Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

Hollohlaway

Krásně letní komedie , bodující především atmosférou a exteriéry ostrovního italského ráje. Líná nálada šla podle mne ale navodit i jinak než neúměrně dlouhou stopáží. Jinak typicky Wilderovská režie a dialogy , zabaví spolehlivě , nejlépe se sklenkou vína. ()

P1tr

Klasická romantická komedie, která je v Čechách zřejmě populárnější více, než kdekoliv jinde ve světě a nutno říci, že oprávněně, neboť její appeal je zřejmý - krásné, poutavé prostředí, sympatické postavy a elegantní, funkční humor, to všechno funguje na jedničku. Film bohužel trpí přehnaně dlouhou stopáží, která v některých momentech zbytečně brzí jinak příjemné tempo příběhu, ovšem vzhledem k tomu, že film sází především na příjemné charaktery, se kterými je radost trávit čas se tak nejedná o nepřekonatelný problém, i když prostříhání by snímku napomohlo k dokonalosti, jedná se nicméně i v současné formě o velice kvalitní dílo. ()

spikey1

uložit do sekce "nejmilejší nedělní filmy" Naprosto nic nechybí, nepřebývá, krásně to plyne. Jen si udělejte čaj s medem a zalezte pod deku. ()

vitekpe

Odpornejsi chovani k zenam se vidi malokdy (obzvlast, pokud by se clovek pokusil premyslet o tomhle jako o romanticke komedii)....od Wildera bych tohle nikdy necekal. A s Lemmonem mam obecne problem, vzdy je mi proti srsti... Takze, jedine dve hvezdy davam za mimoradne milou, krasnou a puvabnou Juliet Mills, ktera musi cely film snaset neskutecne ponizovani...brrr, tohle chci co nejrychleji zapomenout. ()

Sdoom

Příliš rozvleklé a příliš málo vtipných situací. Je to škoda, protože na romantickou komedii je to chytré, nevtíravé a nápadité. Jack Lemmon i Juliet Mills jsou perfektní, hezké prostředí, příjemná hudba, dobře ukázané rozdíly v americké a italské nátuře. Je to na pomezí 3 a 4 hvězdiček, ale musím se nakonec přiklonit k nižšímu hodnocení. Těch hluchých míst je tam prostě příliš mnoho a nemám pocit, že bych si to chtěl někdy v blízké budoucnosti pustit znovu. (Blu-ray, orig.) ()

MaMitti

Okouzlující....po všech stránkách...Asi bych těžko kdy čekala, že budu tak nadšená z filmu, ve kterém de facto fandíte slušňákovi (či jak to nazvat), aby se podvolil a... byl nevěrný...a ono jo! Po tak třeskutých hrůzách jako třeba Muži v naději apod. je tohle jako balzám - život se leckdy opravdu nemusí brát tak ukrutně vážně a černobíle...stejně z něj nevyvázneme živí :-), a když se to vyjádří takto (a nenatočí jako úplná stupidita jako tamto), pak je to vážně jako pohlazení. Juliet Mills je úžasná, její Pamela je v jistém smyslu autentickým a bezprostředním vyjádřením nesnesitelné lehkosti bytí a Jack Lemmon ...jak tomu to v roli nalinkovaného suchárka sluší, no prostě parádní dvojka. A samozřejmě třešinka na dortu - hudba - dokonalost sama! ()

klúčik

Avanti, je môj zamilovaný film.Výborná dovolenková atmosféra, nič nerobiacich talianov. Naopak američania, čo dokážu všetko??? K tomu fantastický J.Lemmon vo výbornom dabingu Vl. Brabca. No naozaj balzám na dušu. A ešte nezabudnuteľný taliansky úradník v márnici. 90%. ()

xaver

Nádherná komedie, která dle mého názoru představuje ty nejlepší doby americké komedie. Neuvěřitelně, ale nenásilně vtipná bez zbytečně přehrávaných scén. Vtip a pohoda plynou jaksi sami z toho, jak se zápletka vyvíjí. Krásným zdrojem humoru je šok, který utrpí americký suchar, když jeho víra v americký pořádek a ve všemocnost člověka, který disponuje neomezenými finančními prostředky, narazí na ospalou pohodu italského venkova. Stejně tak je krásná proměna jeho vztahu k neskutečně pohodové a sympatické ženě, kterou na začátku hrubě urazí označením „tlustoprdka“ v narážce na její dobře vyvinuté pozadí. Prostě herecký koncert dvou hlavních protagonistů pod vedením vynikajícího dirigenta. A tak všem, kteří tento film ještě neviděli, mohu na jejich váhavé "permesso" odpovědět bez zaváhání "avanti" - vstupte, dívejte se a bavte se. ()

Chegi

Na to, že film má hodně přes dvě hodiny tak nenudí. Moc příjemný wilderovský humor a skvělý casting zaručují zábavu po celou dobu. Zvláště se to rozjíždí při příjezdu ministra zahraničí, u jehož hlášek jsem se nasmál já rozhodně nejvíc. "Nemůže to být jeden z řeckých ostrovů?" "Ne pane ministře, Řecko je víc nalevo." "Ne, dokud já jsem na ministerstvu!" ()

Billie777

"Permesso? Avanti!" Film má jedinou chybu a to příliš dlouhou stopáž, která film zbytečně natahuje. Jinak chválím. Opravdu příjemná hlavní herecká dvojice (ta chemie mezi nima byla úžasná), krásné prostředí a trocha černého humoru nikdy nezaškodí. ()

Zagros

Další z povedených komedií velmi dobře spolupracující a fungující dvojice Billy Wilder a Jack Lemmon. Mám jen jednu mírnou výhradu k občasné roztahanosti a lehce delší stopáži, jinak budu jen chválit. Zápletka je sice praštěná, ale i díky tomu dává prostor k parádním dialogům, u kterých jsem se občas hodně nasmál. Za další bych vyzdvihl vedlejší postavy, zejména postavu ředitele hotelu. U něj to bylo co odpověď to perla. Líbily se mi i naznačené kontrasty mezi Američany a Italy. Bod navíc přidává i prostředí a italština. Nakonec dávám za pohodovou atmosféru a za dobrou náladu po filmu rád čtyři hvězdy. ()

Vajonek

Jsem až překvapená, jak výborně jsem se u této komedie bavila. Kdyby to bylo o trošku kratší, bylo by to skoro dokonalé. 80 %. ()

Han22

Permeso? Avanti! Tohle byl opravdu překrásný film. A to jsem věřil, že dvě a půl hodiny dlouhá komedie bude nuda a že Wilderovi musel v sedmdesátkách ujet určitě vlak. Ale kdepak. Wilder natočil starosvětskou romantickou komedii, která opět jako spousta jeho filmů prostě funguje i když není úplně extra vtipná ani extra romantická. On je stárnoucí ženatý bručoun a dědic obrovské firmy, ona je trošku při těle a nesebevědomá obyčejná dívka. Oba se setkají v malebném italském městečku a zjišťují (resp. on), že jejich rodiče měli 10 let tajný poměr a že dostat těla z Itálie nebude jen tak. A prostě to funguje. Hádky, nedorozumění, překrásná italská krajina a vůbec Itálie v kostce - šílení řidiči, úslužný hoteliér gentleman, víno, siesta, byrokracie, sexuchtiví mladíci ale i vydírání a dokonce jedna vražda. Skvělí herci, čas od času nějaký vtípek, jiskrný dialog, atmosféra že víte, že se do sebe nakonec zamilují. A když se tak stane, je to střídmé, krátké, ale o to silnější - scéna s váhou byla úžasná. Málokdy dávám 5*, ale dneska už druhý film, který si to beze zbytku zaslouží. ()

klukluka

Chvilku mi trvalo, než jsem si na toho Lemmonova neurotického Wendella zvykl, ale pak mi to přišlo půvabný až kouzelný, přičemž tyhle pocity z filmu vnímám jako velmi, velmi vzácné. ()

dopita

Billy Wilder natočil skvělou romantickou komedii a opět potvrdil, že byl jedním z nejlepších režisérů všech dob. Sice to není taková dokonalost jako byl Byt, nicméně to že film trvá 139 minut a vůbec nenudí jen potvrzuje, jak moc dobrej film to je. ()

Hanys_

Fain romantická komedie s výtečným Lemmonem, které možná trošičku škodí ta ukrutná stopáž, ale ani přes ni nestíhá Avanti! nějak extrémně nudit. 8/10 ()