O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

rublik05

Asi nejlepší pohádka z dílny Zdeňka Trošky a jedna z nejkrásnějších pohádek vůbec. Nádherná atmosféra, krásný příběh a herecké obsazení, které pohádce neskutečně pomohlo. Z herců dominuje především krásná Michaela Kuklová a samozřejmě Paní herečka Helenka Růžičková, která je v roli zlé čarodějnice opravdu bezkonkurenční. Škoda, že pan Troška od té doby nic podobně úspěšného nenatočil. 9/10. ()

Smejki

Námět výrazně silnější režiséra. Všechny neduhy, jimiž je Troška běžně vinen, tu jsou, ale materiálu, s jakým tu pracuje, se to zas a znova daří vracet zpět na koleje. ()

deLaFere

Ucházející předvoj Troškových odporností. Přesto už nalezneme první stopy odpuzujícího pitvoření pro masy, které milují kýč. ()

Dreadlord

Tuto pohadku bych osobne zaradil do naseho zlateho pohadkoveho fondu,klidne muze cestne stat vedle pohadek jako S Certy nejsou zerty nebo Byl jednou jeden kral.. ()

biergof

Toto je mistrovský kousek pana Trošky, psychadelická a temná šou o boji lásky se zlem, ale pohádka to rozodně neni, přidat trošku krve, máme tu největší český horor od spalovače mrtvol. Škobkový bych za její roli dal všechny oskary a glóby a stejně by to bylo málo!!! ()

sWONDER

Jedna s mojich najobľúbenejších rozprávok. Niekoľko krát som si ju v mladosti rád pozrel. Fantastická „pohádka“ so všetkým čo k tomu patrí ()

joelly01

Ja uz tedy pomalu zacinam sjizdet ctvrte pneumatiky a v zivote jsem videla asi bambilion ruznych filmu a pohadek, ale existuje opravdu jen malo filmovych postav, ktere by me desily vice nez upir Rimbuch. Ty blaho ten se fakt povedl, jeste i ted kdyz si na nej vzpomenu tak se mi zjezi chlupy na zadech (i carodejnice jsou neprijemne). Pokazde me dostane... Jestli teda za par mesicu fakt vrhnu to potomstvo tak "Jasnenku" bych asi az tak do puberty zavrhla, neb nechci nikoho traumatizovat. ()

IvonaK

Spíš bych to nazvala jako Drama/Romantický. S pohádkou to nemá téměř nic společného kromě toho že tam hraje hlavní roli princezna. ()

valkil

Nejlepší věc od Trošky. I když je to zase uřvané až hanba. Jasněnka snad bulí 95 % filmu. Přesto je to pohádka, jak má být. Má děj, zápletku a správný (šťastný) konec. ()