O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

Pitryx

Já vidím teď tuto pohádku poprvé, dosud jsem se jí úspěšně vyhýbal a nevím proč. Michaele to zde hodně sluší, děj vskutku napínavý, takže to celé pohřbívá jen přítomnost mladého pana Potměšila. Ale nevadí, dívat se na to dá, i když vím, že podruhé si top nepustím ani omylem. ()

ostravak30

Princezna ze mlejna a pak nic na této úrovni. A vzhledem k tomu, že tato pohádka té jmenované výše předcházela, nebyl to zase tak dobrý začátek. Beru v potaz fakt, že jdu proti proudu, ale nemůžu jinak. Z dospělého pohledu bylo nejzajímavější to, jak spolu mluvili pan král a Antonie Hegerlíková, což bylo docela vtipné. Na úplném začátku byly i zábavné obě čarodějnice. Jenže pak se pohádka zvrhla v násilnou a tmavou a místy násilím až hororovou záležitost. Ne, pohádka mě nezaujala. ()

George8

Rukopis Zdeňka Trošky tady lze snadno poznat, ovšem nevím, zda bych to tvrdil i o nových pohádkách, které natočil. Když jsem byl malý, pohádka na mě působila celkem strašidelně, ale vždy se na ni o Vánocích rád podívám! ()

PlysovyMacko

Zlá čarodejnica preklaje princeznú, že sa vydá za obuvnika. Kráľ ju dá zavriet do veze, ale obuvnik vie lietať. Unesie princeznú a tým ju vystaví ďalšiemu nebezpecenstvu. Triky sú v pohode a čarodejnice sú výborne namaskované. Je to obľúbená rozprávka môjho detstva. ()

PAVLIS

70% Zdaleka nejde o perfektní pohádku. Princezna vypadá, že by se ve věži zabouchla i do Buzze Rakeťáka, kdyby letěl zrovna okolo, tempo vyprávění s blížícím se koncem spíš zpomaluje a mírně hororové ladění není nic pro menší děti. Nicméně kombinace zlých, nezapomenutelně zahraných čarodějnic z temného hradu, vesele rozverného královského dvora a seriózní slunečné paní, dává této pohádce nezapomenutelnou atmosféru. Bonusem je dobrá kamera a rozmanitý výběr lokací. ()

Rayen1

Zdálo se mi to, nebo hlavní hrdinové byli až nějak moc často do půl těla a laskovali se sebou? Okok, teď vážně... Je to mdla pohádka, která nemá nic moc co nabídnout. Po dokoukani bych asi nebyl schopnej odvypravet, o čem to vlastně bylo. Byl tam švec, co lítal, princezna ve věži... Hmmm... Zlá sudicla se svou mentálně mimo dcerou... 🤷‍♂️ Prostě velký špatný, ale musím uznat, že je to jeden z těch povedenejsich Troskovejch filmů... ()

Nathaniell

Vidíte ? Takhle se to dělá. O princezně Jasněnce a létajícím ševci je zkrátka pohádka. Že má spousty brutálních, akčních, thrillerových a dokonce i hororových prvků, nikomu nevadí. Je to prostě "pohádka". Přitom se jedná o brutalitu, která by se mohla rovnat skoro i prvnímu dílu Saw. Neuvěřitelné, že ? Ovšem zamyslete se nad tím. A ruku na srdce - podívejte se, jakou brutalitu nabízí jiní spisovatelé: Sekání hlav, množství jedů, vypíchané oči, kremace zaživa a podobně... O princezně Jasněnce a létajícím ševci - je sice na jednu stranu "klasika". Na tu druhou bych na ni ovšem dal samolepku - "od 15 let". Protože to sice dobře dopadne a tak dál, jenže na druhou stranu NEZAPOMENU, jaký noční můry po tomhle "skvostu" měla pětiletá dcera mý kamarádky... A přesně proto dávám 80%. Podobný věci má totiž zajistit DISTRIBUTOR... ()

Tominni

Povedená pohádka Zdeňka Trošky a ševci Jírovi a princezně Jasněnce, kterým stále škodí dvě čarodějnice. Je to pohádka, kde se umně spojuje romantika, vtip i napětí a vše opravdu funguje tak, jak to v pohádce má být - i s několika dějovými zvraty. ()

Stejšn

Léty HODNĚ ohraná, ale stále výborně natočená a zahraná pohádka. Až se nechce věřit, kdo jí režíroval. ()

chemikals

3*** hercům za výkon - čarodějnice (Růžičková, Blanarovičová) a Čejkovi, u kterého pořád nevím zda hrál ženskou nebo chlapa ()

mauik

Toto sa uz da zaradit medzi cesku klasiku, kult. Rovnako ako Tri orisky pro Popelku a podobne. Krasna, originalna, jednoducha a spravne namiesana rozpravka, ktora ma bavi aj po rokoch. A snad ju budem pustat raz aj svojim detom. Mozno na holograme nejakom ale aj tak:-) Troska by sa mal vratit ku starym korenom ()

smrtubohem

Jo! Tohle se podařilo, asi jediná dobrá moderní pohádka. Klenotům, jako jsou např. Obušku z pytle ven, S čerty nejsou žerty, Hrátky s čertem nebo Dařbuján a Pandrhola se to nevyrovná ani omylem, ale přesto velmi solidní a hlavně JEDINÝ dobrý snímek korpulentního teplouše a hoštického arcikřupana Trošky ()

Danulinda

Rozhodně jedna z nejlepších, ne-li rovnou nejlepší pohádka, kterou kdy pan Troška vytvořil. Ve srovnání s jeho pozdějšími pohádkami a komediemi, kde kromě špatných scénářů převládla kvantita nad kvalitou (jak už tomu u české tvorby posledních zhruba 15-20 let bývá), toto působí jako balzám na duši. Režisér se velmi věrně držel perfektního námětu a z něj skvěle zpracovaného scénáře a to je vždy základ pro vytvoření velekvalitního díla. A když k tomu připočtu výborné výkony herců a hereček Potměšila, Kuklové i jiných, tak je to jasně na plný počet bodů. Zvlášť bych se rád zmínil o paní Růžičkové, která byla podle mě jasně nejlepší postavou celého filmu, protože ta její zlá čarodějnice byla tak špičkově zahraná, že jsem se opravdu nádherně pobavil. Troufám si říci, že spolu s Evou Urbanovou (Vlak dětství a naděje) a Škopkovou (Slunce, seno...) to byla její filmová životní role, kterou si nádherně užívala a na výsledku je to vidět. Klobouk dolů paní Růžičková! Nakonec bych rád pochválil i paní Blanarovičovou, jejíž dcera čarodejnice byla taktéž výtečná a zaslouží si absolutorium, jak skvěle paní Růžičkové sekundovala. ()