Rudolf Hrušínský v roli doktora Meluzina. Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít duševní klid a rovnováhu. Hledá ji v atmosféře dětství, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Zprvu naráží na nedůvěru, nepochopení i pomluvy místních obyvatel. Jeho odborné znalosti, chápání lidských hodnot i slabostí a moudrý klid však jeho okolí přesvědčí, že je nejen dobrý lékař, ale i člověk. Lidé k němu najdou cestu a on sám získá novou náplň života... Pozn. Ačkoli byl v době natáčení tohoto filmu Rudolf Hrušínský tzv. "odstaven", režisér František Vláčil si ho do role dr. Meluzina na tehdejším vedení studia vyvzdoroval. Jedinečný výkon R. Hrušínského tak napomohl ke vzniku díla plného citu, moudrosti a zájmu o lidský osud. (oficiální text distributora)

dkas

Rozvláčný film, který si tak nějak pomalu plyne, stejně jako hlavní hrdina žije. Postupně se tříbí jednotlivé charaktery osob, až do závěrečného finále. Atmosféře přidává i výborná Liškova hudba, která zkrátka dotvořila celkový obraz. I přes různé zákazy a další, výborný počin. ()

BoB.2

Chystáte se spáchat sebevraždu a nejste si úplně jistí tenhle film vás přesvědčí aby jste to udělaly ,a ještě vám dotáhne smyčku kolem krku opravdu depresivní záležitost. ()

MyrnaAlec

Noblesní Rudolf Hrušínský v konfrontaci s atmosférou deštivého komunistického bezčasí. Režie Vláčil a hudba Liška, to je pak jasná rovnice. ()

Jehan

Vynikající atmosféra - bez, v kraji obvyklé, vlezlé snahy nějak idealizovat venkovské prostředí. Hrušínský v jedné z nejsympatičtějších rolí, ale vynikající jsou i všichni ostatní. Poprvé jsem film viděl jako puberťák, ale už tehdy mě vtáhla do hry zejména hudba podkreslující jízdu melancholickou krajinou. Po skoro 40 letech se na film dívám jinak, ale pořád rád. ()

SAINTS

Ponury a depresivny film ktory realne bez povinneho optimizmu ukazuje realitu na vidieku v 70-tych rokoch.Inak postavy v tomto filme sa ani neoslovuju sudruh a sudruška . ()

Pitryx

Tento film nesnáším od mládí. Je tak hluboce depresívní, že jsem jej neskousl ani teď. Nevím, co je hereckém výkonu pana Hrušínského tak obrovského, jak se všude píše. Chodí a monotónně opakuje text, který se neučil. To je vše a zahrál by ta každý šmírák. Jediné plus je zde postava hrobníka, který vnáší trochu naděje do toho bláta kolem. Liškova hudba, dobrá, k filmu sedla, ale u mne depresi jen zvýšila. I když už to nechci ani vidět, přesto dávám alespoň dvacet. Za ten život na vesnici, který zde byl vystižen velmi dobře. ()

ostravak30

V první řadě bych tak úplně nesouhlasil s textem distributora. Jednak si nemyslím, že zpočátku naráží na nedůvěru. Celkem rychle si získává postavu Josefa Somra a Jaroslavy Obermaierové a vlastně i Vítězslava Jandáka. Taky těch říjnových ohníčků nebylo mnoho. Vlastně jen jeden. Nicméně Rudolf Hrušínský byl prostě mistr herec a role jako by mu byla psána na tělo. Kromě slabé hudby se film opírá o kvalitní scénář. Na druhé straně se film točí hlavně kolem porodu bývalé přítelkyně V. Jandáka. Nemohu srovnávat s knihou, ale mě osobně se snímek líbil. Hlavně pro ten pocit, který u mě filmaři vyvolali. Klid vesnice, ticho a celkem pěkné prostředí. Takhle bych chtěl strávit stáří. ()

Pete

Doktor lidských duší v podání mistra Hrušínského mezi duchem prostými obyvateli vesničky střediskové. Vláčil špatný film natočit nedokáže, ale tahle neromantická antikomedie je zkrátka na mě smutně melancholická až příliš. ()

subic

Tuhé socialistické zdravotnictví, obvoďák někde na výstrkově, sanitka dvanáctsettoska s nefunkčními stěrači... a k tomu jedna mladá zrzavá zboucnutá holka, která nepřežije náhlý porod a cestu do nemocnice. Je to taková typická ukázka geniálního herectví Rudolfa Hrušínského, který ani nemusí moc hrát, on tam prostě jenom tak je. Autorem předlohy je Bohumil Říha, známý hlavně jako autor knihy pro děti Honzíkova cesta. ()

Jenda1

poetický klidný snímek, vláčil dokázal zachytit a zajímavě předat venkovský život v reálném socialiamu ()

mrLotus

Po čtyřleté pauze zaviněné normalizačním zákazem je Rudolf Hrušínský opět před kamerou.Tak jak jsme ho znali,a tak jak ho známe. ()

natalanka

Krásný člověk, pan doktor Meluzín. Lidský, moudrý, klidný. Jakoby Hrušínský hrál sebe sama. Po shlédnutí ve vás zanechá příjemný pocit, že z každé svízelné situace se dá nějak vymotat. Film není dle mého pohledu definitivně melancholický a ponurý. Rodina Jaroslava Obermaierová a Josef Somr...rodinka, kde se Meluzín cítí dobře. Galatíková a Švhlík, nádherná ukázka vzdálení a zase sblížení. Vítězslav Jandák v područí své matky Jany Dítětové. Nina Popelíková jako razantní, dominantní, životem zklamaná a zatrpklá matka dcery Marie Logojdové, která po otěhotnění své dítě nechce a snaží se ho potratit. Pro mě to byla opravdová sonda. I do mého nitra. :-)) ()

Danulinda

Nemám rád smutné konce, což je tento případ, na druhou stranu je dobré, že to autoři na konci děje vyvážili i pozitivním způsobem. Co se týká filmu jako takového, jde o další z hereckých parád Mistra Hrušínského za výborné asistence paní Galatíkové, "Hujera" pana Lohniského apod. Jediné, co bych vyměnil, byla až přespříliš "na mozek lezoucí" hudba, avšak to je jediná malá připomínka k jinak velmi povedenému lidskému příběhu. ()

route60

Herecký koncert nejvyšší kategorie pana Rudolfa Hrušínského podtrhuje toto skvělé psychologické drama Františka Vláčila a právem je řadí k nejlepším filmům sedmdesátých let, venkov a krása života se nedala lépe vystihnout než v Dýnu bramborové natě. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb