V roce 1947 jsou v beskydských horách stále ještě patrné stopy po válce. Desetiletý chlapec například pravidelně pase krávy na louce vedle zničeného německého tanku. Chlapec nemá tatínka a jeho matka slouží u sedláka. Proto se o malého pasáčka stará většinou jeho děda. Kluk nechodí do školy, je zvyklý jen pást krávy a v zimě štípat dříví. Jednoho večera potká v lese dvě tajemné postavy. Myslí si, že je to král skřítků se svým písařem, protože právě takovou pohádku mu vyprávěl děda. Ve skutečnosti jsou to však banderovci, kteří si s místním starostou domlouvají přechod svého oddílu a rabování ve vesnici... Baladický snímek natočil na motivy románu Ladislava Fukse František Vláčil v roce 1983. (oficiální text distributora)

PTuranyi

Krásny, smutný a citlivý príbeh polosiroty na okraji dedinskej spoločnosti. Svet naivnými detskými očami prostých akejkoľvek podlosti, v ktorom ožívajú škriatkovia a víly, hoci aj berú na seba podobu banderovcov potulujúcich sa okolo dediny. Produkcia je dobrá nie len po technickej stránke, ale dodáva baladickému príbehu výbornú atmosféru zaťaženú dozvukmi vojny, v ktorej postavy ožívajú vďaka výborným výkonom Josefa Kemra, Ilju Prachara a hlavne malého Vlastimíra Drbala. ()

gizi

Příběh je to zajímavý, jeho zpracování ovšem slabší. Největší výhrady mám k mluvě chlapce, kterému často vůbec není rozumět. Taky působilo hodně nepřirozeně, když Jiřího Štěpničku a Karla Hlušičku daboval někdo jiný. Čekal jsem trochu víc, jen 60%. ()

moorks

Vláčilovo dílo je opět velmi sympaticky poeticky vystavěno...má řadu dobrých momentů. Za mínus filmu považuju krátkou stopáž. Režisér se pokusil vše natlačit do této stopáže. Přesto je Vláčil skvělý vypravěč a film pohladí všechny milovníky krásných a lidských filmových příběhů. ()

vinducha

A zase ti  banderovci pane Vláčile, sice o trochu  méně agresivní než minule , a já jsem za takový snově poetický zážitek opět vděčen ,  pořád nádherné pokoukání . ()

Udet

..smutný příběh malého pasáčka z Beskyd, který kromě svého dobrého dědečka a udřené matky zná jen dřinu, bídu, pohrdání a zlá slova ..film plný tklivé poetiky, kterou uměl vdechnout na filmové plátno pouze František Vláčil. Velmi emotivní snímek.. ..citlivější divák když vidí to zacházení s malým dítětem tak by měl chutě těm sprostým hladovým buranům rozpoltit lebku.. .. trochu do pozitivna film naladí skvělý Josef Kemr i Jiří Schmitzer, ale navzdory jim zůstane po shlédnutí v duši stopa hořkosti.. Tragikomická scéna s protitankovou minou, setkání s banderovci- skřítky, vesnické figurky, turisté, vojáci, banderovci.. Opuštěnost, bída, dřina, sprostota i vlídnost a naděje. Díky, pane Vláčile.. ()

raininface

Tož, co k temu tak řécť: byla to taká dosť fajnova vyprávjanka o ogárkovi z valaskej dědiny. Ale smutna, kurevsky smutna. ()