Krakatit je název pro třaskavinu s nepředstavitelně ničivým účinkem. Sám její vynálezce, inženýr Prokop, se jí zalekne, avšak pro mnohé jiné představuje vytoužený nástroj absolutní moci. Ve stejnojmenném románu Karla Čapka, vydaném roku 1924, byly Prokopovy pokusy a jejich následky čistě autorovou vizí. Proti tomu filmová adaptace, jež vznikla nedlouho po druhé světové válce a útocích na Hirošimu a Nagasaki, zčásti zjevně reflektuje skutečné události. Mimo naléhavý morální apel dodnes strhuje svou delirickou atmosférou a vizuální vynalézavostí v reálných exteriérech i fantastických kulisách. (NFA)

Zevon

Silně nadčasová záležitost mi v podání komunisticky smýšlejícího Karla Hegra nesedí. Já prostě komunisty nemusím, z něj to přímo srší. Uznávám ale svoji předpojatost. ()

Joski

Prví český film "zo zlateho fondu", ktorý ma prekvapil vysoko nad moje očakávanie:-) Atmosférka ako z Dr. Jekylla a pana Hyda (1931) či zahmlelných obrazov z Universal hororov. Vizuálne i dramaticky dokonale vystaná freska o osude vynálezcu, ktorý zo všetkých síl bojuje proti zneužitiu svojho vynálezu. Vavrovi sa podarilo veľmi vkusne pretavit Čapkovsku myšlienku "vynalézu zkázy" na filmový pás... "Život je třaskavina, víš? Prásk, člověk sa narodí a rozpadne se. Bum. A nám se zdá, že to trvá kolik let. Viď?"... Určite odporúčam. aj knihu. Ani zub času neubral na kvalite a posolstve Krakatitu. 85% ()

BigBang

Plný počet dávám z toho důvodu, že tento skvělý film má pro mě trvalou přitažlivost, rád ho vidím kdykoliv znovu. Jde o adaptaci knižní předlohy, proto se zaměřím na srovnání s knihou: (A) celkovou temnou atmosféru zachycuje film velice vydařeně, včetně surreálných motivů proměny lidí apod. (B) skvěle vyšly zvláštní efekty ve finální části, kdy démonova doupata v horách jsou opravdu démonická. Nádherná je zejména modernistická továrna, v níž pracuje Prokopův špatný kolega Tomeš. (C) p. Höger dost přehrává, ale je to p. Höger, takže tomu počítám pomalejc. (D) film oproti knize silně potlačil erotické scény, které jsou v knize naopak klíčové a rozsáhlé - viz např. pozoruhodná scéna, kdy na večírku ing. Prokopovi v ruce praskne lahev a princezna to úsilí prožívá s ním tak, že křupnutí skla jim způsobí paralelní orgasmus. S tím souvisí i celově potlačené ženské postavy, hlavně princezna. (E) z mého pohledu je škoda té příliš doslovné aktualizace v závěrečných scénách s kamarády d'Hémona, kde vystupuje doslovně Adolf Hitler. Též kamarádi byli významově posunuti na konzervativní podporovatele nacismu, když v knize jsou to prostě zločinci. Taková aktualizace uměleckého díla, které bylo vizionářské, působí asi tak, jako když dáváte miminu lehké otázky, a starší dítě vykřikuje odpovědi. Závěr: kdykoliv se rád podívám znovu. ()

markotter

Vávrovi se krásně s prostředky, které tehdy měl k dipozici, povedlo natočit atmosférický sci-fi film, který téměř doslova kopíroval knižní předlohu. Což by nevadilo, kdyby některé důležité pasáže nebyly vypuštěny kvůli zachování filmové délky. A tak vlastně celé dobrodružství s princeznou je jen taková osekaná epizodka, která jakoby neměla ve filmu místo. A tak z ní vychází princezna jako nafrněná kráva, což nebyla pravda a mě to osobně dost vadilo. To nejdůležitější se prostě odehrávalo v Baltinu a ne v Týnici, kde Prokop ale strávil neúměrně moc času a tak na události z Baltinu už prostě nebylo místo. ()

Zet

Solidní fantasmagoria. Otakar Vávra je český Lynch/Cronenberg. Také nadčasová hudba Jiřího Srnky. ()

Inozuka

Vsadím vysílač rádiových vln na to, že Lynch před natočením Mazací hlavy sjížděl Krakatit. To psychologické dusno vám z mozkomíšního moku na tuty udělá sulc s octem a cibulí. Vávra přidal Čapkově předloze na naléhavosti i rozháranosti a trochu ubral na milostné a romantické lince. A každý musí uznat, že ku prospěchu věci. Jedinou slabší chvilkou je komunistické blouznění starého doktora, které lze ale přejít poznámkou o stařecké senilitě. A souhlas s tím slizounem soukromým čmuchalem, Florence Marly má fakt rasu! ()

Tiiso

Můj názor ohledně tohoto snímku spočívá v tom, že režisér neudržel nastavené tempo a vybudovanou atmosféru. Nechci zde srovnávat knižní předlohu. Držím se filmu. Poselství příběhu je předloženo kvalitně a jasně. Varování je ve snímku taktéž obsaženo. Reálie a zpracování se nacházejí na dostatečné úrovni. Já osobně bych v hlavní roli viděl někoho vhodnějšího, ale to je můj pocit a nesnižuji tím výborný výkon hlavního představitele. Celkovým pojetím snímek způsobil, že ho dokáži ohodnotit někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

Rodin

Velice dobré. Škoda, že u Vávry tak strašně kolísá kvalita námětů i režijního zpracování. Toto ovšem patří k jeho TOP 5. ()

Lobotommy

Miluju napětí bez krve. Dneska už to skoro neuvidíte, ale v téhle době to bylo celkem běžný (ve smyslu filmu). Nevedou se planý řeči, všechno co jede obrazem nebo zvukem má významovou důležitost. Karel Höger je tu prostě nebezpečně okouzlující vědec, který balancuje nad propastí existenciálních problémů. Těžký život člověka, který pochopil, že vymyslel obrovský průser, protože si neuvědomil, že lidi raději boří než tvoří. ()

Zeldur

Velká filmová klasika. Snímek se skvělou atmosférou a Karlem Högerem v jedné z jeho (podle mně) životních rolí. ()

Oskeruše

Velmi, velmi pomalá dikce Karla Högera spolehlivě uspala i Uršanabiho (= kočičí dítě ve vrcholně jankovité formě). A i já sama jsem se tu a tam přistihla, že tak nějak vypínám a myslím na věci, které nemají moc společného ani s nebezpečnou třaskavinou, ani s Prokopovými morálními dilematy. Možná proto mi v odvážných střizích mezi realitou a halucinací unikaly souvislosti a po skončení filmu jsem marně vzpomínala, jak a proč se postavy dostaly tam, kam se dostaly. Ale vzhledem k tomu, že vždy pozorný naslouchač Chřástal měl pocit úplně stejný, tak třeba nebyla chyba jen na mé straně klimbajícího přijímače. Zatímco zpochybňovat kvalitu Čapkova románu bych si nikdy nedovolila, filmové zpracování mě příliš nepřesvědčilo… ()

Zmeo

Skvělé zpracování knihy Karla Čapka o nebezpečnosti vědecké a vojenské moci. Ne nadarmo se říká, že vědci jsou nejšílenější lidé na světě. ()

MindTuber

Hlavní předností Krakatitu je vizuál a atmosféra (pozn. viděna remasterovaná verze). Samozřejmě za ním stojí také silná Čapkova předloha, kterou film určitě nezašlapává a hlavní myšlenka je patrná po celou dobu filmu. Bohužel mně nesedla ta všudypřítomná patetičnost, která mohla být ponechána jen pro pár důležitých chvil. Občas mě tvář Karla Högera utopeného v myšlenkách nutila trhat si vlasy z hlavy. Když nad tím tak zpětně přemýšlím, je Krakatit zajímavý z hlediska toho, jak je zpracován a natočen viz komentář Slarque. Lepší trojka. ()

G04T

Tak tohle bylo naprosto neuvěřitelný. Tohle není film jako ostatní. Do teď jsem měl za nejlepší českej film Spalovače mrtvol, ale ještě dlouho budu váhat, jestli ho nakonec neposunu na druhý místo. ()

jprmusic

Jedinečný film, který ve Vás i dneska vyvolá tísnivý pocit. Vávra perfektně vystihl atmosféru Čapkovy knížky a podepřel ji skvělou režií skvělých herců. Dodnes vynikající film. ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Otakar Vávra: 1911 - 2011