Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

katuska138

Tak tohle bylo psycho aneb jak jeden kufřík může všechno zavařit. Není potřeba moc slov, stačí ta dokonalá hudba, kde každý tón pasuje ke každému pohybu postav. A když začnete v půlce přemýšlet, jak byste se vlastně zachovali v takové situaci vy, potom teprve spadnete do šíleného psycha. Závěr se dal trochu očekávat, ale stejně jsem nadšená. ()

MATADOR

"No, to je tedy prekérní situace, že, přátelé?" Tak to budeme hodinu a půl pitvat, jsem zvědav kolik diváků unudíme k smrti! Jo, tady MATADOR skoro umřel nudou! Boyle je vážně looser! ()

Derek

čo si predstavíte pod pojmom čierny humor? adammsovu rodinu alebo film štestí? Vedľa jak ta jedla. Danny boyle vo svojom debute zvolil tak čierny štýl humoru, že i ta najtmavšia káva je popri tomto filme bledá ako albín vykúpaný vo vápne (treba spomenúť skvelý scenár). Keď tento debut sledujete tak miestami neviete či sa máte z hrdla smiať, alebo tváriť sa pohoršene. Ja sa vždy bavím skvele a to sa budete určite i vy. a navyše ten absurdne, originálny, čierno-humorný koniec. jednoducho skvelé. ()

Duotone28

Celkom zaujimavy filmik so skvelou pointou...A to ze ludia su obycajne k.rvy a ze ten co za tebou stoji ta zacne kopat ako prvyyyyyyyyyyyy. Treba si na to zvyknut...Nazdar ()

K.B.L.

Supr film, na který se dobře kouká, nepostrádá originalitu a příznačnou atmosféru. Jen mi připadají lehce neuvěřitlné některé myšlenkové pochody hlavních hrdinů. Ale kdo ví, jak by se kdo choval v jejich situaci.. ()

Dont

Není to zase úplná pecka, ale Mělký hrob těží maximum z dobré zápletky a černého humoru. Danny Boyle chytře rozvíjí téma dramaticky rostoucí nedůvěry mezi na začátku zdánlivě jednotnými spolubydlícími. Plně při tom využívá nesporného talentu mladého Ewana McGregora v roli drzého frajírka, kterému tvoří společnost naprosto nepředvídatelné duo jeho kompliců v podání paranoidního Christophera Ecclestona a nečitelné Kerry Fox. ()

radektejkal

Latentně milostný trojúhelník spoluje téma dělání si šprťouchlat z potenciálních nájemníků. Toto téma se změní v důsledku chyby: poskytnutí pronájmu jednomu ze žadatelů. Situace se rázem změní. Novým spojovacím prvkem je nyní zahlazení stop a přechování pokladu. Při "rozumově zdůvodněném zahlazování stop" však dojde k narušení psychiky zúčastněných, která se v závěru projeví nepokrytým individuálním násilím (co si odzkoušeli na mrtvolách, jsou nyní schopni provést i na živých, v podstatě na sobě samých). S tématem "získávání", které spojuje a "rozdělování a uchovávání", které rozkládá, se asi nejlépe poradil John Huston v Pokladu na Sierra Madre. Navíc je třeba přihlédnout k fenoménu filmu, který jako takový jiné vyústění nepřipouští. Jak zfilmovat poklidný život pod balíkem peněz na půdě, jeho pozdější rozdělení na třetiny a přátelské rozloučení? Další filmovou (ale také literární) fikcí je nemožnost (neschopnost) rozdělení velkého majetku, přičemž jeho polovina nebo třetina zústává stále velkým majetkem. Platí tu jiné zákony než v případě Martinova pláště? ()

Fanucci

Hutná, ztísňující atmosféra, která ke konci filmu graduje. Přátelství se změní v nelítostný boj o přežití toho silnějšího/vychytralejšího. Moc dobré a moc napínavé. Doporučuji! ()

Sheldra

A skoro pět, ale ty si nechávám pro Sunshine a Trainspotting. Geniálně zachycený rozvrat jedné trojičky, všech najednou a jednoho každého z nich, aneb co s naší čistou dušinkou udělá vidina snadného výdělku a nějaké to porcování. Spoiler: Mám podezření, že Boyle se vždykcy na konci filmu sleze s McGregorem a šábnou se o to, s čím druhý z nich nikým nepozorován upláchne. ()

GILLWANDER

Ewan McGregor je skvelý herec, skvelý výkon aj tu podal. Pre mňa štýlová záležitosť, ktorá sa radí tesne za Trainspottingom. Boyle je dobrý režisér, niekedy mu niečo unikne, ale v tomto filme sa to na šťastie nestalo. 4* sú možno málo, ale pre mňa sú vystihujúce. 80% ()

stuntmanMIKE

takze tu mame podobny koncept ako Simple plan a Fargo... nanestastie tento film aj napriek plusom ma aj zasadne chyby. Vobec nie je ukazane ako sa mafiani k nim dostanu (ako vlastne prisli, ze oni maju tie peniaze) a po druhe nie je tam ukazane ako sa k nim policia dostane. Nebyt tychto chyb bolo by hodnotenie o niecom inom.... takto 60% ()

Fíla

Ponurá atmosféra a příběh o třech lidech, který se začne vymykat kontrole. Budou stačit dvě vraždy dvou chlápků, kteří jdou po kufru plném peněz? Nebo se stane i něco jiného? ()

easaque

3* tento thriller s černohumornými prvky a známějším hereckými tvářemi je určitě zajímavě zpracovaný. Až po shlédnutí jsem si uvědomil, co mi po celou dobu svým stylem připomínal - byl to Trainspotting, který tento režisér natočil pár let na to. Věřím, že kdybych Boylovu prvotinu viděl v době vzniku, tak bych byl z ní víc odvázaný. Teď o 20let později se přibývajícími šedinami mi to přišlo intelektuálně pubertální a nejspíš už nebude chuť, abych si to zopakoval [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kombajn

uff... velmi velmi velmi drsný snímek. pohodová komedie se změní v pěkně drsnou řezničinu, když je třeba pro kufr plný peněz zničit mrtvolu v pokoji. A když pak peníze chce někdo, komu je mrtvola ukradla? Filmu těžko vytknout cokoliv, je to psycho a není ani moc dlouhé... ()

raffspIn

Trochu drsné s prvky velmi černého humoru. V podstatě se příběh točí o tom co všechno lidé dokážou udělat pro peníze (dokážou toho opravdu hodně). A závěr se opravdu vydařil. ()

Morloth

Někde člověk ubere a jinde přidá (mluví se tu o hvězdách, samo). Jasné, že je z toho filmu cítit trocha lacinosti. Zejména nasvícení mne iritovalo po celou dobu. Ale jinak? Vynikající herci, zajímavý a zábavný scénář, dobrá kamera, režie, báječná hudba a... A tolik černého humoru a cynismu, až se mi pomalu dělalo mdlo. No jo, je důležité mít kámoše, co držej při sobě. Sice to nemá takovou šťávu jako Ritchie, ale na druhou stranu je atmosféra na hubičku. ()

M.i.k.e

byť sem od Boylova debutu očekával trošku něco jiného sem nakonec spokojen...jedinou škodou budiž,že finální pointu sem vytušil už někde lehce za půlkou,ovšem to je pouze detail a nikterak to neshazuje zábavnou cestu,po které film k pointě dokráčí...75% ()

Martin741

Ewan mcGregor je pre mna sympatak, ale zaplatKali tymto priemerom este neprerazil. Film aj ma akysi pribeh a dobreho rezisera Boyle-a /Trainspotting, 127 hodin/, ale nuda opat dostala neprimerane vela priestoru a dialogy casto vyznievaju do prazdna. ChvalaKrishnovi sa vsak roku 1996 natocil kultovy Trainspotting. 50 % ()

shyster

Více by mu slušelo krátkometrážní zpracování, kde bychom pochopili nedostatky této prvotiny, než plnohodnotná délka ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)