O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

wir2k

Škoda že Troška nezůstal u této tvorby, protože filmy jako kameňák a z pekla štěstí jsou otřesné. ()

Nique

Jasněnka sice nepatří k mým oblíbeným pohádkám, ale čtyři hvězdičky ji nemohu upřít. Pořád se řadí k těm nejlepším, jaké se u nás natočily. Jenom musím pořád přivírat uši před Kuklovou, která jenom brečí, fňuká a vříská : "Jííííro, Jííííro!". ()

lisma

Vrcholné dílo pana Trošky a pro mě jedna z top pohádek posledních zhruba 20 let. Růžičková s Blanarovičovou naprosto rulujou, švec Honza Potměšil vesele poletuje na svých křídlech, Kuklová teda nic moc, ale celkově sou to jasný 4 hvězdy. ()

yarghoul

Blanarovičové čarodejnice je kouzelná, Jasněnka je s prominutím blbá a protivná, Sluneční paní krásně klapou střevíčky a místy je dost strašidelné . A dohromady je to krásná pohádka. ()

Horác

Tahle pohádka je takovej kompilát všeho možnýho, normální marketingová skládačka. Něco jako: přidej trochu Popelky, špetku Pyšný princezny, kapku Mrazíka atd (dosaď dle libosti) a všechno to zamíchej, vono se to bude líbit. ()

miza

Milá pohádka,která si vždy najde místo třeba na Vánoce nebo Velikonoce.Už tímtoje vlastně zařazena do české klasiky tohoto žánru. ()

Skretule

Nejlepší pohádka z tvorby Zdeňka Trošky, která ještě neoplývá kýčovitým dějem a postavami, které jsou trapnější než je záhodno. ()

Tristanian

Ač si to spousta lidí nechce přiznat, tak se jedná o naprosto klasickou troškovinu. Vizuálně zajímavý, ale herecky strašný a ukřičený film. A podle mě je Blanarovičová v převleku nějaký Troškův fetiš... ()

honeysuckle

Nějak mi není jasné, proč všichni Jasněnku tak velebí. Příliš drastické, děj rozvláčný a překombinovaný, příšerná kamera, přehrávající Růžičková s Blanarovičovou... Tuhle pohádku zkrátka nemusím. ()

Wesson

"Čééééer, to je čéééééert." "Už zase tlučeš špačky?" "Jaký špačky?" Nezapomenutelné :)! Troška válel, no. ()

Veeria

Velice kladně hodnotím čarodějnice v podání Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové....u Yvetty si jako první vybavím hlášku: ,,švec prťavec" :D Pohádka je to pěkná, nicméně mi nesedí velký výskyt scén, kde Jasněnka opakovaně volá Jíru....:) Tři hvězdy si ovšem ode mne plně zaslouží :) ()

VeraF

Krásná pohádka, která se pravděpodobně povedla pomocí nějakých kouzel či co, za nějaký úpis ďáblu nejspíše apod., protože nejenže to byla poslední role M.Kuklové, v níž byla milá a půvabná (na další její výkony už se vůbec nedá vydržet dívat ani minutu a tady byla vysloveně příjemná na oko i na poslech, jak je to jen možné ?), ale i Troška přesně od této pohádky započal sestupnou tendenci úrovně. Je to zvláštní. Jan Potměšil má zde krásnou vzpomínku na létací mladé časy. ()

v.indruchova

strašidelná věc, nevím zda to dítěti pustit. Ale je to kvalitní pohádka od Trošky, to co točil dál (nejen pohádky) to takovou kvalitu už nemělo. ()

Nugat

Mám pocit, že Troška záměrně dělá z hrdinek blbky a hrdinové vypadají trošku jako hrdinky, ale jinak to lepší z našich pohádek. ()

Johanita

Až na Michaelu Kuklovou, kterou nemám moc ráda, je to opravdu příjemná pohádka. Jako malá jsme se, když se napil toho kouzelneho napoje, děsně bála :-) Pohádka má šťávu a vtip. Baba Jaga z dcerou jsou skvělé! ()