poster

Důkaz

 • USA

  Proof

 • SK název

  Dôkaz

Drama

USA, 2005, 95 min

Režie:

John Madden

Scénář:

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Komentáře uživatelů k filmu (293)

 • kleopatra
  ****

  Křehká hranice mezi genialitou a šílenstvím se v otci i dceři pravidelně stěhovala a stejně tak stěhovavé bylo i moje přesvědčení, co ke komu víc patří. A pak jsem pochopila, že to vlastně není tak důležité, protože "důkazy" jako úcta, důvěra a láska jsou pro život podstatnější než ty matematické a Gwyneth, o které si opakovaně říkám, že ji nemusím a opakovaně se mi v něčem líbí, mi k tomu pomohla.(13.2.2006)

 • Houdini
  ****

  Zlatý Lev - výběr(10.2.2006)

 • Galadriel
  ****

  I když člověk ví z matematiky akorát to, že 1+1=2 a že přímka je rovná (přitom ani jedno z toho nemusí vždycky platit ;-)), nemá v případě sledování "Důkazu" skoro žádný handicap. Příběh o genialitě, o boji dcery předního matematika se sebou, s otcovou nemocí, se svým okolím a s rozhodováním, co je v životě správné. Příběh, ve kterém díky skvělé Gwyneth Paltrow nebudete téměř do konce vědět, jestli to byla ona, kdo vymyslel převratný důkaz o prvočíslech (jestli se nepletu, tak jde o Riemannovu hypotézu), nebo jestli to udělal její otec než zemřel a ona si jeho zásluhy buď kvůli schizofrenii "namluvila" nebo úmyslně přivlastnila. Příběh, který je hlavně komorním dramatem a matematiku využívá pouze jako hřiště - až na pár narážek a větiček opravdu nemá "normální" divák žádnou nevýhodu a může hodnotit jen a pouze filmařinu. A ta je, od scénáře přes hudbu po herecké výkony povedená, jedinou slabost vidím v jisté statičnosti, která je zřejmě způsobena tím, že předlohou filmu je divadelní hra, jejíž schéma a vyprávění režisér zřejmě moc nezměnil ani neoživil.(21.9.2007)

 • Matty
  ****

  Hlavní hybnou silou Důkazu jsou inteligentně napsané dialogy, které i přes četnost svého výskytu nenudí. Na čemž mají kromě Paltrowové zásluhu také Jake Gyllenhaal a Anthony Hopkins. Výborná režie a důmyslný střih divadelní hru povyšují na plnohodnotné filmové dílo pro všechny vnímavé a trpělivé diváky. 75% Zajímavé komentáře: Faye, mm, LarryW, iNKa 1104, lukax, Cooolboy(11.12.2006)

 • Djkoma
  **

  Nezvládnutý důkaz kvalit nejen režiséra, scénáristy, ale bohužel i protagonistů mezi kterými je Gwyneth Paltrow jako jediná růže mezi plevelem. Velká škoda.(10.3.2006)

 • Malarkey
  **

  Důkaz je příliš silné slovo, jelikož v případě tohoto filmu je Důkaz důkazem, že ani dobří herci nerovná se dobrý film.(28.4.2011)

 • Renton
  *****

  Scénář: David Auburn, Rebecca Miller .. Gwyneth Paltrow mne doposud nikterak zvlášť nebrala. Zato v jejím nejnovějším snímku jsem se jí nemohl nabažit! Parádní, herecky zvládnuté ztvárnění dcery matematika, která se o svého otce nejen stará, ale sdílí i všechno jeho nadání, zdravotní problémy a pracovní nasazení.. Vedle ní se skvělým výkonem prezentoval Anthony Hopkins v roli otce. Obsazení víc než dobře doplňují Jake Gyllenhaal jako student a Hope Davis jako druhá dcera. Výtečné komorní drama, které asi nezaujme každého. Na mne mělo dojem stoprocentní a od počátku doslova strhující! Ano, strhující! Celý film má výborné tempo, celou stopáž nenudí a uběhne dosti rychle. Pokud Vás ovšem dostatečně nezaujme během prvních řekněme deseti minut, ani nemusíte pokračovat. Ale budete ochuzeni o příjemný zážitek, jemuž vévodí herecké výkony, několik příběhových zvratů, bezchybné zpracování rodinných vztahů, komorní atmosféra a nádherný soundtrack. 90%.(20.1.2006)

 • Faye
  ****

  Matematické pravdy byly, jsou a budou, pro mě navždy nepochopitelné. Nikdy nezažiji pocit okouzlení nad shlukem řeckých písmen, arabských číslic a různých lomítek, protože se na svět vzorců dívám podobně jednoduchým pohledem jako Claire (doufám, že to je jediné co máme společného). Ne tak její otec a její sestra Catherina, která svůj život podřídila jemu a jeho nemoci. Po jeho smrti náhle všechno zmizelovšechno! Až na pochybnosti o sobě samé. „Jestli se vrátím na začátek budu moci začít znovu. Pokud půjdu řádek po řádku, pokusím se najít kratší cestu lepší“ . Působivé natočené komorní drama s vynikající Gwyneth Paltrow.(13.1.2006)

 • T2
  ***

  Rozpočet $20miliónovTržby USA $7,535,331Tržby Celosvetovo $14,189,860Tržby za predaj DVD v USA $9,232,695 //počet predaných kusov 522,402║ skromnejšia verzia Čistej duše ale dalo sa /60%/(29.10.2008)

 • DaViD´82
  ****

  Výtečně zahrané komorní drama o životních hodnotách a matematice. Jediným výraznějším záporem je až příliš evidentní "divadelnost" vzešlá z předlohy. Jinak není mnoho co vytýkat a spíše by se slušelo chválit. Kvalitní film, který zaujme i matematikou netknuté.(21.5.2007)

 • AngelAngie
  ****

  Velmi rozvláčněný děj, téma, které mě osobně příliš neoslovuje, přesto se téměř vždy jedná a vysoce nadprůměrný film, který i takového člověka, jako jsem já, přímo dostane. Až takhle silně na mě film nepůsobil, ale díky vynikající Gwyneth a Anthonymu nemohu dát nižší hodnocení.(17.11.2008)

 • mandes
  ****

  rozpočet : $20 million tržby celosvetovo : $14,189,860(24.12.2006)

 • tron
  ****

  „Som rada, že zomrel.“ Veľmi dobré herecké výkony ústredného tria Paltrowová-Hopkins-Gyllenhaal. Kvalitný je však i scenár, ktorý tne do živého prostredníctvom pomerne realistického zobrazenia veľmi ťažkej choroby, ktorá človeka a jeho okolie každým dňom viac ničí.(4.9.2006)

 • Boss321
  ****

  Příjemné drama na dlouhé zimní večery. Výkony herců se mi velmi líbili, scénář je též povedený a režie Johna Maddena rozhodně neurazí.(30.9.2007)

 • Jossie
  ***

  Gwyneth jako dcera geniálního matematika, která zdědila nadání po otci a otázka je, zda ho i nepřekonala, hraje tuhle zmatenou a nejistou dívku zatraceně dobře. Otcovo šílenství jí uvádí ve zmatek, takže tím, že myslí na cosi vyššího, než ostatní lidi, chvílemi neví, jestli je to všechno skutečně jen její dílo a navíc, jestli nemoc nezdědila i ona. Já v tom filmu viděla jen Gwyneth a i když jí Hopkins celkem dobře přihrával, ona je hlavním kladem filmu, který mě jinak zase tak moc nezaujal.(11.1.2009)

 • EdaS
  ****

  Velmi dobré drama, které mohlo být ještě naléhavější a poutavější, kdyby místo Paltrow hrála nějaká ještě lepší herečka. Gwyneth určitě nebyla špatná, ale na můj vkus (jako asi ve všech filmech) trochu moc unylá a chladná. Hopkins tradičně výborný.(17.1.2006)

 • canakja
  *

  Ach jo, tolik pindů a tak málo matiky. Neslučitelné(28.3.2011)

 • pan Hnědý
  ****

  Filmová schizofrenie podle Johna Maddena.(19.7.2012)

 • Brouk
  ****

  Vzhledem k tomu, že toto je mé jubilejní hodnocení pod pořadovým číslem 7.000 musím využít této příležitosti a poopravit svůj názor na Gwyneth... od tohoto snímku ji už jako herečku respektuji :-) Pro mě byl tento filmík příjemným překvapeníčkem... :-)(18.12.2006)

 • Lynn
  ****

  Příjemné překvapení v podobě Gwyneth Paltrow, kterou jsem nikdy nepovažovala za kdovíjakou herečku, ale tady byla vážně skvělá (neumím si momentálně představit někoho jiného, kdy by její postavu tak přesvědčivě zahrál). Navíc získávám stále větší dojem, že z Jakea Gyllenhaala se rodí nová áčková hvězda, líbil se mi již v "Půlnoční míli" či v "Donnie Darko", na "Mariňáka" (rež.: S. Mendes) se také těším. Film má výborný scénář, protože až postupně odhaluje všechny vazby otce a dcery, režisér ví, kdy co říct a jak to říct, každá postava má svoje místo (dokonce i nesnesitelná sestra). No prostě film, který ve vás po odchodu zanechá ještě dlouho dobrý pocit, takové to nepopsatelné cinéphilské potěšení. Přesně ten typ filmu, které můžu po kilech.(27.1.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15