O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

herr_carter

Pohádka z dob, kdy již brzy pokročilá režisérova demence klepala na dveře, ale naštěstí ještě neovlivnila tuto klasickou pohádku - mám podezření, že Troška je stejně pouze jméno na přebalu, nevěřím, že by toto dokázal tento úchyl natočit sám.................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Zagros

Téhle pohádky jsem se jako malý bál a nechtěl jsem se na ni moc dívat. :-) Tvůrcům se povedlo vytvořit místy až děsivou atmosféru (pro děti), za což tvůrcům vlastně patří z pohledu dospělého pochvala, ale pro malé děti to úplně není. Byl jsem překvapený, když jsem zjistil, že režisérem byl Zdeněk Troška a byl to jeho pohádkový debut. Je to hodně jiné, než jeho další pohádková tvorba. Dospělejší, méně ukřičené, vážnější a má to lepší atmosféru. Masky a výpravu si pamatuji už od mala. Stejně tak jako fungující hlavní dvojici v podání Jana Potměšila a Michaely Kuklové nebo dvě odporné (a skvěle nahastrošené a zahrané) čarodějnice. Kdybych to viděl starší, možná dám i vyšší hodnocení, není to vůbec špatné. Jen si nemyslím, že je to pro nejmenší a svým dětem to zatím pouštět nebudu. To je u pohádky pro děti mínus a v hodnocení se to projevilo, tři hvězdy. ()

Theraphosa

Dle mého nejlepší z Troškových filmů vůbec.Dle mého převeliká škoda Jana Potměšila, který zde podal perfektní výkon. A ta Růžičková...no to bylo něco nezapomenutelnýho! Taková ošklivá babizna se jen tak nevidí. ()

Slimak

Náramné dílko našeho nejaktivnějšího českého pohádkáře Zdeňka Trošky...když se člověk pokouká musí si říct jenom že to jest opravdu hezká pohádka....ještě že nevznikla dvojka. ()

wosho

Tato pohádka je rozpolcená, nevyvážená a nedodělaná. Troška ji zbytečně komplikuje, natahuje. Každý dobrý nápad, utopí v blbosti. Humor a místy napětí sice mnoho zachraňuje, bohužel spousta pasáží je bez nápadu a takové té pohádkové atmosféry. A právě ona česká pohádková atmosféra (či jak to mám popsat) zde skoro chybí. Celkově jde o jednu z posledních podařených pohádek, která však na své starší sestřičky nemá ani náhodou a v mých očích ji zachraňuje jen to, co u nás za kvalitu vznikalo po roce 1990. ()

eagle-eye

Troškův ojedinělý kvalitativní příspěvek, akční pohádka jak má být se sympaťákem Potměšilem v roli ševce prťavce. Exteriéry okolo Malé Skály a interiéry zříceniny Frýdštejna byly zvoleny stejně dobře, jako herci do všech hlavních a vedlejších postav. Na svou dobu hodnotím kladně i triky. Dal bych více hvězd, kdyby Blanarovičová pořád neječela a Kuklová furt nebulila. ()

Pussycat18

Kdyby Kuklová imrvéle neřvala jak největší trapka tak by to dosáhlo na plné. Chápu, měla nějakou roli, ale tohle už jde těžce přes limit, ona se v tom snad vyžívá, bo co :-( ()

Tessie

Moc pěkná pohádka, to měl Troška ještě nápady. Snad jen Míša Kuklová by nemusela místy tak moc vřískat... Ale jinak opravdu klasická záležitost, kterou ve vánočním čase rozhodně nevynechám ani letos... ()

Paity

Absolutně nesympatický Jan Potměšil v podání pohádkového ševce/prince bohužel celou zajímavou pohádku zazdil. Bez něj bych se nebál dát téměř pět hvězdiček jinak krásnému počinu Zdeňka Trošky. ()

duddek

Troška hodně sází na postavy, které šišlají, šilhají, mají křivé zuby a různě se pitvoří. Tady si jich užijeme až až. Na mě tedy působí především otravně, ne jako zábavné zpestření. Hlavně bych ovšem pohádce vytkl to hrubé (nejen) fyzické násilí páchané na princezně, to není nic pro děti. To se hodí spíš do akčního filmu, s kterýmžto žánrem ostatně Jasněnka v dlouhé pasáži v čarodějničině sídle hraničí (např. při šplhu po řetězu s bosýma nohama a hořící svíčkou v ruce). Potměšil v těchto scénách připomíná Mela Gibsona. *spoiler* Z dějových zvratů mě překvapila hlavně Jírova reakce "Pil bych", po které se princezna vrhne do hořícího doupěte; chvíli předtím navíc Jíra neupustil prstýnek na zem v rozporu s jasným pokynem. A do hlavy mi nejde ani závěrečná naprostá rezignace na nároky plynoucí ze splnění úkolu. "Rychle na hradby, mám tam křídla!" :) ()

Anderas

Jasněnky si je třeba o to víc vážit, že podobný pohádkový skvost vznikne v dnešní době už jen velmi těžko a to rozhodně ne pod taktovkou Trošky. ()