O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

soldiersn

Pravdepodobne nejlepsi film, ktery jsem od Trosky videl. I kdyz nemam moc rad tyto pohadky, tak musim uznat, ze tohle bylo prijemne... ()

Cortesz

Jak už tady bylo řečeno, rozhodně nejlepší pohádka Zdeňka Trošky a troufám si tvrdit, že i jeho nejlepší film, skvělý pohádkový a v něčem jinýpříběh, krásná princezna, hodnej a k tomu létající švec a samozřejmě zlé čarodějnice v geniálním podání především Heleny R§žičkové, která se stará ve filmu jak o zlo, jak svým vzhledem, tak i řevem, tak především o vtipnou linii, její hlášky jsou nezapomenutelné. Navíc je zde k vidění Bouzov, snad ze všech pohledů, nakonec vše dopadne tak jak má a žili spolu až do smrti. Vyzdvihl bych na dobu i celkem koukatelné a ne trapné triky, asi měl Troška hodně slušnej rozpočet. ()

Lennie

Ať si říká kdo chce co chce, taoto zpracování mi nepřirostlo k srdci. Námět je vcelku hezký, ale vadí mi trošku uječené podání (Troška je na výšku hlasu herců mistr), někteří herci a temné prostředí... ()

Guinivieve

Dala bych těch hvězdiček pět, kdyby Jasněnka nebyla taková hysterka (viz. scéna boje s čarodějnicí, tam mi leze strašně na nervy:-)). ()

ondey

Tolik nápadů, kouzel, invence, zajímavé kamery, výpravy... kde ty loňské sněhy jsou. Tohle je opravdu krásná pohádka, kterých ve skutečnosti v české kinematografii moc není. ()

vitac.

1. 1. 2011 - Pěkná pohádka s dobrým scénářem (Drdovu předlohu jsem nečetl, čili nevím, jak moc se jí film drží). Dobro je dobro, zlo je zlo (a přestože se pitvoří, je to v rozumných mezích a zlem stále zůstává), k tomu krásný hrad Bouzov (a zřícenina Frýdštejn u Malé Skály, kterou si tímto slibuji někdy v budoucnu navštívit:)). Nejlepší Troškova pohádka. ()

offlineman

Dobrá hláška: Doufám, že se k práci nestavíš, jak cigán k cepu! Divím se, že to nikdo nenařídil vystřihnout! Jinak klasika jako třeba Švec-prťavec! Pobavilo mě, jak Oto Ševčík ztěžka mluvil přes ty obrovský zuby!!! :-) Velice mě potěšila ta sluneční paní, jinak manželka předsedy italského JZD ze Slunce, seno, erotika! Bylo se na co dívat! ()

MeGab odpad!

Infantilní ukřičené ježibaby, dětinský král a chůva, dabovaná princezna, idiotský scénář. Aneb když ti dojde inspirace, použij pohádkovou bytost, kouzlo, zaklínadlo a plechového kohouta… Odporná pohádka za trest. (Opravuji: Naprosto odporná pohádka za trest!!!) ()

Ferenzo

Zcela vyjímečně se u Trošky objevuje hvězdička. Ikdyž na pohádky nekoukám, o vánocích jsem vždy donucen a toto se dalo koukat. To byl ovšem Troška asi na koksu, protože zbytek je průměrně tekutá hnědá hmota. ()

MirkaP

Za hezkou pohádku a krásného mladého Potměšila bych dala i 4*, ale uječená Kuklová (nejhoší na tom je, že ona za to nemůže, neb tam za ní ječí někdo úplně jinej...) mé hodnocení snižuje. ()

zuzzuli

Bylo to pěkná pohádka s příběhem, s novou zápletkou. Pěkně udělané jen my občas vadili scény s čarodějnicemi. Jinak velice vydařená podívaná. ()

brzozin

Nádherná pohádka z dob, kdy se u nás ještě nesměly točit sračky a kdy důležitější než výplach dětských mozků komercí, řvaním a kýčem bylo zachycení poetiky a romantiky pohádkového světa. Jediné, co mě tu děsně štvalo, byly řvoucí, pitvořící se a neurózu vyvolávající čarodějnice. Škoda, že Troška všechny své další pohádky vytvořil tak, že z Jasněnky odpreparoval to krásné a nechal tam jen ty ohavné hysterické babizny. ()

macetoma

Tak toto je opravdu moc pěkná pohádka. Škoda, že ty další od pana Trošky už tak hezké nejsou. Dávám 5 hvězd. ()

Ukrizku

Jíra Jasněnku líbá na první schůzce a král chůvě vyhrožuje výpraskem. Pohádkové kostýmy a kromě klišé se střevíčkem neotřelý námět. Troška násilí a krve dětem už dnes nevadí, pro mne kdysi dost drsné. ()

PlayEasy

Je kapku smutné, že "Troska" všechny své jakžtakž snesitelné nápady vrazil do svého pohádkového debutu. 4* bychom dnes už asi nedali, ale krásné vzpomínky na dětství vymazat nemůžeme (nebo spíš nechceme :)... ()

Gamekeeper77

První a poslední hezká a opravdu pohádková pohádka předrevolučně slušného, s nástupem 90' let už jen zběsile a nevkusně řádícího břídila Trošky. Lehce na nervy mi leze jen neustálé hekání Kuklové. 75%. ()