Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Micione

Jak naporcovat spolubydlícího aneb když pár natištěných papírů mění k nepoznání charakter i osud tří přátel. ()

venison

Přiznám se, že zejména hereckým obsazením (hlavně tedy Ewan McGregor) mne "Mělký hrob" nalákal.. Příběh má grády - od odlehčeného začátku, přes stále zvyšující se tempo, až do brutálního konce.. Tímto trošku vzdáleně připomíná slavný snímek "Válka Roseových".. Z nerozlučných přátel se stanou běsnící bestie.. Možná díky dataci vzniku thrilleru vyznívá ovšem "Mělký hrob" příliš lacině a ten tlak na artovou pilu je opravdu silně hmatatelný.. "Mělký hrob" není špatný, ale na dobrý film je příliš křečovitý.. ()

zdenny

V té době považuji Ewana McGregora za dvorního herce režiséra Dannyho Boyla. Proto si myslím, že když v tomto filmu Ewan vyjebal s ostatníma, zopakoval si to i o dva roky později v "Trainspottingu". Tento film měl skvělé doporučení a opravdu slibný úvod i zápletku. Pro další rozpracování mi ale chyběla větší profilace postav. Jeden prostě zešílel, druhá to hrála na obě strany a třetí - ten nejarogantnější - se ukázal i jako nejchytřejší. A tak velké plus v tomto filmu shledávám ve faktu, že z toho vyšel vítězně chlap a ne ženská. Jinak jsem čekal něco víc psychologického. Ti dva vrahové - ti tam dle mého soudu byli jen proto, aby byl film trochu ošťávněn, protože jinak byli naprosto zbyteční. Hlavně se člověk ani nedověděl, jakým způsobem se k těm mladým dostali. A ti dva poldové, no tak to byla kapitola sama pro sebe. Vypadali jak ze špatného francouzského filmu a chytří byli jak rádia. Navíc člověk ani nevěděl, co vyšetřují. Takže taky taková zbytečná vsuvka. Z toho všeho nám tedy zůstali pouze tři herci (plus ten mrtvý z úvodu), kteří měli na to, aby jim toho scénář dovolil víc. ()

Natabar

Rádoby odpočinková podívaná, která chvíli koketuje s thrillerem, avšak povětšinou nabízí velice zajímavé psychologické drama (David) - ale i to ve svižném, diváka neubíjejícím podání. ()

Brain-D

Film o přátelství a o věcech, které přátelství mohou také ukončit. Tenhle film pečlivě ukazuje jak prachy mění charakter a jak se z nerozlučných přátel stanou zabijáci, kteří vidí jen ty peníze. Jako prvotina Boyla byla ze začátku slabá, ale později se to rozhopalo jak bývá u Dannyho zvykem. ()

hroubek

Parádní prvotina, která Dannymu Boyleovi otevřela cestu k dalšímu filmů. Jednoduchá zápletka, tři výborně obsazený herci a jeden podkrovní byt, to všechno stačí Boyleovi, aby rozehrál svojí černo humornou komedii. Alespoň, takhle se to prvních půlku profilu, to co přijde pak mě hodně moc překvapilo. Z komedie se během pár minut stane těžký psychothriller. Tahle změnu filmu jen a jen prospívá a krásně graduje v prvotřídním finále, který nemá chybu. Mělký hrob je hodně dobře natočený film, který se mně dost líbil. ()

JohnSmith

Co napsat? Neuvěřitelně drsná komedie Dannyho Boylea, která odstartovala McGregorovu kariéru. Ona to vlastně nebyla moc komedie, ale jedná velká drsnost a brutálnost. ()

Kosmik 1

Na film jsem se rozhodl podívat na základě zdejšího hodnocení a pochvalných komentářů. Bohužel mě Mělký hrob nějak minul. Když se dívám na film, tak neřeším, jestli byl něčí prvotinou, nebo jestli to byl začátek slibné kariéry některého známého režiséra či herce. Prostě mě film musí bavit, musí mě oslovit. Ikdyby to byli neznámí herci, to je fuk. Hlavně, že by byli sympatičtí a uměli by hrát. A tady mě opravdu nic nezaujalo, snad jen pár dobrých hlášek, u kterých jsem se pousmál, ale nezasmál. A za ty dávám dvě hvězdy. 45% "Ale prosím Tě, jsi přece doktorka, ty zabíjíš lidi každý den!" EDIT: 17.8.2014: O téměř tři roky později jsem se rozhodl dát znovu šanci tomuto snímku. A ikdyž pořád cítím mírné zklamání, tak přesto mě děj filmu více zaujal, než-li tomu bylo na poprvé. Dokázal jsem se více vžít do rolí jednotlivých postav a studovat jejich psychologii. Více jsem si užíval atmosféru včetně docela slušné hudby. Autentičnost z filmu přímo sálá a to mi tentokrát více imponovalo. Závěr mi přišel hodně povedený, po těch třech letech už jsem totiž zapomněl, jak to dopadne. Někdy se vyplatí dát filmu, který se dříve nelíbil, ještě jednu šanci. 75% ()

Roseinka

Dokonalý napětí, docela dobré obsazení a zajímavá zápletka. Na můj vkus ale příliš nechutné a autentické. Což je možná to nejlepší.... ()

mcleod

Danny Boyle již při svém debutu nezklamal svojí schopností natočit obrazově, scénáristicky i atmosférou trochu divný, ale výborný zábavný a poutavý film (čímž předznamenává svoji další režijní tvorbu). V tomto případě je vše ještě doplněno dokonale divným humorem, který spolu s výše vyjmenovanými aspekty ze vcelku běžného námětu vytváří neuvěřitelně originální film. Všechny postavy jsou navíc skvěle zahrané hodně dobře zvolenými herci, včetně postavy mého oblíbeného Ewana McGregora. ()

Autogram

Film mi bol sympatickejší, kým sa to príliš nezamotalo. Potom to už strácalo na uveriteľnosti, teda ak o to autorovi vôbec išlo. Prehnane absurdná nie je len úvodná zápletka, ale aj následné udalosti vrátane vyústenia. Psychológia priateľstva je asi v niečom inom, ako v zdieľaní takýchto tajomstiev. ()

vyfuk

Mluvit negativně o Mělkém hrobě ani nejde. Je to film, který má svým stylem hodně blízko k Trainspottingu, což je logické protože jde o dvojici Hodge a Boyle, která se mi hodně začíná líbit. Debuty mám i na mnoha režisérů rád. Je to dílo kde nehraje roli nějaká velká sorta peněz, ale je v ní cítit počáteční, něžná, suchá a plná kreativita. Jedním z dalších klasických příkladů je Tarantino s jeho Gaunery. Mělký hrob má v sobě bizarní a satirickou část humoru, úžasný "underground" příběh, který smrdí originalitou jako sportovec potem po týdnu bez sprchy a míchá v sobě i psychologické i hororové prvky. To celé dává dohromady Mělký hrob. Je to jako speciální směs nebo tajný recept na skvělý jídlo nebo pivo. Když toto smícháte dohromady dostanete Mělký hrob. Dokonalý hrob. ()

BuryGol

Hororů se bojim, ale v thrillerech se vyžívám. Danny Boyle dokázal za pár šupů a s pár neznámejma hercema vytvořit psychotriller, že kterýho pořádně mrazilo. Prachy jsou prachy, všechno ostatní jde stranou. Přátelství, láska i vzpomínky. Dneska už je to kultovní film a já mam s hodnocenim jasno. Jen otázka-co byste udělali vy? Já bych minimálně vykopal hlubší jámu. ()

Josefin

Jsem jen ráda, že jsem narazila na Shalow Grave na režijní debut D.Boyle super. Má to takovou peprnou mrazivou atmosféru a to vás donutí se dívat dokonce. Kerry Fox, Christopher Eccleston výborní, ale Ewan McGregor už tady dokazuje svůj talent . K tomu výborný scénář - co víc si přát. ()

Pecival

Už dlouho jsem neviděl partičku tak oplzlých, nesympatických a namistrovaných frajerů jako představují hlavní tři představitelé. Tutíž ve chvíli kdy se začíná všechno hroutit, jsem se spíše škodolibě tetelil, což asi není účel. Ikdyž ty charaktery jsou tak odporné, že je to vyústění poměrně logické. Dobře vystavěná atmosféra (za pomocí fajnového piána), ale občas trochu nudné. ()

jenik71

Tři kamarádi, jeden nový nájemník a kufr plný peněz, který postupně mění přátele na rivaly. Slušně natočený thriller s dobrými herci, ale na rozdíl od většiny zdejších uživatelů považuji Mělký hrob "jenom" za dobrý, což jsou tři hvězdičky. Nic extra zajímavého jsem tu zkrátka neobjevil. ()

Mythago

Tak takhle se to dělá. Takže pro začátek potřebujete někoho, kdo by měl zájem o společný podnájem. Pak musíte doufat, že je hodně prachatý. A taky, že se hned první noc zabije. Takže máte prachy, ale co s tělem? Důležité je odřezat všechny končetiny (kvůli otiskům prstů) a také mu musíte vyrazit všechny zuby. Následně tělo zakopat, ale pozor, musí to být dostatečně hluboko. Jeho auto musíte shodit do vody, aby jste policii, pokud ne znemožnili, tak aspoň stížili pátrání a ještě spálit usekané, respektive uřezané ruce a nohy. Když tohle všechno zvládnete, musíte také doufat, že peníze nebudou hledat zlý pánové. A když budou? Platí na ně kladivo. Teď už si můžete v klidu užívat své peníze. Nebo že by ne? Ale abych se dostal i k hodnocení. Skvělý film o tom, co s lidmi dokáže udělat hodně peněz. Má to sympatické herce (kteří zvládají své role perfektně), úžasnou hudbu (až na ten disco začaték, či co to bylo) a místy je to až nádherně artově pojato. Ovšem na to, že je to thriller, tu docela často chybělo napětí. Ale jinak se o tomhle filmu dá mluvit jenom v samých superlativech. ()

Wbcko

Dannyho Boyla mám moc rád, ale tímto filmem u mne tolik nezabodoval. Nedokázal jsem se do příběhu tolik "zažrat", nemělo to tu správně dusivou atmosféru a konec byl předvídatelný. Silnější *** ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)