Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiální text distributora)

burg

České komedie jsou, až na nějaké výjimky, naprosto geniální! Nikoho jiného, než pány Víznera a Havelku si na jejich role nedovedu představit. Pravda, knížka je přeci jen trochu lepší, ale v rámci možností je to skvělé ztvárnění. Setapouch! Sobí hnusec!! Nedolovím, nedolovíím!!! ()

mipaus

Při čtení Saturnina jsem byla nadšená, proto jsem si natěšená pustila velice kladně hodnocený film a...byla jsem zklamaná... Přestože upřednostňuji filmy před knihou, tentokrát musím říci, že v tomto případě bych zvolila jednoznačně knihu. Ani skvělé herecké obsazení můj názor bohužel nezmění. ()

Drakie

Příběh o sluhovi, je tak humorný, že vás rozesměje, i když je vám mizerně. Sluha Saturnin a jeho neustále vtipné slovní obraty na přísloví tety Kateřiny si opravdu nenechte ujít. Není to jen takový suchý snímek, který si většina lidí představí. Je to příběh, který je opravdu humorný a pěkný. Doporučuji všem, kteří mají rádi klasiku a vtip. ()

wodacka

Asi před rokem jsem viděla film, knížka si ke mně našla cestu až teď. Nejde porovnávat neporovnatelné, proto se zdržím hodnocení, zda je lepší to nebo ono - porovnávat a hodnotit totiž můžu třeba deset různých filmových zpracování dané knížky mezi sebou, nikoli literární předlohu versus její "dítě" - film. Saturnina zbožňuju - atmosféru té doby, všechny ty Milouše a tety Kateřiny, krásný humor a češtinu... "nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života". ()

defender110

Naprosto bravůrní ztvárnění Jirotkovy knihy. Film se může pyšnit opravdu skvělým hereckým obsazením, které snad nemohlo být vybráno lépe, Ondřej Vízner v roli Saturnina je velmi přesvědčivý , panu Havelkovi role také sedla na míru a on do této doby patří snad víc než do naší. Za mě 95% ()

jinyHonza

Až se octnu v naprosté depresi, pusťte mi scénu na houseboatu a škraboškami!!!!! Nebo tu s křesílky. Proti knize sice zabili "Dědečku, přinesl jsem ti...", ale ostatní je dokonalé. ()

Sadova302b50

Knihu jsem četla a je pravda, že film toho z ní moc nevytáhne (spíš velmi málo), a proto nebýt kvalitního hereckého obsazení a naprosto úchvatného Víznera, dala bych podstatně nižší hodnocení. Taktéž přičítám k dobru, že se podařilo zachytit alespoň tu atmosféru z knihy. 90% ()

jaara

Právě koukám na film a brečím smíchy. Málokdy se podaří literární předlohu převést do filmu. A tady byl obrovský problém, kdy geniální Jirotkův román neoplývá dialogy a je postaven na úžasném vyprávění v ich formě a byl jsem velmi mile překvapen, jak seriálem, tak i filmem. Oldřich Vízner i Jana Synková excelují a ostatní jsou naprosto skvělí. Knihu znám od cca patnácti let zpaměti a vůbec jsem si nedokázal byť jen představit její zfilmování. Nemožné se však stalo skutkem a celý štáb si zaslouží obrovskou poctu. Klobouk dolů... ()

mpet

Výborná česká komedie, která sice trpí nízkým rozpočtem, což se projevuje především horším zpracováním prostředí (kamera a osvětlení jsou místy strašné a také kulisy se občas moc nepovedli), ale docela slušný scénář a velmi dobré výkony herců to vše dokonale vynahrazují. Výtečný situační humor, doplněný o skvělé dialogy musí pobavit snad každého. Tak dobře jsem se u české komedie dlouho nepobavil a proto hodnotím všemi pěti hvězdami. Akorát ti co četli knihu mohou být lehce zklamáni, neboť brilantní anglický humor přece jen vyzní lépe v knižní předloze. ()

karelondatra

Pro mě je tohle hodně zpackaný mix kvalitních scén s lacině přehrávanými. Ty laciné jsou tam navíc příliš často na to, aby nad nimi člověk dokázal mávnout rukou nebo aspoň přimhouřit oko. Sám Saturnin v podání Oldřicha Víznera je toho typickým příkladem, obdobně trapně působí prakticky vše, kde se objeví afektovaná teta Kateřina. A nejen ona. Pro mě velké zklamání, protože polovina filmu působí přirozeně, ale každou chvíli je to doslova podělané nějakou sfušovanou scénkou. Myslím, že Saturnin zasloužil mnohem citlivější přístup než tuhle frašku pro nenáročné. ()

Jean_Calid

Saturnin je klasika, ať už se jedná o knihu či o film. Každý si musí pamatovat situace, ve kterých se ocitne nebohý Ondřej Havelka :) Je možná pravdou, že kniha je lepší (doporučuji přečíst), ale ono se velmi těžce převádí na plátno psaný text (pokud to není divadelní hra). Každopádně Oldřich Vízner se role zhostil dokonale, s překvapivou britskou dokonalostí se proměnil v úslužného a naprosto korektního sluhu. ()

Jirkacek

Ještě jsem u žádného filmu neměl takový problém s hodnocením jako u Saturnina. Hvězdičky létaly z jedné strany stupnice na druhou a já absolutně nevěděl, jestli dát jednu nebo pět. Nakonec zvítězil šedivý průměr a to zejména proto, že Saturnin nebyl pro mne ani dobrý ani špatný, ani černý ani bílý, zkrátka šedý. Zkrátka jsem se nedokázal rozhodnout, jestli tento film je kravina o ničem nebo geniální ukázka humoru, nadsázky a satiry. Podle mého názoru Oldřich Vízner podal skvělý výkon, Ondřej Havelka byl také dobrý a protože nesnáším Janu Synkovou, tak mi vlastně v roli protivné tetičky padla do noty. Na film Saturnin jsem se docela těšil, ale trochu mne zklamal a manželku už vůbec nebavil. Však uvidíte sami, když si jej pustíte. Saturnin si u mne tedy vysloužil tři hvězdičky ***. ()

andydufrsn

Výtečná lehká komedie s excelujícím Oldřichem Víznerem, který lehce zastiňuje ostatní herce, kteří, ale také podali úžasný výkon. Takhle nějak si představuji lehkou nenáročnou (ale přitom skvělou komedii) ()

PowPow

Já tedy jako první četl knihu a názory o tom, že to nejde zfilmovat, rozhodně nesdílím. Brýlatý Havelka s ňoumovitým výrazem jako by z oka vypadl mým představám z knihy, Vízner působí právě tak lišácky, jak by měl, a o jako obvykle skvělém panu Lipském netřeba mluvit. Jen představitelka Kateřiny se mi nelíbila, přehrávala a dělala z té postavy karikaturu. To, že je rozpočet televizní, v tomto případě nehraje roli, většina děje se odehrává na jedné chatě a veškerý humor je konverzační. Seškrtání knižních dialogů je nutné zlo, ale výsledek se podařil. ()

pedrossa

Kdysi jsem to viděl a bylo mi z toho nepěkně. Četl jsem knihu mnohokrát a naposledy jsem si ji dal asi před týdnem. Minuly víkend se mi stala ta nehoda, ze po noční šichtě jsem si pustil něco z YouTube a jak už to tam bývá, když to člověk nechá bez dozoru, skočilo to jinam a přehrálo mi to celý čtyři díly seriálu tohohle veledíla. Byl jsem utahanej a nějak jsem nebyl schopen se zvednout a jít to vypnout. Tak jsem toho na střídačku cca půlku viděl, nebo spíš slyšel. Jéééžišimarjá.  Takhle zprznit tu nádhernou předlohu, to chce žaludek. Kamera bez rozmazaného efektu, který má evokovat první republiku zalitou konstantně sluncem, ani ránu.  Pointy vtipů z 90% odvezené na hnůj. Chybějící scény a vyžívání se v dlooooooouhých němých pasážích, podkreslených uslintanou napodobeninou swingu, Dialogy (scénář i provedení) z ochotnické divadla v Dolních Kostomlatech… To vše završeno NEHORÁZNĚ přepálenými  hereckými “výkony” v čele s nesnesitelnými Synkovou, Molavcovou, třicetiletý Vackem, snažícím se jódlováním vzbudit dojem, že je adolescent, prázdnou a herecky  naprosto neschopnou Zedníčkovou , následováni Havelkou, kterého si někdo prostě vyndal z šuplíku “ten co vypadá jako z třicátých let” opět snaživě vzbuzující dojem  O deset let mladšího “hocha”… Teatrální Lasica a nemastný neslaný Lipský. S jednou jedinou hereckou výjimkou. Oldřich Vízner navzdory celému tomu amatérsky trapnému televiznímu napudrovanému cirkusu a navzdory neschopné režii odvedl skvělou práci. Všechna čest, za daných okolnosti to asi lépe opravdu nešlo.  Celkově ovšem děs a beznaděj. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica