Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

sator

S Travoltou mám ten problém, že jsem mu nikdy nevěřil že je herec...námět mi přijde prošustrovaný...rozšířené vědomí... ()

Aargh

Klobouk dolů, Travolta je tu opravdu výborný. Škoda jen toho zbytečně slzavého závěru (byť docela funguje), mysteriózní první polovina je lepší. ()

Decker

Naproste prekvapeni.Ke vsemu jak mile! Nebot vyustilo ve skvelou podivanou se sympatickym Johnem Travoltou v hlavni roli automechanika, ktery po jednom osudnem veceru ziska nezvykle schopnosti. ()

Vraccas

Tento film my vysloveně padl poslední dobou takový druh filmů velice rád vyhledávám. Suprová hudba s Johnem Travoltem a trochu tajemna. Škoda jen kýčovitého konce. ()

Doudis19

Lidský a dnes už i klasický film o nadlidských vlastnostech a kritika závistivé a myšlenkově omezené společnosti. ()

Sonnik

Some things in life just can't be explained. Klasický univerzální americký kousek na sobotní večer bez plánů s výborným mysteriózním námětem. Travolta jde kromě "Tváří v tvář" a "Pulp Fiction" úplně mimo mě, ale tady dokazuje, že až tak šptaný nebude a za notné podpory ostatních (Duvall, Whitaker) je více než snesitelný a onen přerod z venkovského automechanika na nechtěného "fenoména" mu uvěříte bez nejmenších pochybností. Paráda. "Everything is on its way to somewhere." ()

viperDavid

Přes to, že Travolta netančíl ani nikoho nestřílel tak mě to dost bavilo. Je bezva si myslet že se i hlupák může stát králem vševěd, ale na světě to tak prostě není. A nebylo to tak ani v tomto případě. Velmi pěkně provedené romaticé drama. ()

July

Od chvíle, kdy jsem na albu melodií ze sci-fi a fantasy filmů slyšela Change The World, jsem chtěla vidět film Phenomena, který u něj byl uveden. A vida, autoři obálky to zase jednou spletli, protože tahle písnička patří do snímku Phenomenon - tedy sem. A rozhodně to na něm není jediná skvělá věc :-). ()

Javad

„Malý veľký film“ - pojem, ktorý používa veľa užívateľov na okomentovanie niektorých filmov (alebo som to viac krát už videl niekde napísané) sa mne najviac hodí práve v tomto prípade. John Travolta !!! ()

lennyd

V den svých sedmatřicátých narozenin George Malley (John Travolta) je ozářen neznámým zářícím světlem z hlubin vesmíru. Ač do té doby byl jen "vesnický balík", brzy zjišťuje, že ono světlo mu přidalo spoustu schopností - mnohem rychleji absorbuje informace (dokáže se naučit cizí jazyk za 20 minut), náhodou rozluští supertajný vládní kód nebo ovládá schopnosti telekineze.Také se mu začíná dařit u sympatické Lace, která mu až dosud odolávala. Ale zároveň se začíná cítit hůř a hůř ... Zhruba hodinu a půl jsem se perfektně bavil - skvělý Travolta (jako na houpačce, jednou je výborný, a záhy natočí sračku), podporován Forestem Whitakerem nebo Robertem Duvallem. Jenže pak se to nějak zlomilo, a sentimentální konec mi vůbec neseděl. Je mi jasné, že bylo potřeba nějak "reálně" vysvětlit co se vlastně Malleymu stalo, ale přiznám se, že radši bych zůstal u těch mimozemšťanů. Samotný konec byl pak až přespříliš protahovaný - ještě tak velkolepý pohřeb a setkání přátel po dvaceti letech ... Ale ani to mi nezhatilo dobrý pocit z filmu jako celku.. ()

Chris Masters

Nejdřív jsem tomu filmu nevěřil.Začátek záře, pak bum a najednou má schopnosti.Ale nakonec se všechno vysvětlilo a já nelitoval.Byla to skvělá myšlenka a také skvělý film. ()

venison

Tenhle miloučký film se silným mysteriózním kontextem mám fakt ráda ;-) Je klasickým zástupcem devadesátkových filmů, kterým nechybí trocha tajemna, chytlavý scénář, dobré herecké obsazení a spousta romantiky.. Velmi mě baví pozorovat změnu hlavního hrdiny a zároveň i jeho okolí, které z jeho geniality dostává strach.. Mám ráda něhu klasické filmové tvorby, která nepotřebuje monstrózní grafické triky, aby zaujala.. Rozhodně si "fenomenálního" Travolťáka pustím za život víckrát než mnohé současné podívané ;-) ()

elanius

(3/2024) / Dosť som sa tešil na tento film, dostal som v podstate čo som chcel, ale dajme tomu, že nič navyše. Travolta super výber na túto hlavnú postavu, hlavne vďaka nemu som sa k tomuto relatívne zapadnutému filmu dostal. Príbeh a celkovo spracovanie také 90tkovo mainstreamové, neškodné a slušácke. Whitaker výborný sidekick a spolu s Duvallom to pekne doplnili. Chcelo to ale možno trochu viac emócií a gradácie ku koncu, kde film napriek, na papieri celkom slušnému zakončeniu, toho moc nepredviedol. Vďaka chytľavému námetu sa ale jedná o nadpriemerný kúsok. (7/10) ()

Diego

Klasicky romanticky film z 90.let, které se dneska ani nemohou tocit, vlivem premrstenych diskursu, mixem toho,co moderrni doba vyzaduje, reziseri uz tak nepremysli, nemaj takovou volnost a ta volnost je tady znat. Magic : ) ()

Imune

Konečně pořádněj film, fantasy jsem vždycky žral a tenhle typ filmu miluju. Další snímek, poukazující, krom směsice dalších žánrů, na strach a nenávist toho, co člověk nezná. Za ten pomale rozjíždějící se začátek dám dneska jen za 4, pořádně luxusní 4 pro Turteltauba. 85% ()

JohnSmith

Lidé se bojí toho, čemu nerozumí. Těžko pochopíte existenci někoho geniálního, když jste venkovskej buran a jediný co vás zajímá je pivo v hospodě. A chytří lidé se bojí toho, že našli někoho chytřejšího, takže se pod nimi může začít kývat židle. Ale Travoltova hrdinu nic takového nezajímalo, dostal dar a snažil se ho využít ve prospěch všech. Hezké a smutné drama. ()

lykan9

Výborně rozjetý veselý film, který když přesedlal na vážnou notu, tak jako by ztrácel dech. Dokonce i na herectví Johna Travolty to bylo znát. Veselého chlapíka, který nemá starosti nebo následně chlapíka, co je udiven ze svých schopností, jsem mu dokonale věřil, ale poté jsem měl pocit, že se mu nechtělo vciťovat do role chlapa, co má starosti a problémy. Jinak byl film vcelku slušný a rozhodně ho neberu za ztrátu času. ()

Autogram

Travolta s mysterióznymi geniálnymi schopnosťami je pre takého drsňáka celkom netradičná úloha. Predpovedá zemetrasenia, zachraňuje deti alebo napravuje ľudské vzťahy. Z požehnania je nakoniec neželaný dar a nielen kvôli FBI a ďalších priživujúcich sa organizácií. Vyústenie zo sci-fi do romantiky je nečakané, príjemné aj smutné zároveň. –––– Každá žena má svou židli, něco, do čeho dává kousek sebe. Zjistils, jakou má Líza židli a koupil sis ji? ()