Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Chrustyn

Zklamání. Obrovské zklamání. Ani nevím co jsem od filmu čekal ale když jsem viděl ta obrovská hodnocení a spousta ocenění, které film získal čekal jsem rozhodně více. Na můj vkus film plynul opravdu hodně pomalu a nezachrání to ani plejáda vynikajících herců v čele s Shirley MacLaine a Jackem Nicholsonem. Brooksovo novější "Lepší už to nebude" je mnohem zábavnější. ()

Shaqualyck

Manželé a manželky, matky a dcery, Jack Nicholson a Shirley MacLaine. V dobrém i zlém. Chvíle radosti i absolutního zmaru, smutku, ale i naděje. Klišé, říkáte? Možná. Především ale KRÁSNÝ film. Vážně. Jako by někdo jen pozorně koukal kolem sebe a pak to hodil na papír. Všichni ti artoví režiséři, co tak rádi točí „komediální vztahová dramata ze života“, by měli povinně brát hodiny u Jamese L. Brookse. Nebo si alespoň občas připomenout „Terms Of Endearment“. To aby viděli, jak se to dělá. P.S.: Jsem moc rád, že jsem konečně zjistil, odkud se vzala scéna s kabrioletem a „vyfoukaným“ účesem, kterou jsem si kdysi tolik oblíbil v Bridget Jones´s Diary :-) ()

kobejn

Myslel jsem, že uvidim nějakej slzopudnej kýč, kerej bude ždímat slzy, a vono ne. Je to nesmírně uvolněně a v pohodě natočený film, kterej je opravdu v tom nejlepšim smyslu rodinným dramatem. Film s lety absolutně nic neztratil a nezestárnul. Zaslouženě sklízel oskary, jen škoda, že ho nemohla dostat vedle širly i debra, páč byla fakt výborná. Skvělej film, kerej se povede jednou za život. Tady se to sešlo všechno v ideální konstelaci. ()

Anderton

Na pochopenie a precítenie tohto filmu treba asi bohaté osobné skúsenosti a povedzme, že vyšší vek. Film som videl ako dvadsaťročný, a aj keď to nebola moja prvá skúsenosť s J. L. Brooksom, Cena za nežnosť ma nevtiahla a v určitých pasážach som sa nudil. Takže doporučujem skôr tým vyzretejším divákom a sebe, aby som si film pozrel znova, najlepšie už ako manžel a otec. VIDENÉ ZNOVA: 6/2017: Tak ako som správne predpokladal, k pochopeniu filmu je potrebný určitý vek. Respektíve k pochopeniu postáv a ako hlavnú tému tu vidím akési bezdôvodné ubližovanie svojim najbližším a tým pádom v konečnom dôsledku aj samým sebe. Aká je cena za precitnutie? ()

Derek

debra winger i shirely maclaine su oba vynikajuce a hlavnou kvalitou ceny za neznost a ostatne postavy su viacmenej do poctu (vsetky muzske postavy su iba komicke figurky a to i jack nicholson). nemyslim si ze to patri medzi oskarove klasiky ale je to asi najlepsi film james l. brooksa (i ked televiznost je dost vidiet, co dava zmysel lebo v televizii prave zacinal) a potom to bolo coraz viac s jeho tvorbou horsie... ()