O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

J.CTORN

Neříkám, některé klišé a nesmysly přejdu je to pohádka, čili nejdříve budu chválit. Chemie ševce a princezny je luxusní a skvěle fungují. Také je vidět že do toho i v té době dali nějakej rozpočet a zapojili hromadu lidí. Na to, že styl Trošky v pohádkách nejsou můj jak se říká type beat tak je to fajn. Prostředí je pěkné a na to že nejsem na romantický filmy tak tady to na mě působí jen a jen pozitivně. Teď ale negativa, král rozhodující se jako dítě co ani neví co chce a prakticky jeho motivy na ,,jak zničit princezně život " pramení odnikud. Ale to je naštěstí jen detail a vedlejší postava, jenže pak tu máme záporáky kteří nedopadli dobře. Kdyby tady ty čarodějnice nahnali alespoň nějaký respekt či děs ale tady jsou zkrátka jen ,,anti"komickými postavami, chápu je to pohádka pro děti ale s tím finále fightem mě přijde že to vůbec nepůsobí dobře když samotní záporáci nevyvolají žádný respekt a to se dalo jak využít, žel nic, protože zejména final fight má hromadu hororových prvků, kdyby se s postavami před tím lépe pracovalo a nepřehrávaly tolik, tak to hituje úúúúplně jinak. Ale i přes to co mi vadilo je to fajn pohádka, která někomu sedne víc, někomu míň. ()

Nick321

Tedy musím říct, že Růžičková s Blanarovičovou byly jako antagonistky echtovní. Co jim chybělo na rozumu, to doháněly krutostí. Docela hororová část pohádky. ()

Nataniel73

Na tejto rozprávke ma zaujali hlavne dve veci. Krásny hrad Bouzov ako stvorený na nakrúcanie rozprávok a skvelá Helena Rúžičková ako zlá čarodejnica. Vyzdvihnúť musím aj peknú hudbu a sympatického Ševca. Na daný rok vzniku to má aj slušné triky a celkom temnú atmosféru. Istá dávka napätia či romantiky taktiež nechýba takže z môjho pohľadu si to tie tri slušné hviezdy zaslúži. Na tie štyri to však nestačí. Čo ma na tomto filme trochu iritovalo bola urevaná princezná (inak vcelku sympatická baba) a senilný kráľ. Z hľadiska českých a slovenských rozprávok sa však určite jedná o nadpriemerný film. 65% ()

Ywec

Určitě Troškova nejlepší pohádka, která má tu správnou atmosféru. Ano, opět zde Míša Kuklová hraje naivku na zabití, ale tady mi to ani moc nevadí. ()

corax8

Prostě všechno co člověk může od pohádky očekávat se tady sešlo. Láska, trocha obav a hlavně dobrý konec. Prostě se na to dá koukat pořád a divák si nepřipadá že z něj režiser dělá pitomce. Dialogy jsou opravdu dialogy a ne pouze kupa citoslovcí a ječení. ()

petch

Tak tomu se říká jing a jang, Jasněnka a Z pekla štěstí. Jak někdo dokáže natočit toto a pak ono, to nepochopím. ()

johael

Kdeže. Analýzou dospěli k závěru, že úspěšná pohádka má mít vedle klasického příběhu krásnou princeznu, schopného sympaťáka nápadníka, atraktivně vyhlížející zámek či hrad, legračně cupitajícího krále a nějakou tu roztomile pitvornou postavičku pro rozveselení dětí. Tak to tam tak šoupli a "klapka!". Prý roztomilý čertík (či co to kýhošlaka bylo) svým afektošišlopištěním moji pozornost tak vykolejil, že když se k tomu přidal Jaroslav Čejka, ve výsledku jsem film nikdy neviděl celý. Snad desetkrát jsem se o různých těch vánocích a velikonocích nutil pohádku rehabilitovat doufaje v objevení dosud neobjevené poetiky a pokaždé si nemohl pomoct. Navzdory překrásné Jasněnce. ()

Thomash

Další klenot z české pohádkové líhně 90.let, kdy vznikly podle mého názoru nejkrásnější díla jako S čerty nejsou žerty, Třetí princ O statečném kováři (+3 ořechy z roku 1973 samozřejmě) a další... ()

Fixa

Tyvole a já až teď zjistil, že to točil Troška. Furt jsem si říkal, že ta Blanarovičová hraje úplně to samý v tý zkurvený princezně z vojebanýho mlejna. Ano děti, čtete správně - strýček Fixa má zkurvenou náladu a má chuť dát ODPADY všem Troškovym filmům...............no, ale tady musim bejt doprdele férovej, stejně jako u Sena. Jsem na tom kurva vyrůstal, ne? Ano, byl jsem dítě a asi jsem byl vypatlanější, než teď, ale tahle pohádka měla něco do sebe. Ale stejně mně už tenkrát ta Blána s tim svym pitvořenim tenkrát srala! ()

LaCZik

Ach jo, kde jsou ty výborné české pohádky z konce 80 a začátku 90.tých let? Proč se dnes točí tupé slátaniny a dřív to prostě šlo? nevím, každopádně toto dílko si vždy rád pustím znovu. Jediné co se mi jen težko překusuje je neherectví paní Kuklové a to její vzdychání mi opravdu leze na nervy.. ()

Alpha69

Já si nemůžu pomoct, ale Míša Kuklová mi doopravdy zkazí každý film. Hrozně mi leze krkem to jak hraje... A přitom je to jinak tak hezká pohádka... ()

MDavid

Byla by to vynikající česká pohádka, kdyby se v ní neobjevila ukřičená Michaela Kuklová a její ''Jírooo!'', ze kterého mě bolely uši. Nejvíce mě na té pohádce baví dvě čarodějnice v podání Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové. ()