Krakatit je název pro třaskavinu s nepředstavitelně ničivým účinkem. Sám její vynálezce, inženýr Prokop, se jí zalekne, avšak pro mnohé jiné představuje vytoužený nástroj absolutní moci. Ve stejnojmenném románu Karla Čapka, vydaném roku 1924, byly Prokopovy pokusy a jejich následky čistě autorovou vizí. Proti tomu filmová adaptace, jež vznikla nedlouho po druhé světové válce a útocích na Hirošimu a Nagasaki, zčásti zjevně reflektuje skutečné události. Mimo naléhavý morální apel dodnes strhuje svou delirickou atmosférou a vizuální vynalézavostí v reálných exteriérech i fantastických kulisách. (NFA)

Fin_429

Ponurá atmosféra, teatrální herectví, nadčasový materiál a vizuál se kterým Vávra pracoval výborně. Posledních 10 minut bylo absolutně geniálních a já asi ani nechci vidět tu druhou Vávrovu adaptaci. 10/10 ()

gu-staff

Třeskutě dobrej film. Dobrej zejména po stránce herecké, typově nadmíru vhodný herci ve všech rolích. A Vávrovi se povedlo přenést na plátno náladu, kterou jsem měl i při čtení knihy, co víc si člověk může od adaptace přát? ()

brasek

Málokedy sa autorom filmu podarí skĺbiť umeleckú hodnotu a atmosféru do jedného tak, aby sa mi to páčilo. Tento snímok je však svetlým príkladom, že to ide. Hodnotenie 100%. ()

vlastimil.ferko

Já vám nevím, ale Čapek je jeden z mnoha důvodů, proč jsem hrdý na to, že jsem Čech. On prostě uměl věci prodat už ve třicátých, i když "prodat" není dostatečně slušné. Čapek je nadčasový a vše od něho má neuvěřitelnou hloubku a poselství. Nevím, zda bych dával pět hvězd, kdyby film byl o něco horší, ale dost možná, že jo. Už jen ten název mi vždycky rozvibruje cosi v mé hlavě a já na to slyším. Legenda - skvělý film, herecké výkony, parádní kamera a atmosféra, co chce víc? ()

BlueNeon81

Tam, kde pohorel remake, tam exceluje originál. Čudujem sa, že v oboch prípadoch bol ten istý režisér. Vynikajúce herecké výkony všetkých zúčastnených, najmä Höger, Linkers, či Florence Marly. Príbeh je správne dynamický, nie je zbytočne ponaťahovaný, aj keď občas sa mu upustila para, zato dobre ho dopĺňa grandiózny soundtrack. Akčné scény majú gule a strčia do vrecka veľa novších českých filmov, najmä z normalizačného obdobia. Už sa teším, až raz uvidím tento film v reštaurovanej podobe, ten upršaný a neogradovaný obraz na DVD mi pripadal ako čistá zlodejina. ()

TonoM

Nesnáším SCI-FI nesnáším filmy pod rok 80 nesnáší ČSR filmy , ale předtímdle ? KLOBOUK DOLŮ! 55% ()

matysek146

Film Krakatit vznikl roku 1948. Žánrem bych jej řadil nejspíše mezi sci-fi. Film je natočen podle románu Karla Čapka zvaným stejnojmenným názvem Krakatit. Je možné, že jsem film zcela nepochopil, i když o předloze filmu vím své. Jistě se všichni můžeme shodnout, že jde o velice antimilitaristické a pacifistické dílo a obzvláště v poválečné době je dílem typickým. Nicméně ze skladby vyprávění jsem byl poněkud zmaten. Ze scénáristického hlediska jde o největší práci právě se syntaxí příběhu. Otakar Vávra a Jaroslav Vávra se sice poměrně striktně drželi knižní předlohy, ale jen v omezeném měřítku (aneb vybrat jen určité scény). Popis scén a dialogů je jasně daný. Dalo by se říci, že jde o takový přepis kapitol románu Karla Čapka. Obrazová stylizace je zřejmě inspirována francouzskou ponurou poetikou a nejspíše i německým expresionismem. Jako divák jsem si nebyl jistý, jestli jde v celém filmu o čistý surrealismus. Měl jsem dojem, že jedinou realistickou příběhovou linkou by mohla být, že tzv. Ing. Prokop leží v nemocnici s neznámou nemocí a v poblouznění se mu promítá v hlavě sen o „Krakatitu“ v několika snových rovinách. Film dle mého názoru není určen divákovi, který předlohu nezná ( ikdyž původní vyznění má). Pro mě má film Krakatit především transtextuální význam. ()

karnifex

Velice působivý film, který mě dostal už v dětství. Karel Höger je mimořádně charismatický herec. Výkony některých dalších postav už tak obdivuhodné nejsou - to je snad jediná drobná vada tohoto snímku. ()

jjjerry

Sice to není přesně dle knihy. Vávra naopak děj aktualizoval, dle událostí konce 2.sv. v. Atmosféra filmu je i v dnešní době skvělá, hlavně začátek. Pak to trošku ztrácí tempo po uvěznění. Závěr mě moc nenadchl. ()

pold

Nemám obecně rád staré filmy, neb mi připadne, že si obvykle na 90 minut vystačí s dějem, který by slušnému filmu vystačil tak na 5 minut. Ovšem tohle je něco jiného. Za prvé - Čapek. Za druhé - tenhle film má neskutečnou atmosféru a na svoji dobu neskutečně šlape. P.S. co je celkem zajímavé je fakt, že název byl inspirován výbuchem sopky Krakatoa někdy koncem 19 století, co do počtu mrtvých jeden z nejhorších v dějinách (přesněji řečeno jde o sopku - ostrůvek a zabíjela následná vlna). Neméně zajímavý je fakt, že Krakatoa výbuchem prakticky zmizela v moři, ale nyní již poporostla na skoro 350 metrů nad moře, a tedy dá se čekat opakování. ()

HennessyVSOP

Florence Marly je dobrá, nicméně zbytek hereckého obsazení také. Smutný je jen fakt, že nejlepší je film v úvodu a čím dále se děj posouvá, tím více mu dochází dech. Je ale škoda, že valná většina moderních filmů má k nějakému rozumnému podtextu hodně daleko. O to zajímavěji pak působí Čapkova díla jako Kakatit nebo Bílá nemoc. ()

Bouffon

Když mám depresi a chci vidět, jak je na tom ještě někdo hůř, pustím si tento film. Poselství, varování světu „atakdále“ samozřejmě ano. Mistrovsky převedená předloha na plátno - černobílý film, který umocňuje ponurý, temný příběh s nadčasovým tématem a skvělé herecké výkony Karla Högera, potvory princezny Florence Marly a dalších, dokáže přebít mizernou náladu. Nechci se tu rozplývat a papouškovat, to co už napsali jiní fandové tohoto filmu. Dávám „sto bodou“. ()

gizi

Film je příliš depresivní a za románovou předlohou u mě zaostává. Román je více dobrodružný, více romantický. 21.10.2012 65%. ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Otakar Vávra: 1911 - 2011