Dobrý Will Hunting

Good Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

Dobrý Will Hunting je zkrátka a dobře dobrý film. Pro Guse docela netypický, z pera Afflecka a Damona snad i překvapivý počin.(29.8.2010)

Oscar 2 : Herec VR - Robin Williams, Scénář + 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Matt Damon, Herečka VR - Minnie Driver, Střih, Hudba, Píseň - "Miss Misery" . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(22.2.2004)

• Subjektiv

Dobrý Wille, ty jsi tak dobrý! Při vší své genialitě ses rozhodl mít nepříliš dobré sociální schopnosti a být nepoužitelný pro život. Krásně jsi tak překlenul to sociálně-intelektuální napětí mezi těmi, kterým to myslí hodně a těmi, kterým to myslí málo. Dobře tomu tak, frustrace z toho, že někdo zvládá zapadnout i vyčnívat zároveň se nedá unést. Musíš nás nejdřív respektovat a vážit si nás, abychom tě oslavovali! Kdo jiný pak by ti mohl vdechnout lidství a cit, než psycholog, který se snaží každého dojmout romantickými řečmi? Vím, vím! Láska k pěkné dívce - až tu najdeš, tak se najdeš!(19.12.2010)

„To je možné. Ale aspoň nebudem žiť ako papagáj.“ Výborný film podľa scenára kamarátov Matta Damona a Bena Afflecka, pre ktorých bol úspech tohto teoreticky nezávislého filmu vstupenkou do veľkého sveta Hollywoodu, kde sa každý z nich umeleckej výzve postavil čelom, hoci s takými aj onakými výsledkami. DOBRÝ WILL HUNTING má veľmi peknú atmosféru inak smutnej robotníckej štvrte, kvalitné herecké obsadenie (Driverová, Skarsgård) a zrejme jeden z najkrásnejších výkonov smutného klauna Robina Williamsa. Výborný humor, štipľavé dialógy (vtip Minnie Driverovej o babičke a dedkovi) a skvelé scénky, ktoré v nás budú ešte dlho rezonovať (poníženie namysleného študenta, psychiatrov preslov na lavičke, dojemné finálne "kráčanie od prázdneho domu" vynikajúceho Bena Afflecka). Príbeh pôsobivo, inteligentne a s pietou, rozpráva o ľuďoch takých talentovaných, až tým deštruktívne ubližujú samým sebe a okoliu, ktorému na nich ešte stále z posledných síl záleží.(1.11.2004)

Výborný scénář dvou mladíků, kteří ještě navíc sympaticky bojují s Robinem Williamsem o nejlepší herecký výkon (tedy Matt Damon). A k tomu ke všemu ještě skvělá muzika ! Můj velmi oblíbený soundtrack.(5.1.2003)

• - Ve scénáři na straně 60 je scéna, kdy mají oba hlavní heterosexuální protagonisté spolu sex. Když se producent zeptal Damona a Afflecka, co to má ksakru znamenat, odpověděli mu, že scénu tam zařadili proto, aby se ujistili, zda si to nějaký producent vůbec přečetl, a jelikož on ano, tak to mu to dávají k natočení.
    (Hawaj)

• - Film byl nejvíce výdělečným pro studio Miramax do doby, než ho překonalo Chicago (2002). (don corleone)

• - Matt Damon spolu s Benem Affleckem získali za tento film Oskara - za nejlepší scénář. (Cetnik_42)