Společnost mu dala to nejnutnější: jídlo, postel, střechu nad hlavou a základní hygienické návyky. Marian však potřebuje lásku, cit a porozumění. Klopýtá cestou svého života, uprostřed nepřátelského a lhostejného světa. Zoufale se brání, hledá a padá stále níž a níž, kdy už pak samotný život neznamená všechno...

Příběh vypráví o mladém romském chlapci, který zoufale hledá svou cestu životem ve většinou nepřístupném, nepřátelském a lhostejném světě.Chlapec z dětského domova má sice kde spát, má co jíst a je vyučen základním hygienickým návykům. Jediné, co mu však chybí, je láska, cit, porozumění, něha. Když se tyto potřebné věci vydá hledat, je vlečen sám sebou i okolním světem stále níž a hlouběji. Propadá se až na dno, tam, kde ani slovo život už nic neznamená. V současné době, kdy začínají i v naší republice vzrůstat rasové nepokoje a pogromy na Romy, se téma rasové diskriminace objevuje v podobné formě vlastně poprvé.

Díky spolupráci s matkou, Ljubou Václavovou, se mohl režisér seznámit blíže s osudy odložených, opuštěných či odejmutých dětí. Výše uvedený příběh není jen jednotlivým osudem, ale v podobné situaci se každou chvíli ocitá několik desítek dětí. Snad konečně rozvíří nejen diskusi, ale i potřebnou a nutnou pomoc ze strany nás všech. (oficiální text distributora)

HorrFi

Na Čechy dost povedenej film v rámci podobných filmů.. mělo to takovou syrovou, ponurou atmosféru a uvědomil jsem si jak moc jsem rád za dětství který jsem měl.. zvlášť první půlka byla povedená a docela se divim, že to tu neni v červenejch číslech.. ()

Sfinkter

Hodně temné. A ne jen proto, že celý film koukáme na cikánské mladíky. Nekompromisní pohled na mentalitu odsunutých, jejich živočišnost a agresi. Film nic nevysvětluje, pouze sledujeme Marianův drsný život, ze kterého pro něj není úniku. ()

Jizni Tlapa

Strašně kvalitní věc. Přitom úplně obyčejně natočená. Bez klišé a přetvářky. Na surovo naservírováno.. všem gadžům i ciganům..a to mam rád ()

LadyDevil

Mariana mi doporučila kolegyně z oboru (sociální sféra) s tím, že se po skouknutí krásně ukáže, kolik empatie a inteligence člověk má a já si dovedu představit řadu lidí, který by prohlásili: "Nojo, typický, všechno jedna pakáž a my abysme si to vyžrali" a vůbec nepochopili poselství tohoto filmu. Marián je až děsivou ukázkou zahnilé ústavní výchovy plný násilí, řevu, příkazů, bezcitnosti, ,pomsty... a neuklidňuje mě, že je to nějakých pár let zpátky, protože někde to takhle ještě chodí. Sice to jde postupně nahoru, standardy kvality nasazují podle zákona nějakou úroveň, ale bude přeci jenom ještě nějakou dobu trvat, než se změní obecný povědomí v lidech... už jenom pomyšlení, kam se řada dětí v podobný situaci jako Marian mohla dostat, kdyby měli to základní - a to je respekt, zázemí, láska... hodně silný film. ()

Koryntos

Tak jako Marian postrádal absenci citů od svého okolí, ani své city neuměl projevit. Tak já jsem se též citově nedokázala postavit, ani na jednu stranu barikády, Nějak jsem v tomhle filmu nevěděla, kde je ta pomyslná pravda a vlastně nikdo kromě těch dvou vychovatelů, kteří zas byli až přehnaně naivní, prostě nikdo mě empaticky neoslovil. Film sice působil depresivním dojmem, ale něco mu chybělo, nebo možná přebývalo, nevím... ()

Autogram

Mal to Marian ťažké. Detský domov a polepšovňa, to nie je med lízať. Súdružky vychovávateľky sú také i onaké, žiadna nebola podľa jeho predstáv. Cigáni tu naozaj pracujú, teda hrajú vo filme, a nejde im to vôbec zle. Možno aj preto, že hrajú samých seba, tak je to bez pretvárky, bez prikrášlenia. A hoci sú všetci v podstate kriminálnici, stále mám pocit, že sú o level vyššie, ako bežní cigáni, ktorých stretnem v meste a to ani nemyslím na cigánske getá pri veľkých mestách. Film je dlhý, všetko v ňom má svoje miesto, len ten záver nemusel byť práve takýto. Vlastne bol koniec úplne blbý a radšej posledných desať minút vo filme nemuselo byť, lebo mi pokazilo dobrý dojem. –––– My totiž sedíme na kýblu strašnejch sraček a musíme se snažit, aby ty sračky nevytekly ven! ()

solskjaer

Skvělé zfilmovaný snímek o romské menšině z naprosto dokonalým Radkem Holubem. Možná trochu zapomínaný film, který ovšem patří do toho nejlepšího co bylo u nás natočeno. ()

Wally

Další školní trauma z kina...těžko pochopit myšlenkové pochody rádoby výchovných poradců, kteří vezmou malé děti a puberťáky do kina na něco tak otřesného.....možná si to ten film úplně nezaslouží, ale to co ve mně z dané doby zanechal je jen nechuť.... ()

wosho

Silné, autentické, depresivni drama. Škoda, že jej zná tak málo lidí. Jeden z důvodů proč si stěžovat na ČT. Jen ona sama podpořila vznik desítek našich filmů, ale prakticky je skoro pravidelně nereprízuje na obrazovkách. Škoda, protože Marian je opravdu dobrý film, takových jakých u nás moc nevzniká a to je škoda. ()

Piškotka

Romství na x-tý způsob asi tak, jak ho vidíme my, majorita. Citová deprivace a emoční plochost u takových dětí je doživotní, na které může a nemusí navazovat zločinecká dráha. Jsou tito deprivanti plně odpovědni za své chování nebo jim ho do vínku zčásti věnovaly minulé a předminulé generace? Marian se bránil po svém, i když ho šatili a živili. Myslím si, že nebylo podstatné, že je Rom. Ta vychovatelka udělala velkou chybu, nejdříve přilnula, pak odmítala jeho náklonnost. Malý Marian hrál velmi dobře, ten velký už tak ne. Občas byl film špatně ozvučený. Samotné téma je notoricky omílané a známé. To režisérovy Paralelní světy byly daleko lepší díky své niternosti a neopakovatelnosti. ()

Pevek2

Ponechme stranou o cem film vypovida. Zajimavy je predevsim zpusobem vypraveni, razenim a vyberem scen, jakousi kazdodennosti ustavniho zivota i zpusobem snimani a rytmem zaberu. To je v ceskem filmu naprosto ojedinele. Velka skoda jen je, ze misto toho, aby Vaclav tocil film nejmene co dva roky, tak se o kazdy projekt musi hrozne rvat. A pritom tvurcu, kteri by vedeli co chteji rict a jeste to navic umeli podat originalnim a vlastnim stylem tu opravdu moc neni. A taky trosku skoda, ze nebyl pribeh tu a tam odlehcenejsi. Mohlo to cele vyznit jeste silneji. ()

Mania

Nevím, co přesně jsem čekala, když jsem film pouštěla, snad nějakou moralizaci, poselství. Byla jsem však hořce zklamána. Snímek mi rozhodně žádné nové obzory neotevřel, spíše mě místy silně znechutil. Chápu, že ve filmu snad šlo o to ukázat, jak naše společnost může ovlivňovat. Mě však osud Mariana nedojal. Jako dítě třeba ještě neměl dost rozumu, aby své skutky nějak vážněji promyslel. Ale v momentě kdy dospěl si mohl zvolit. To, že jej společnost zavírala do instutucí a nenaučila jej žít jinak je jedna věc, to že on o to ani nestál je věc druhá. Kdyby postava Mariana ve filmu prokázala nějakou snahu vymanit se z toho, co mu společnost předem určila, budiž. Takhle mi přijde, že se snímek plácá na jednom místě. ()

TerushkaJ

Velmi dobrý pokus! Nehereckost a prostředí "koncentračního tábora pro cikány", kde se s vámi nikdo "nesere" mi dokázala vynutit stavy běhání mrazu po zádech. ()

agassi68

Bez veľkých očakávaní som začal pozerať mnohokrát omieľanú tému a vykľul sa z toho podľa mňa najlepší film o chýbajúcich citoch a následnom prepadávaní sa hlbšie a hlbšie do sociálneho dna. To, že v hlavnej úlohe bol róm je len dôsledok prakticky nevyriešiteľného problému.. ()

Besyn

Jako domácí video to docela ujde,jenomže on je to celovečerák a ten by měl být aspoň trochu profesionálně odveden. ()

Mr. Kodama

Snímek reálně vystihuje cikánské prostředí a snaží se zachytit jeho vliv na chování lidí. Pro mě většinou neznámí herci kvalitně vytváří film sympatický svou nepředvídatelností a velmi zajímavým koncem. 80% ()