrců, takže není důvod neakceptovat danou situaci. Nejvíce vadí okatě televizní zpracování, otravný přízvuk hlavních hrdinů a některé nepochopitelné scény, kde jakoby vypadne několik minut podstatných vazeb a klíčových informací, které divák potřebuje k "secvaknutí". I tak ale stojí tento projekt za vidění. Minimálně na něm McGregor nastartoval svou kariéru. ()

sud

Luxusní nízkorospočtová černota, která snad nemohla vzniknou nikde jinde, než ve Velké Británii. Debutující Danny Boyle za pomocí jednoduchého scénáře a minimálních prostředků stvořil zajímavý mix černočerné komedie a psychothrilleru s údernou závěrečnou pointou. Hitchcock (a ostatně i Peckinpah) by měl radost. 95%. ()

Eddard

Svižný film, který začíná jako klasická britská komedie nové krve (mladí britové užívají slasti i strasti života), pozvolna přejde v morbidní černou komedii (úmrtí spolubydlícího a nalezení peněz), aby se zvrhl do hitchocovského psychologicko-paranoidního dramatu, zakončeného zvrácenou, kapku pesimistickou pointou. Neokoukaná režie se opírá o poctivě zahrané party tří v zásadě hodně odlišných přátel. Strhující. Mrazivé. Zajímavé. Určitě tomu dejte šanci, pokud máte rádi Hitchocka či moderní britský film. Tohle je jeden z jeho průkopníků. 80% ()

D.Moore

"Ještě je tady?" - "Jo, nemohl nastartovat auto." DVD s filmy Dannyho Boyla mám doma už nějaký čas, ale dlouho jsem je odkládal. Proč? To mi teď po úžasném Mělkém hrobě nejde do hlavy. Páni, to bylo něco. Poslední čtvrthodinu jsem, myslím, snad ani nedýchal. Vskutku nezapomenutelná věc - brilantně natočená přehlídka snad všech možných lidských emocí, která vás spolkne, přežvýká, vyplivne, a nechá, ať si jdete po svých. ()

MM_Ramone

Danny Boyle je rešpektovaný, uznávaný, skúsený, oscarový režisér. Má na svojom konte viacero výrazných, kvalitných titulov. Stačí spomenúť filmy ako "Milionár z chatrče", "127 hodín" či kultový "Trainspotting". Svoj celovečerný kino debut natočil v roku 1994. Snímok "Plytký hrob" je surový dramatický thriller o troch spolubývajúcich, ktorí urobili velice zlé rozhodnutie, čo malo pre nich fatálne následky. Odhodlali sa ku činu, ktorý radikálne zmenil ich vzťahy i životy. **** ()

PinokKio

Moje první seznámení se s Boylem .. spolu s dalšími čtyřmi diváky v kině. Pak přišel úspěch Trainspottingu, návrat Mělkého hrobu do kina a najednou vyprodáno. Výborný film to byl kdysi před lety stejně jako teď, když jsem ho opětovně dokoukal (2010). ()

Faustka

Ó ano, věřím v přátele… věřím, že je potřebujeme; ale když jednou zjistíte, že už jim nemůžete důvěřovat… co potom.. Co potom, pak už stačí pouze uvěřit v Dannyho Boyla a jeho emočně strhující drama Shallow Grave. Jenž je naprostou souhrou a harmonií pro vzniklou situaci zvanou příležitost. ()

Davies182

Báječní herci a celkově dobré zpracování ve věčném souboji s občas znatelnými těžkými začátky mistra režiséra a nemastnou neslanou atmosférou, které moc nepřidává ani povšechně nudné vyprávění. Konec a začátek perfektní, minuty mezi nimi jsou však až bolestně nezáživné a plytké. Jako psychologická sonda znamenité. ()

Xmilden

Rozhodně film, ke kterému stojí za to se vrátit v době kdy Danny Boyle má již své jméno jistojistě zapsané v bájném Hollywoodu. Mělký hrob je prvotinou tohoto režiséra a už zde se dají snadno nalézt významné poznávací znamení. Především je to vynikající hudba a precizní uvážlivé dialogy a do jisté míry ne zrovna cítění s hlavními postavami, které dokáže Boyle provést skutečným peklem. Zkrátka a dobře debut jako hrom! ()

-bad-mad-wolf-

Prakticky totožný námět s Raimiho Jednoduchým plánem, vedle kterého se však Boylův komorní pokus krčí jako Myšpulín vedle Godzilly. Jinak nepochybně skvěle odvedená práce s geniálně schízoidním Christopherem Ecclestonem, která nabízí hutné porce černočerné černoty. ()

Hrabka

Docela dobré drama, které se ze začátku tváří jako černá komedie. Celkový dojem ovšem není nikterak valný, děj mě nedokázal zaujmout natolik, abych dal více než 3 hvězdičky. 60% ()

kinej

Velice slušný režisérský debut. U Dannyho Boyla si cením toho, že dokáže natáčet filmy působivé po vizuální stránce a zároveň ke svým výjevům najít geniální hudební kulisu. Na Mělkém hrobě je patrné, že měl značně omezené prostředky. Projevuje se to například horším hudebním doprovodem, ale co se týče kamery a střihu, je evidentní, že zde Boyle nekompromisní a ze svých vizí slevoval jen minimálně. A i přes určité nešvary scénáře, který se mi zdá místy lehce prkenný a jeho postavy mírně nevěrohodné, je Mělký hrob velice dobře koukatelný film, který je korunován vynikajícím finále, které potěší zejména ty, kteří netuší jak to dopadne. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)