Příliš dlouhé zásnuby

• Francie Un long dimanche de fiançailles (více)

Píše se rok 1919. Mathildě je devatenáct let. Před dvěma lety odešel její snoubenec Manech na frontu v Somme a jako mnoho jiných byl zabit "na poli cti". Alespoň tak to stojí v oficiálním oznámení. Ale Mathilda odmítá uvěřit. Je si jistá, že kdyby Manech zemřel, ona by to cítila. Vedena svou intuicí se drží poslední jiskřičky naděje, která ji spojuje s jejím milencem. Marné jsou pokusy bývalého seržanta přesvědčit ji, že Manech zemřel v zákopech na "území nikoho" společně s dalšími čtyřmi muži. Mathildina cesta je plná úskalí a překážek, ale ona se jich neleká. Všechno je možné pro toho, kdo má odvahu postavit se osudu. (Magic Box)

bila.tecka

Jeunetovo výtvarné cítění pro film (a nejedná se jen o barevné filtry nebo obrazy v obraze) dává formě novou dimenzi, ačkoliv v jeho případě ani obsah naštěstí nekulhá. Přiznám se, že jsem se v této "detektivní love story" ztrácel, nedokážu střízlivě rozlišit samoúčelné scény od dějově zásadních. Jodie Foster mezi všemi těmi frantíky mile překvapila :) ()

Pat.Ko

Výkon hlavnej herečky Audrey Tautou je jedným z najoslnivejších prvkov tohto filmu. Jej autentický výkon a schopnosť vžiť sa do postavy sú skutočne bravúrne. Jej emocionálna hĺbka a prejav oddanosti a vytrvalosti je toho dôkazom. Kamera vyniká v scénických záberoch, ktoré nám približujú krásu vtedajšieho francúzskeho vidieka a Paríža. Taktiež dokáže efektne zachytiť hrôzu a des zákopového frontu. Tón farieb a atmosféra, ktorú kamera vytvára, pridáva filmu výnimočnú vizualitu. Kostýmy v tomto filme sú tiež pôsobivé a prispievajú k historickej presnosti. Autentické kostýmy a detaily nám približujú atmosféru tohto obdobia a pomáhajú nám lepšie porozumieť prostrediu prvej svetovej vojny. Režisér Jean-Pierre Jeunet skvele skombinoval vojnové prostredie s romanticko-dramatickým nádychom do mysterióznej atmosféry. Tento mix prispieva k zaujímavosti a originalite filmu. Humor v niektorých častiach filmu môže pôsobiť rušivo v kontexte vážnejších tém, a nie vždy úplne zapadá do mysterióznej a dramatickej atmosféry filmu. Inak by možno by som bol za plné hodnotenie. Film nesie silné posolstvo o ľudskej odvahe, vytrvalosti a schopnosti prekonať ťažkosti prostredníctvom lásky a nádeje. 8/10 ()

Drc

Slovo "příliš dlouhé" v názvu vystihuje přesně tento film, a pokud doplním, že se jedná o francouzský film, tak už bude asi úplně jasno. Po vizuální stránce opravdu výborné, námět nic moc (dalo se z něj dostat více), co se týče zábavnosti tak hodně mizerné. Pokud se vám chce dívat na putování mladé dívky za svým ztraceným drahým, vše v mírně detektivním duchu a občas prostříhávané válečnými flashbacky, budiž. Své diváky si tento film určitě najde. Ale i přes zmíněnou značnou zajímavost a vykreslení postav, za kterou by si lepší hodnocení možná zasloužil a obvykle ho dávám, je pro mě především nudný. Holt co se dá dělat. Kdyby ponechali tu vojenskou část, zbytek filmu zkrátili a hlavně převedli do aspoň trošku dramatičtějšího pojetí, mohl to být dobrý film. Proč, proč takhle. Nádherný příklad toho, jak výborné prostředky použité nevhodným způsobem mohou vést k špatnému celkovému dojmu. ()

Here

Krásná podívaná, bohužel sražená na kolena překombinovaným scénářem. U hezkých obrázků je člověk zvyklý se spíše nechat unášet (třeba Fontána) a nemuset si pamatovat kdo komu půjčil boty, navíc když mají všichni francouzská jména, že. Navíc mi přišlo, že příběh postavy, kterou hraje Jodie Foster, má daleko větší potenciál než zbytek osazení, škoda. ()

santiamén

80% ... Filmová poezie. Jeneutův styl se pozná, přesto nemám pocit, jako by se snažil zkopírovat Amélii. Temnější, smutnější, ale pořád unikátně kouzelný svět na plátně. Vynikající herci (Jodie Foster potěšila), neotřelé zobrazení války a hlavně a především dechberoucí kamera! ()

Lionheart

Jeunet dokázal svou poetiku přenést i do zákopů první světové (respektive je "úžasné" sledovat kontrast poválečných osudů v teplých barvách a děj v zákopech v chladu a dešti). Epické vyprávění, na které žádná Hemingwayova kniha nemá - takhle drasticky jemně to zvládnou jen Frantíci. Audrey, je t'aime.... ()

DannyBoy80

Velmi dobrý film, klasický viditelný rukopis Juneta, hlavně znovuobsazením vynikající Tautou a příznačnými filtry a zastřením barev. Film o mnoho lepčí než Amelie z Montmartu. Je to takový poetický evropský Vojín Ryan. Doporučuju, kombinace válečného fimu, romantiky a krimi je zde rozvržena perfektně. ()

Paldiny

Wau, Jeunetovi som po vzkriesení Votrelca nevedel prísť dobrých 15 rokov na meno a on popritom vo filmografii ukrýva takýto klenot. Zásnuby okamžite vtiahnu a určite za to môže špičková kamera a prešpekulovaný scenár. Hlavná hrdinka vyhľadá každého, kto by jej pomohol po stopách údajne mŕtveho priateľa. Počúva ich príbehy, skladá čriepky aké otvárajú nové príbehy s novými zápletkami a vy len žasnete čo za UM do filmu tvorcovia vložili. A pravdou zostáva, že podobne premyslených, surových zároveň citlivých kúskov veľa nenájdete. Skvelá práca. ()

Rozjimatel

Spočiatku mi dosť prekážali farebné filtre, hlavne ten žltý v scénach s Mathildou a ešte aj to, že film je hrozne ukecaný. Akonáhle som si na to zvykol, začal ma film veľmi baviť. So zaujatím som sledoval detektívnu prácu Mathildy, obdivoval hru s farbami a so svetlom a vychutnával si hudbu od skvelého Angela Badalamentiho. Keď sa vo filme objavili postupne až tri moje obľúbené herečky (po Audrey Tautou ešte Marion Cotillard a Jodie Foster), povýšil som v duchu film ešte o triedu vyššie. Zobrazenie vojnových scén je veľmi pôsobivé vo svojej hrôzostrašnosti (aj keď film nie je primárne o vojne), v priamom protiklade sú potom pôvabné poetické obrazy. Kamera je v oboch prípadoch krásna, na niektoré obrazy tak skoro nezabudnem (sfúkavanie zápalky!). Malá výtka smeruje len k tomu, že v záplave postáv a ich rôznych osudov som sa miestami strácal (ale to je čiastočne aj moja vina). ()

system

S tim Prilis dlouhe ... bych jednoznacne souhlasil:-), zkratit to tak o 20 minut by jenom filmu prospelo. Jinak se jedna o prumernou valecnou romantiku s nadhernou A. Tatou a nadhernym vizualnim zpracovanim. ()

Macik

Ještě v životě se mi nestalo, abych se koukal na film, pomalu přestával sledovat děj a koukal jen na epochální obrazové pojetí.. :-) Jen nevěřícně jsem kroutil hlavou a stejně jako pan Zodiberg jsem chtěl MORE MORE!! :-) Proto po prvním shlédnutí ač mi scénář přišel místama příliš uměle vykonstruovanej (viz. setkání se v kavárně s němkou), tak musím dát za 5 hvězd a Žán Pyjér se definitivně vsunul mezi mé top režiséry.. Už se navíc těším na Harryho Pottera a Prince dvojí krve páč jsem slyšel, že prý by to měl kroutit ten samej kameraman.. (přelety kolem vlaku mě dostávaly do extáze) :-) Verdikt: Kdo chce vidět originálního režiséra, úchvatnou kameru a lýtka Jodie Foster, které vypadají jak lýtka Oty Zaremby "zlatý silák z Moskvy roku 1980" tak vřele doporučuji!! ;-) ()

kymberelyJ

Skvělé, akorát příště si k tomu vezmu snad tužku a papír abych zapisovala ten výčet lidí, kteří jsou jmenovány a ze kterých jsem měla pěkný guláš na konci..... ()

AIMÉE

Audrey opět exceluje. Sice takové "otřepané" téma: láska, válka, atp., ale vzhledem k zajímavé kameře a některým hercům je snímek zajímavý a neupadá v nepotřebné klišé. Ale přesto se mi zdál konec ne úplně dotažený a nějak předvídatelný. ()

conery1

Fyzicky postihnutí ľudia bývajú často duševne veľmi vytrvalí.Takto poznačená Mathilda vytrvalo hľadá svojho milého, vyhláseného za mŕtveho, pretože neverí v Manechovu smrť. Jej dôveru posilňujú aj odpovede z " druhej strany ". Príbeh a kamera, ktoré pohladili moju dušu. ()

Marina111

Amélia, akurát vo vojnovom šate. A exkluzívny príbeh lásky MMM, ktorý bol na môj vkus (a na hrôzy WW1) predsa až príliš sladký. Taká cukrová vata v zákope. Naservírovaná však tak, že mi celkom chutila, za čo však mohla asi skôr tá kvázi detektívna zápletka aspoň sčasti oživujúca inak "rosamundopilcherovský" príbeh. No a potom hlúpy - a predsa čakaný a žiadaný - záver a veľmi pekné titulky. A koniec. A takmer žiadna vnútorná odozva. Na štyroch hviezdičkách však trvám: už len za tú opäť raz rozkošnú Audrey Tautou, poctivú fabulu a pár naozaj milých scén (zápalky, maják, vojenský cintorín) ()

Terezinka198 odpad!

Sledovala jsem to 2x v průběhu mého studia. Nejdříve v Dějepisu na základní škole... potom v dějinách kultury na střední škole. A bohužel, bylo to tak nudné, že jsem u toho usínala. Jsem zklamaná. ()

aLPaC

Válečné scény byly skutečně dech beroucí a silně realistické jako v málokterém filmu, nicméně romantický příběh o hledání mrtvého přítele mě moc nezajímal. Bohužel má většinu prostoru, řekl bych tak cca 30 ku 70. ()

Esgalnor

Vizuálně nádherný film, který potěší nejen oko, ale také ucho, protože mimo líbivý filtr a zdařilé kamerové hrátky disponuje i skvostnou hudbou - k čemu to ale je, když je scénář tak roztrhaný? Další krásně optimistický snímek plný naděje od J-P. Jeuneta, v němž se to však mísí také s pořádnou dávkou melancholie, smutku a hořkého humoru, což s divákovými emocemi pořádně zamává. Ve finále jsem byl pěkně dojatý, atmosféra první světové války a zlomených lidí, nakonec zlomila i mě, avšak finální dojem by byl lepší, kdyby v příběhu nevystupovalo tolik postav, tolik jmen - jednoduše jsem se co chvíli neorientoval. Z přehršele postav a spousty vedlejších zápletek se mi až motala hlava, a několikrát jsem přetáčel, abych se zorientoval. V této podobě by filmu slušela spíše krátká minisérie, nebo dvoudílný snímek, chce vyprávět příliš mnoho ve dvou hodinách a nezvládá to. Přesto jde ale o překvapivě detektivní melancholickou romanci, která obsahuje velké množství silných a obrazově nádherných scén, kterou si určitě vychutnám mnohem více na druhé zhlédnutí. 80% ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

19.01.2022

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)

Kto bude mladým Hannibalom?

Kto bude mladým Hannibalom?

08.09.2005

Chcete vidieť, ako sa z temne charizmatického angličana môže stať mladý usmrkaný francúz? V tom prípade netrpezlivo očakávajte ďalší pripravovaný film z kuchyne vyberaného gurmána - doktora Lectera,… (více)