Vlastně je zajímavější, jak byl tento film natočen, než o čem je. Čapkův sci-fi román byl pojat jako psychologické drama natočené podle ve 40. letech aktuálních postupů žánru filmu-noir. To (společně se zasazením do fantazie horečného snu) dělá film nadčasovějším, než všechny ostatní filmové aktualizace románu. Ostatně hlavní femme fatale má i francouzské jméno, to už mohlo být těžko stylovější.(22.8.2013)

Už v prvých minútach strhujúca a na český film netypická filmová lahôdka. V expozícii sa dozvieme, že dej sa odohráva vo fantázii horúčkového snu, vďaka čomu vieme, že všetko nasledovné bude len sen, veľmi znepokojivý sen, ktorého hlavný hrdina – vedec, ktorý vynašiel vzorec výbušniny Krakatit – trpí dilemou rozhodnutia medzi ponechaním tajomstva pre seba alebo prezradením vzorca pre vedu, vediac, že druhá možnosť je pre neho neprijateľná. Ide totiž o výbušninu, ktorú by vedci radi využili vo svoj prospech a rozpútali tak vojnu, čo hlavná postava, inžinier Prokop predsa nesmie dopustiť. Omylom však vzorec vyzradil kamarátovi chemikovi počas spánku. Mimoriadne sústredená réžia legendárneho Otakara Vávru bije do čierneho, napínavo stúpajúca gradácia deja, nepredvídateľný scenár i herci ako Karel Höger a František Smolík k tomu len fantasticky dopomáhajú. Využívanie kužeľového tvaru nasvietenia scény, dvojexpozícií (záber ukončujúci jednu scénu jemne sa prekrývajúci s prvým záberom v scéne nasledujúcej, k zdôrazneniu časového odstupu v rozprávaní), kontrastov medzi svetlom a tieňom – to všetko pripomína skôr nejaký temný noirový príbeh, než český film 40. rokov. Záver vás jednoducho nemôže nechať chladnými – načo výbušniny, vynájdi niečo, aby to ľuďom pomáhalo a nie aby ich to zabíjalo, potom to bude naozaj veľká vec. Skrátka úžasná kritika zneužitia vedy, z ktorej ma ešte teraz mrazí. 85%(24.6.2010)

Mistrný filmový počin, který varuje lidstvo před zrůdností myšlení některých jedinců. Myšlenka, která bude mít aktuální platnost po celou dobu existence lidstva. Člověk, tvor pyšný a nepoučitelný je schopen pro svou nebetyčnou pýchu zničit sám sebe a celé lidstvo. Ponurost myšlenky šíleného člověka umocňuje černobílé provedení snímku a dokonalá hra stínů.(22.8.2007)

Tri roky po skončení II. svetovej vojny, v ktorej sa prvý krát použili atómové bomby a začínali sa preteky v jadrovom zbrojení, bola ideálna doba, v ktorej mohlo byť jedno z najlepších diel Karla Čapka spopularizované minimálne na európskej úrovni. Bohužiaľ u Vávrovho filmu táto ambícia ani neexistovala a aj jeho zámer ostal niekde na pol ceste. Väčšinou mi u sci-fi snímok po nejakej dobe od nakrútenia začne prekážať rýchlo starnúca technika. Tu napodiv nie. Tu mi prekážali prehnané herecké výkony, akoby vystrihnuté z nemého filmu, násilne pretláčané humanistické myšlienky a naivita až trápnosť väčšiny scén. Nebyť Čapka, tak sa u troch hviezdičiek nezastavím.(28.10.2012)

Viděno 1x cca + 31. 3. 2010 - 2x - 70%(7.4.2010)