Tanec v temnotách

• Dánsko Dancer in the Dark (více)

Svérázné československé emigrantce Selmě Ježkové hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Spojených států 60. let, aby tu zajistila oční operaci synovi postiženému dědičnou chorobou. Přestože Selmu obklopují dobří lidé, zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálům. Trierovský dokumentární způsob snímání pomocí ruční digitální kamery tvoří zvláštní a často diskutovaný kontrast k žánru melodramatu a muzikálu. Závěrečnému snímku Trierovy “trilogie zlatého srdce” dominuje islandská zpěvačky Björk, která se zde se svou výjimečnou rolí zcela identifikovala bez dalších ambicí na filmovou kariéru. Za svůj výkon si odvezla hereckou cenu z Cannes, kde byl film oceněn i cenu nejvyšší, Zlatou palmou. (Aerofilms)

danecek24

58. Zlatý Glóbus za rok 2000 - nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Björk, Nejlepší filmová píseň - "I've Seen It All" - Hudba Björk, text Sjón Sigurdsson, Lars Von Trier ()

Wormboy

Tato muzikalova drama mi na druhy krat veru chutila ovela viac ako na prvy. Bjork ako Selma je vynikajuca a jej postava je akoby od pociatku predurcena k tragedii. Muzikalova zlozka je v podstate priemerna, teda az na genialnu "vlakovu" piese I´ve seen it all Bjork s Petrom Stormarom (dovolim si tvrdit, ze filmova verzia tejto piesne je vyrazne lepsia ako CD verzia Bjork s Thomom Yorkeom z Radiohed). Tak ako pri prvom sledovani, aj na druhy krat mi vsak vadilo mozno zbytocne natahovanie Selminej agonie, aj ked surovo-naturalisticke Trierove ponatie dava filmu tu spravnu chladnotragicku atmosferu, ktoru prefarbuju len muzikalove snove vystupy a film ako taky ma zrejme aj preto napriek 140 minutam nezacal nudit. ()

papaJA21

Tento film by patřil jednoznačně do mé TOP TEN, jen kdybych měl odvahu se na něj podívat ještě jednou. Trier je génius, podává tu beznaděj po kapkách, ale s ledovým klidem až do úplného konce. Bjork je nádherná, muzikálové sny jsou prostě krásné a dojemné. ()

miciveres

Ja neviem... Prvych cca 100 minut bolo kuzelnych a potom zrazu BUM! Prisiel zlom a film pre mna pomaly zacal stracat svoje caro. (navyse som si ku koncu filmu spomenul na jeden velmi, ale fakt velmi spoilerovy screen z filmovych screenshotov a bolo po zazitku...). Na druhej strane si teraz v duchu uz cely den pospevujem I've Seen It All - dokonalost sama (♫ ♪ To be honest, I really don't care...♫ ♪ ). ()

campix

Hodně zvláštní filmy od hodně zvláštního režiséra s hodně zvláštní hudbou od hodně zvláštní zpěvačky. Všechno mi to sedí k sobě, ta spolupráce Larse von Triera s islandskou zpěvačkou Bjork. Zdají se mi být pro sebe jako dělaní. Jenže jejich počin Tanec v temnotách mě nijak více nezasáhla. Zajímavá je snad pouze pasáž v polovině filmu, kdy děj hodně rychle eskaluje a poté skutečnost, že kořeny hlavní postavy jsou v Československu a dokonce se zde promluví dvě věty i v češtině. To by mohlo být pro české publikum, takové lehké ozvláštnění. Závěrem bych chtěl říci, že až tolik nejde o muzikál, ale spíše drama s lehkými muzikálovými prvky. ()

TomPrusik1

Filmová tvorba Larse von Triera se vám buďto může líbit a nebo jí zcela opovrhujete. Každý film, co jsem zatím od Triera viděl je totiž hodně netradiční a ani Tanec v temnotách není výjimkou. Je to film, který nám Čechům může být blízký, jelikož popisuje dramatický příběh o Selmě Ježkové, československé imigrantce v USA, která shání peníze na oční operaci pro svého syna. Jméno Selma nezní vůbec česky a Björk rozhodně nevypadá jako československá emigrantka. A její otec se jmenuje Oldřich Nový, což působí také úsměvně. Ale budiž, představy dánského režiséra o Československu mohou být odlišné. Selma nemá rozhodně lehký život, dře jak mezek v továrně a pečlivě sbírá každý dolar na operaci. Dostane se ale do prekérní situace a způsobí čin, kterého lituje a tak úplně za něj nemůže. Je ale trochu naivní a i když by se ze situace mohla dostat, operace syna je pro ni důležitější, než vlastní život a tak zaplatí cenu nejvyšší. Závěrečná scéna je působí opravdu autenticky a dostane i toho největšího cynika. Trier umí dobře hrát na city diváka, o čemž jsme se přesvědčili v jeho předchozím snímku Prolomit vlny. Druhá část filmu je opravdu místy velmi deprimující a slabší povahy to hůře rozdýchají. Trochu překvapivé je fakt, že film je muzikál. Rozhodně ale nečekejte veselé, rozjasněné postavy, které mají radost ze života a všechno se jim daří. Tady je to přesně obráceně. Osobně mi chybělo více tanečních a hudebních vystoupení, které film trochu odlehčovali. Jinak jde ale o velmi slušné drama, které rozhodně není pro každého 7/10 ()

czejny

1. lekce: Rozebrání názvu "Tanec v temnotách". Úplně geniální. Vystihuje to úplně všechno, co by mělo. Björk se doslova ve svých snech protančila skrz celý tento dojemný muzikál. Celý příběh je zahalen do temného hávu, ze kterého vystupují temné postavy. 2. lekce: Výkon Björk. Tato velmi nadějná islanďanka přenesla na plátno neodolatelně dojemný příběh milující matky. Jako bezchybně pracující lis do snímku zapadají i všechny její písně, avšak občas se stroj porouchá, když na scénu přistoupí zpívající muži (D. Morse nebo P. Stormare). 3. lekce: Kamera. Chvílemi i roztřesená kamera působí dojmem amatersky natočené balady, ale s tím, co se v záběrech odehrává, to tvoří nezapomenutelné dílo Larse von Triera. 4. lekce: Film v lekcích. Celé toto vyučování je zbytečné mrhání časem, protože slova nenahradí to, co musíte vidět na vlastní oči. Tak šupajdá, nezdržujem se a jdeme se dívat... ()

Splasher

Kdyby Trier zariskoval a dal do filmu duet Björk s Thomem Yorkem asi bych i dal 5* (ten je jen na soundtracku, ve filmu ho zpívá sám Stormare). Chápu, že tenhle film není pro všechny, ale mě určitě oslovil. ()

andrii

Má v oku kroky, v tempu každodenním. Cenu za světlo, život v nočních, až... Téměř kafkovský zločin kavky, býlí růžových brýlí jí zlomí vaz. ()

Idego

Na začátku, kdy jsem ještě nevěděl co čekat, jsem se trochu nudil a vadila mi nekonvenční kamera. Ale to se po první půl hodině změnilo a vyklubal se z toho neuvěřitelný emocionální zážitek. Björk hraje perfektně, zpívá perfektně, atmosféra je hustá že by se dala krájet, a nakonec jsem byl rád i za tu ruční kameru, protože díky ní jsem si připadal, jako by to bylo doopravdy, a vůbec jsem si nedokázal připustit, že je to "jen natočené". O to silnější zážitek to byl a na konci. Takhle mě film ještě nikdy nerozsekal. Bravo!!! ()

Mona07

Výborný temně barevný film o sebeobětování, samotě a lásce. . . uprostřed toho všeho a všech a přece tak sama si tvořila svůj vlastní svět v podobě hudby, která ji povznášela do světa nadsvěta, temnost odkráčela, pestrost dostala svůj prostor. Ale vždy následoval pád, další bolestenější než ten předchozí, až už nebylo možné prohloubit se níže. Dopadem na samé dno se dostalo jejího přesvědčení a snu. Ano, Trier je vyděrač, ale není to samoúčelné. 9/10 ()

hans500

Stejně jako v případě "evropské trilogie" i v případě "trilogie zlatých srdcí" je právě poslední část ta nejlepší. Na 140 minutách rozehrál Lars von Trier velice netradiční muzikál s neobvyklou, ale výbornou hudbou (oscarová nominace za píseň "I've Seen It All" je zasloužená). Po Idiotech se Lars opět vrátil ke své typické stylizované režii (a zůstal u ruční kamery) a udělal dobře. Opět klade důraz na příběh (a již zde trochu kritizuje Ameriku jako i ve svých pozdějších filmech z tzv. "americké trilogie") a i tentokrát je celkem povedený scénář (na Triera ale spiš průměrný). Herecké obsazení je zase bezchybné, v hlavní roli naprosto excelující Björk (škoda že od té doby již nehraje), Catherine Deneuve, David Morse a Peter Stormare jsou ve svých rolích bezchybní též a v malé vedlejší roli opět nechybý Trierův olíbenec Udo Kier (a kromě něj ještě Jean - Marc Barr, Željko Ivanek, Stellan Skarsgård a Paprika Steen). Režie originální a skvělá (co jiného taky čekat) a závěr filmu je brilantní. Vrchol trilogie "zlatách srdcí" a zárověn (citově)nejvyděračtější Larsův film. Jediná výtka snad pouze k českým reáliím (Selma není typické české jméno, výslovnost jména Oldřich atd...). ()

LeoH

Hudební čísla jako taková mě nadchla – jako vždycky nezemsky fantastická muzika a zpěv Björk, propojení s akustickou realitou okolních scén i to, že choreografie muzikálové konvence nezesměšňuje, ale docela úspěšně rozšiřuje, na jedné straně k monumentalitě připomínající závěr Machatého Extase a na druhé k civilnosti Woodyho Everyone Says I Love You :) Zbytek už mě tak nedostal, nápad udělat vážný muzikál se sociální tematikou se mi sice líbí a cením si hereckých výkonů, ale spojení s Dogma-tickou těkající kamerou a přímočaře slzopudným příběhem o sebeobětování mi přijde jednoduše překombinované a ačkoli jsem se snažil, nedokázal jsem se úplně povznést nad neohlídanou češtinu (čert vem chybnou výslovnost jmen, ale to rádoby něžně škádlivé oslovování kamarádky slůvkem „cvaldo“, které při vyslovení „kchvaldo“ ztrácí veškerou zamýšlenou bezprostřednost a intimitu…) a české reálie (hrdinka ohromená v šedesátých letech plechovou krabicí s bonbóny, slavný tanečník Oldřich Nový). Ale vím, že Trierovy kousky mám sklon doceňovat až napodruhé, a určitě jsem měl zážitek zčásti narušený technicky zpackanými titulky na DVD, tož zaokrouhluju nahoru. ()

senor

Trier je divnej týpek. Ale dobře tak. Ještě že máme nad čím dumat a nemusíme konzumovat pouze americké slátaniny. Opět zvláštní (ne)vizuální styl, snaha o reálné snímání života. Výborné herecké výkony, pár skvělých písní bytosti Björk, škoda ne úplně realistického scénáře. Není to žádná úžasná podívaná, spíše si odnesete těžkou hlavu. ()

Sokkk_y

Vskutku nádherné a téměř dokonalé drama, které mě překvapilo spíše v kladném smyslu. Originální scénář skvěle přenesl režisér Trier na plátno a nezapoměl ani na psychickou stránku člověka, a tak divák zažívá 140-ti minutové psycho mučení v podobě téměř slepé úžasné avšak naprosto bezmocné Björk, která se snaží za každou cenu pomoci svému nejbližšímu. Celkově pochmurný děj ještě umocňuje kamera zabírající detaily herců. O konečném hodnocení jsem hodně dlouho přemýšlel. Velké plus u mě měla právě Björk a její nádherný dětský obličej a skvělé písně severského rázu. Naopak samotný závěr mi připadal až moc přitažený za vlasy, a tak divák chtě nechtě musí brečet, což bylo jistě i Trierovým úmyslem. Když to tak shrnu, tak čtyři hvězdy budou akorát, snad tím nikoho neurazím. ()

Avathar

Pokiaľ by Trierov film TANEČNICA V TME mal niesť nejaký podtitulok, ja osobne by som ho nazval: Príbeh o obetavosti. Film mapujúci príbeh Českej emigrantky Selmy, ktorá postupne stráca zrak a chce pred podobným osudom zachrániť svojho syna je koncipovaný ako muzikál, čo je pomerne prekvapujúce, pri Larsovi von Trierovi obzvlášť. Muzikálové čísla sú vydarené, možno skôr napovedajú a lepšie prekresľujú charaktery akoby tradične „muzikálovo“ posúvali dej výrazne vpred. Zároveň v tom vnímam akúsi ďalšiu rovinu filmu – Selma stráca zrak, prepadá sa do temnoty a jediný zmysel, ktorým dokáže vnímať svet okolo seba je sluch – postavy sa vyjadrujú spevom, demonštrujú tým vlastne Selminu neodvratnú cestu k slepote. Strácanie schopnosti vidieť akoby implikovalo ďalšiu rovinu – Selmin pád do temnoty okolitého sveta. Trier je síce často označovaný ako mizogýn, ale myslím, že v tomto filme (a rovnako v ostatných ďalších) to bola práve žena na ktorej strane bol. Aj v tomto filme sa prejavuje Larsova vynikajúca schopnosť manipulovať divákom, doviesť ho do presne nastraženej pasce z ktorej sa nedá uniknúť. Divák si jednoducho musí celým utrpením prejsť spolu s postavami. Selmin boj je akoby biblickou krížovou cestou, výstup po ktorom nasleduje pád, ale zároveň víťazstvo človeka, ktorý sa nespreneveril svojim cieľom a dobra v prospech iných. Citové vydieranie? Je to možné. Napriek tomu funkčné a mieriace priamo na emócie diváka. Áno, Trier je možno cynikom, lenže on sám si veľmi dobre uvedomuje, že inak rozprávať príbehy – aspoň v jeho prípade – nejde. David Lynch sa vyjadril, že na to, aby „film dokázal meniť myšlienky, či názory ľudí nie je zatiaľ dostatočne silný.“ Myslím, že práve o prelomenie tejto hranice sa Trier snaží. ()

LordSnape

Hodně silné ve většině momentů a vypjatých situacích, ale hodně slabé při muzikální části. Björk hraje výborně, její zpěv už moc nevyhledávám. Asi nejvíce mi vadila slabá choreografie tanečních scén a to, že písničky děj nikam neposouvají. Jinak je to ale zaručený Trier se vším, co k němu patří. Breaking the Waves však byl lepší. ()