Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

liuk

Napodruhé ještě lepší. Zatímco první půlka zaujme (samozřejmě kromě krásného zpracování) skvělými akčními scénami a velmi nápaditými robotickými stvořeními, od příjezdu do Tibetu hraje prim skvělá atmosféra a suprové pošťuchování mezi hlavními postavami. Proti příběhu nic nemám, je mnohem zábavnější než všechny ty Jurské parky a Války světů. Jen je obrovská škoda, že Sky Captain byl takový komerční propadák, zatímco lidi pak radši chodili na jeho totální ripoff, na Sin City. Pod 4* nejdu ani za mák. ()

Ravi

Žádnou extra zápletku jsem zde nečekal a dobře jsem udělal, protože díky tomu jsem se u tohoto snímku velmi bavil. Pokud Vám nevadí podivné prostředí a nestandardní kostýmy, pak se film bude líbit. Nadprůměrná zábava plná dobrých akčních scén, které podporuje skvělá kamera. Hudba také výborná. Dávám 85% = 4/5 ()

V.Silver

Krásný brak, který je pastvou pro oko všech, kteří mají rádi komixový pohled na svět. Příběh krásně triviální a předvídatelný, akce tak akorát, ale jednooká Angelina Jolie... za to šla hvězdička dolů :) Bylo to opravdu hezké a příjemné, ale podruhé se na to budu moct podívat až za nějakou dobu, pokud vůbec někdy. Ale už jen kvůli tomu vizuálu stojí shlédnutí za to. Aspoň jednou. 60%. Zajímavé komentáře: Marigold, Radek 99 ()

klima777

Brand new retro + nadšení & comixů znalí tvůrci + alespoň teoreticky dobří herci. Takový film má sdostatek předpokladů být zábavným, šaramantním a vtipným spektáklem. Hmm... Ne. Někdy to prostě ne(vy)jde, jak bychom chtěli. ()

Kali4

Hezký a velmi důvtipný dobrodružný příběh, taková alternativní obdoba Indiany Jonese, která se ale inspirovala poněkud jinými médii, kulty a hrdiny doby, kterou představuje, totiž konce 30. let 20. století. Je zde spousta věcí tak nějak „klasicky“ hollywoodsky pojatých, ale svým vizuálním zpracováním a zdrojem inspirace zároveň velice originálních. Podobně jako Indiana Jones, i Svět zítřka ignoruje nebo překrucuje konkrétní pozitivní detaily a následně je důvtipně využívá, jak se mu hodí, ovšem v mnohem větší míře než fiktivní archeolog (např. Kapitán létá v legendárním Mustangu, s nímž ovšem trefí některé věci neskutečně přesně a následně se s ním dokonce ponoří i pod vodu, Polly ale naopak fotí naprosto obyčejným starým Argusem, protože scénář vyžadoval, aby měla omezený počet snímků a fotoaparát vybavený nasazovací krytkou, zde se tedy konkrétní detail hodil v nezměněné podobě, atd.), ale, co je asi nejdůležitější, film zaujímá jakoby jasné místo v kontextu období konce 30. let, do něhož je jednoznačně zasazen, a připomíná tak řadu věcí, které tehdy frčely, formovaly veřejné mínění a hrály zásadní roli ve významných událostech. Proto má hodně společného s dieselpunkem nebo pulpovými magazíny. Pravda, filmy takhle nejspíš nikdy nevypadaly, zato právě dieselpunkové koncepty nebo pulpová grafika 30. let vypadaly přesně takto. Svět zítřka se navíc hojně inspiruje stylem art deco (architektura, design automobilů, nábytek), který skvěle dokresluje atmosféru 30. let. K tomu si připočtěte nesmírně zábavné a starosvětsky nevinné popichování postav, hrdinného kapitána jako z dobových vlasteneckých seriálů, oprsklou fotografku-podvodnici trochu jako z nějakého noirového filmu a geniálního vědátora s megalomanským plánem a dostanete film, který skutečně působí dojmem, že k nám doputoval z doby vpředvečer vypuknutí druhé světové války a uvědoměle míchá dobovou kulturu a diskurs. Co mi připadá trochu nedobové a co osobně moc nechápu, je pojetí padoucha – od něho přichází morální apel a zároveň trochu paradoxně i zkáza. Těžko říci, z čeho přesně usuzuje, že lidstvo míří k sebezničení, ale zdálo se mi, že chrání planetu před sebou a sobě podobnými, což by tedy bylo hodně uvědomělé a citlivé, ale jeho řešení je na druhou stranu neskutečně nesoucitné a nekompromisní. Ale dejme tomu. Filmová myšlenka totiž možná zní takto: militarizace světa (Británie tady má stále tu svoji obrovskou flotilu, i když ne na moři, ale ve vzduchu), která spěje k technokracii a maximální efektivitě státního aparátu, vede v důsledku ke skepsi a hledání vnitřního míru, který posléze mnozí nacházejí v návratu k přírodě (Himálaj) nebo k náboženství (případně je jim v nějakém směru náboženství inspirací). Svět zítřka pro mne byl zkrátka velice zábavným, zajímavým (bavilo mne se v něm lovit) a ve výsledku i velice koherentním a vizuálně originálním filmem. ()

Autogram

Snaha o netradičnú podobu filmu predčila všetko ostatné a tak príbeh, logika aj celá pútavosť filmu ustúpila. Dvaja neohroziteľní hrdinovia zachraňujú svet súčasnosti v prapodivných historkách, príjemne sa doberajú, no ja nie a nie im na to skočiť. Na nudu a nedostatok akcie sa sťažovať nebudem, tej bolo až priveľa. –––– Musíme se i těsně pŕed smrtí hádat? –––– To je tedy ženská! – Ano, já vím. ()

KASUGI

Díky odpudivému vizuálu nedokoukáno. Ono je hezké, že se někdo snaží vytvořit retro vizuál, jenže to by spolu napřed museli komunikovat trikaři a natáčecí štáb. Působí to, jako by se současně - nezávisle na sobě v jednom studiu vytvářeli triky a v druhém studiu pobíhali herci před zeleným plátnem. Pak to dali dohromady a zjistili, že to nějak neladí. Při scénách se sněhem jsem už přemýšlel, jestli náhodou nečumím na youtube na nějaký fanfilm mladých puberťáku, co testujou Adobe After Effects. Jedna věc jsou zastaralé triky, druhá pak odpudivé a to je tento případ. Bílooranžové ksichtíky na fialovém pozadí? Ale no tak... ()

Almásy

film ktory je tak roztomilo cakly a tak roztomilo beckovy ze jeho fantastickej atmosfere nedokazete odolat. ale chce to vela kompromisov. ()

Krasus

Krásná sci-fi pohádka,která absolutně překopala mé vnímaní vizuální technologie..Roztomilá Gwyneth+charizmatický Jude+jednoduchá,leč geniální zápletka+vtipný konec je tou správnou podívanou. ()

Philoun1

Taková pohádka pro dospělé, řek bych, že se film natáčel v jedné místosti a jen se střídali herci snad všechno je dělaný trikama a to ještě takovýma zvláštníma no moc se mi nelíbili. ()

jenik71

Dějově nic moc zajímavého. Ovšem vizuální zpracování, triky a celková atmosféra jsou naprosto senzační. Chvilkama tato podívaná připomíná nějakou počítačovou hru, případně její velmi povedené intro. Akční scény jsou výborně provedené. Angelina Jolie se poprvé objeví až asi po hodině filmu a je škoda, že nedostala více prostoru. Ale o ní zde nejde, jednou dostala prostě méně zajímavou roli. Chybělo málo a mohl jsem jednu hvězdičku přidat. ()

Pecival

V situaci, kdy fakt nalétla armáda robotů na město jsem si říkal, co to bude za frašku, ale film se mi postupně dostával pod kůži a musím říct, že jsem si ho parádně užil. Připomínal mi Verneovky, všemi těmi vynálezi a udělátky. Obsazení také luxus, nemotorná Gwyneth byla roztomilá (nebo na zabití:) ()

spikey1

Pocta Sci-fi v jeho začátcích, dá se říci že steampunková záležitost, plná artu. Komiksový fanoušek se smyslem pro kořeny žánru bude v nebi:) ()

Jello Biafra

Hlúpa zlátanina, ktorá sa snaží adorovať béčkové filmy z 50. rokov. Herecký výber je veľmi zle vedený a najhoršie je na tom laciná vizuálna stránka plná nedostatkov. ()

giovanni3

Tak u tohoto filmu nevím co vyzdvihnout. Naopak toho co se mi nelíbilo je vcelku požehnaně. Herecké výkony mne zklamaly (na to kolik tu je známých jmen) v programu se uvádí pojem komedie a to ani náhodou, roboti jsou strašně slabí, vždy je zde někdo kdo pomůže no celkově scénář je slabota. Oproti ostatním bych nevyzdvihoval to, že je zde poznat inspiraci v mnoha filmech, protože pokud budeme milovat kopie a spojeniny tak kam to spěje? 2z5 ()

manonfire

Celkově film pečlivě až ostražitě dbá na svou retro stylizaci...něco na půl cesty od Metropolis k Válce světů. Bohužel k tomu patří i filtr kamery, v němž však ztrácí detaily jednotlivých záběrů. Také barvitost, jakou diváka navnadí už jen samotný plakát, prostě chybí. A že je zde potenciálních záběrů hodných pestřejšího rozlišení spousta. Jinak film disponuje spoustou příjemně bláhových technologických motivů, kterými by třeba meziválečná britská armáda smetla současnou americkou během několika hodin. Schéma ústřední dvojice ala sympatický hero a paličatá novinářka(v tomto případě přímo kráva) je až příliš schématické, aby jste si ji mohli zásadněji oblíbit, k čemuž extra nepřispějí ani samotní herci. Filmařsky jde však objektivně o práci odvedenou s láskou. Dramaturgie a posloupnost scén přímo skáče z políčka na políčko stránek klasického komiksu. Leckdo by mohl v tomto dílu spatřovat až artové prvky a mohl by mít pravdu. 60% ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení