Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

• WANDRWALL

Píše se mi to lehce, další ze zbytečně natočených filmů.(15.7.2011)

Mně se tedy ten film líbil, knížku jsem ale nečetl. Ten název je tedy dost zavádějící, s melancholií to nic moc společného nemělo, spíš je tu těžká deprese a "schýza". Roden je jako vždy výborný, Kostelka je taky dobrý, Chramostová taky dobrá, ta fakt hraje samé "baby". Geislerová je tu spíš jen do počtu, Cibulkové ta role vyloženě sedla. Líbila se mi ale taky kamera, ta byla fakt fantastická, Český Lev šel asi oprávněně. Bylo to dobře nasnímané, poměrně jistě zrežírované, solidně odehrané a úžasně depresivní. Příběh sice nebyl moc výrazný, ale překvapivě to nenudilo, pro mě 70%(2.4.2009)

Já jinak české filmy z historie kvituju s povděkem, ale tady se to nějak minulo účinkem. Možná za to můžou herci, kteří ne vždy mi ve své roli sedli. Spíš ale za to může příběh, který mě vůbec nijak neoslnil stejně tak, jako způsob, kterým místy byl vyprávěný. Karel Roden je ale výborný a kdyby nic jiného, tak on tady prostě za žádných okolností nezklame.(25.9.2014)

Nádherná baladická adaptace stejnojmenné knihy J. K. Šlejhara. Literární naturalismus předlohy z ní sice vyprchal, pryč je determinace a sociálně kritický tón, ale zůstává posmutnělá až tragická tónina stylizace a civilizační strach, dá se říci i odpor k tomu, co nám civilizační tlaky přinášejí. Rozvrat tradičního manželského svazku (zde způsobený zásahem vyšší moci - maminku zabil blesk) vyústí v citovou frustraci způsobenou příchodem toho, co symbolizuje chlapcova nová macecha. Nově příchozí osoba přináší do narušeného, přesto ale funkčního a harmonického světa zapomenutého statku uprostřed přírody (ukotveného do koloběhu ročních cyklů) všechny propriety dravě se rozpínající civilizace - mamon, citovou vyprahlost, materialismus, hedonismus, požitkářství, fyzično, cynismus a lakotu... Bezbrannému chlapci tak zůstává útěchou už jen útěk k přírodě (propojení s mrtvou maminkou - rys podobný baladám Erbenovým), po jeho odtržení od přírody pak už jen do sebe a k věcem, které mu spojení s přírodou symbolizují ... hlavně tvor přesahující rozměr mazlíčka či hračky, malé bezbranné kuře, stejně osamělé a zranitelné jako on sám...(28.4.2007)

Už si ani nevzpomínám, zda jsem na gymnáziu četl Šlejharovu předlohu, nicméně tento film mě nijak nenadchnul. Aňu Geislerovou uznávám jako vynikající herečku, ale do této role mi vůbec neseděla. Roden skvělý jako vždy.(7.10.2007)