O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

Vakomlok

V životě bych neřekl, že tohle natočil Zdeněk Troška! Teď jsem to zjistil a jsem v šoku! Vážně dobrá pohádka s místy až nepohádkově hutnou atmosférou. ()

MickeyStuma

Zdeněk Troška měl na pohádky vždycky cit a tady to platí dvojnásob. Příběh klasicky pohádkově romantický a cesta ke štěstí a boj ze zlem dobrodružný, temný a ke konci až akční. Každý tu má své místo, které ztvárnil bez pochyby výborně. Nádherné scenérie, prostředí a výborný trefný střih vyobrazuje podívanou, která zanechá jisté místečko na duši. Neřekl bych, že by někdo přehrával, byť to u Yvetty Blanarovičové a Heleny Růžičkové vypadá. Byla tak vyobrazena jen jejich střeštěná povaha, což hlavně u Yvetty mají děti rádi. Povedl se i pan král, který svou komičností vnesl do příběhu příjemný humor. Snímek si jistojistě zaslouží zařadit mezi ostatní povedené pohádkové filmy a není sebemenších pochyb, že se stane vyhledávanou jako pohádky z 50. let. ()

matini

Helena Růžičková je jako jediná představitelka čarodějnice opravdu hrozivá. Když jsem byla malá, tak tohle byla jediná pohádka u které jsem se opravdu bála :) Tady Troška točil ještě kvalitu. ()

kkarx

K pohádkovému zlu vždy patřila jistá míra respektu a tohle troška vůbec nectí. Respektu k protivníkovi. Když ten chybí, pak nemá žádné hodnoty ani to, že hrdina padoucha zničil. Připomenu např. krutého Radoslava Brzobohatého z Prince a Večernice, prohnaného Viktora Preisse a vypočítavou macechu Jaroslavu Kretschmerovou z Čerty nejsou žerty, hněvivého Rudolfa Hrušínského z Dařbujána a Pandrholy, hrůzostrašného Petra Čepka v O statečném kováři, úlisného Josefa Vinkláře v Hrátkách s čerty, či brutálního a mocichtivého Radovana Lukavského ve Třech vlasech Děda Vševěda. Takový soupeř měl respekt, takového zla jsem se jako malý kluk skutečně bál a udrželo pozornost i po opakovaném zhlédnutí. Troška ukazuje jen šklebící se čarodějnice a negramotné čaroděje s nějakou fyzickou vadou.. Jaká škoda, výprava a produkční hodnota jsou na vysoké úrovni, vizuálně nejlepší, co kdy Troška udělal a nějak tak to vše přišlo vniveč. Nikdy mě ta pohádka kvůli tomu nebavila a nezanechala žádnou stopu. ()

Rathalos

Velmi pekna rozpravka,ktora potesi nielen deti,ale aj dospelych,pripomina mi to casy,ked sa tocili este filmy s laskou...:-) ()

helloween93

Jasněnku jsem viděl jednou jako kid a děj jsem si moc nepamatoval, poté jsem v průběhu let vždy na Vánoce viděl fragmenty děje. No a letos jsem si pohádku tak po 15 letech zopáknul, nejzajímavější na pohdáce je zloduch řimbuch, který nemá tolik prostoru, ale je kouzelně creepy. No a samozřejmě Růžičková v roli zlé čarodějky, Jíra a Jasněnka jsou šablonovití dobráci. Pohádka má netradiční závěr, kdy villaini jsou poraženi, ale Jíra zapomene na Jasněnku a závěr je trochu natahován. Slabší 4*. ()

FeriusParfax

Šedivá a temná pohádka, která nahání strach. Nejen atmosférou, ale i odporným podivínem s děsivým smíchem a odpudivým hereckým obsazením. Tohle vám náladu rozhodně nezvedne a už vůbec vás nedostane do jakési pohodové vánoční atmosféry. Námět mě taky zrovna nechytil za srdíčko. Odpad si pohádka nezaslouží. Tu ušmudlanou jednu hvězdičku dám za trošku proslunění Sluneční paní. ()

Denny

Tahle pohádka se mi líbila už v českých pohádkách Jana Drdy, filmové zpracování se povedlo-představitelky čarodějnic jsou téměř k nepoznání. ()

Véronique

Ať se na to dívám několikrát, více než 3 hvězdičky dát nemohu. Ačkoli tato pohádka spadá do plodného období české pohádkové tvorby, Jasněnka mezi ty nej rozhodně nepatří. Příjde mi smutná a nostalgická, místy až hororová. Už jako dítě jsem měla strach z tamních čarodějnic... ()

Kakho-oto

Poprvé jsem tuto pohádku viděl v kině, když mi bylo osm let. Přiznávám se, že jsem se tehdy dost bál dvou čarodějnic, ale celkem se mně to líbilo. Dnes (24. 12. 2008) jsem se na Jasněnku díval po hrozně dlouhé době a musím říct, že se na to dá celkem dívat. Je to originální pohádka, z těch od Trošky zcela určitě ta nejlepší, v rámci českých pohádek lepší průměr. Ovšem od natočení Jasněnky nevznikla žádná lepší česká pohádka... ()

Mr.FreeZer

Debutující Míša Kuklová v klasické mimochodem skvělé pohádce, vytvořila s Janem Potměšilem skvělou ústřední dvojici. ()

Koprska

By mě upřímně zajímalo, co se po natoční tohoto snímku s naším velmi ,,oblíbeným" režisérem stalo.. Tohle hodnotím asi jako vrchol jeho tvorby.. Pak přišlo Slunce, seno... a dle mě začal ,,čecháčkovštět", což je upřímně škoda... Nicméně, tohle vždy opravdu potěší a má úroveň... Herecké obsazení špičkové. Stoprocentní hodnocení ale nedostane.. Pro radost bych si jí sama od sebe nepustila... ()

chrispe

Tuto pohádku jsem nikdy neměla ráda, ani jsem ji nikdy nevyhledávala. Čarodějnice mě jako malou moc děsily a ani dnes si nejsem schopná v ní najít něco, co by mi ji přiblížilo tak, abych z ní byla nadšená jako jiní. ()