Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

Ozzy2

Tenhle film jsem poprvé viděl asi před 40 lety,kdy mi bylo skoro 10 a byly to téměř první kozy,které jsem zhlédl in natura.I po těch letech si je pamatuju:)) ()

IXOXI

Při prvním shlédnutí působí ze začátku nudně, zbytečně, prázdně, …, ale v pozdějších fázích, kdy je divák dostatečně uveden do děje se stává zábavnou romantickou komedií, ze které jsem si odnesl, že na „Permesso?“ dívky odpovídají „Avanti!“. :) Při druhém shlédnutí kdy je jasné, kudy se příběh bude ubírat jsem si neskutečně užíval humorné chvíle, protkané romantickými momenty. Bezesporu se jedná o výjimečný klenot, který musí pro správný zážitek během prvního podívání dozrát, aby při druhém naplno předvedl, co v sobě skrývá. ()

Stíba

Jack Lemmon je snad jako vždy bezchybný ale film jako celek mě nějak nechal chladným. Délka nevadila, tempo bylo dobré, ale že by z toho nějak sršel vtip nebo romance, to říct opravdu nemůžu. Zklamán a s těžkým srdcem tak dávám jen 3*, jednou to ale asi přijít muselo. Každopdáně jak to tak počítám tak až u čtrnáctého (mnou viděného) Wilderova režijního počinu - to není špatné :-) ()

HawkeyP

Nejlepší romantická komedie, jaka byla kdy natočena. I když se mi moc líbí filmy jako Laska nebeská, Denik Bridget Jonesove nebo Pretty Woman, tak na tenhle film nemají. ()

Šípek

Kdo by čekal bláznivou italskou komedii plnou nebožtíků, je na omylu. Naopak uvidí romantický příběh dvou zcela odlišných lidí, jež okolnosti svedou dohromady v jednom přepychovém hotelu na ostrově ve slunné Itálii. Film je z dob, kdy ještě uměli natočit slušnou, solidní a poctivou romantickou komedii. Poněkud delší stopáž mi v tomto případě vůbec nevadila. Do těchto nádherných míst se nechám kdykoliv zlákat znovu. ()

waska

Permesso? Avanti! Čekal jsem rozhodně víc´. Jack Lemmon je sice skvělý, tyhle role mu sednou, ale jinak film není nic víc než další letní romancí dvou ( vlastně čtyř ) lidí. ()

FreeDooM44

Na tomhle filmu se mi asi nejvice libilo, ze i prestoze loni slavil kulatych 40 let, tak me dokazal udrzet v deji a ani chvilku nenudil... Krasny nadech minulosti, nostalgie a dokonale navozena atmosfera slunne a pohodove italie se skaliskama, skutrama, spagetama,s kapkou zmrzliny, muziky a vina... ()

lakart

Nádherný klasický film v podání dvou geniálních filmových tvůrců - Billy Wilder a Jack Lemmon. Skvělý scénář a herecké výkony. Možná trochu kratší a bylo by to ucelenější a svižnější, ale je to jenom drobná vada na kráse. :D 100% ()

Quido

..ale plný počet je zejména za souhru role Cliva Revilla a nepřekonatelného dabingu pana Kopeckého (originální dabing ČST 1978). ()

Jonatána

JO! podobně jako tenhle film mám ráda i Příští rok ve stejnou dobu. I když "Nebožtíky" o něco víc :-). Dokonalý film se vším všudy, vidět ho znamená celou dobu se usmívat a cítit se fajn. Edit 2021: Škoda, že neumíme cestovat časem. Chtěla bych tam být, v téhle době, s těmi lidmi. :-) Permesso? Avanti!  A málem bych zapomněla: český název filmu je top. ()

Arequipa

Humorný střet amerického a neapolitánské životního stylu, reálie ostrova Ischia a skvělý Jack Lemmon jako totální suchar. Příjemné ale trošku zdlouhavé. ()

bearmeedek

Stará komediální klasika, americký humor okořeněný Itálií. Nevím, možná scénář vychází z nějaké divadelní hry, protože tento ráz si film zachovává. I po létech a v jiném století potěší lehký humor, s předvídatelným koncem. ()

xylofonka

Ano, každému cizinci, který umřel v Itálii muselo rupnout v kouli, ale bylo to velmi příhodné, protože bez toho by nebožtíci nemohli lásce tak krásně přát. ()

Albyx

Prijemna komedie, s velmi dobrym Jackem Lemmonen, velmi dobrym scenarem a v jedne z hlavnich roli take ostrov Ischia. ()

Robbi

Ačkoliv jsem tím, co US občané nazývají patriot, takže i přes veškeré půvaby bych Ischii za Český ráj nevyměnil, tenhle film si pamatuju od školního věku. Asi jsem ho tehdy ne zcela přesně chápal, ale plno hlášek mi nevymizelo z paměti. Zrovna tak i skvělý dabing, který postrádám, přes nesporné kvality toho obnoveného. Ale nevím, proč nemohla zůstat Katka a komu vadil Vílík. Nesouhlasím také s názorem, že ten film je dlouhý, nebyla tam minuta, při níž bych pocítil náznak nudy. Přes vynikající výkon Jacka Lemmona a Juliet Mills je mým favoritem úžasný Clive Revill, jehož Carlucci jiskří od prvního momentu, kdy se ve filmu objeví. Ale bylo by rozhodně chybou nevšimnout si roztomile vtipné role Pippa Franca. A k poznámce, kterou tu učinil Brygmi. Ano, nevěra je možná něco, nad čím bychom se měli pohoršovat. Ale ruku na srdce, nikdo z nás neví, co byla zač madam Armbrusterová... ()

Rodin

Milé, vtipné, dokonale zahrané. Nádherná nálada středomořské pohody, která se snad ani nedá v Itálii zažít. Nesmrtelné scény (úřední výkon s razítkováním v márnici, amatérská vesnická mafiánská vyděračská rodinka a neskutečné smlouvání s ní, věta "řekněte tý tlustoprdce, že jí svezu"), neuvěřitelný hoteliér, skvělá karikatura nabubřelého amerického diplomata... Kouzelné. ()

Adrai

Další ze snímků, co Vás utvrdí v myšlence, že Itálie je prostě krásná, ale poněkud zvláštní země ... ()