Nespoutaný Django (2012)

Tak jsem si zase ověřil, že Tarantino mě fakt nebere. Nutno ovšem podotknout, že jeho tvorba (tedy aspoň to, co jsem viděl) vykazuje stoupající tendenci, tak třeba příště už to bude ono. Přitom to začalo tak slibně, v první půlce jsem dokonce i zapomněl, že se jedná o Quentina a užíval si podařený western. Pak ovšem nastoupil Leonardo (ačkoli hraje výborně), rádoby drsné dialogy a ksichty (zejména Foxx to odnesl, chudák) a odklon od jakés takés uvěřitelnosti, jako ostatně snad v každém Tarantinově filmu. Kulhá logika chování postav, respektive film je v tomhle ohledu nekonzistentní až hanba, k čemuž řádně napomáhá pár samožerských scén, které si Tarantino prostě není schopný odpustit . Řemeslně to může být dobré jak chce, ale prostě to tak úplně nedává smysl. Ale i tak je to rozhodně lepší než Pulp Fiction nebo Kill Bill a lehce nad úrovní Hanebných panchartů, takže pěkné tři.

Pán Domu (2005)

Vcelku pohodová jednohubka, ve které Tommy Lee Jones s kamenným ksichtem sobě vlastním krotí hejno slípek (na které se pěkně kouká, to zase jo). Nenadchne to, ale ani neurazí, ideální na zabití času a netřeba se ani soustředit. Navíc se párkrát dá i slušně zasmát. Po všech stránkách průměrná komedie.

Královský slib (2001)

Jako přežil bych scénář o ničem, herecké výkony o ničem a tak celkově film o ničem, ale který chorý mozek mohlo napadnout obsadit jako prince Krause??? Máme tu sice dlouhou tradici princů retardů (zdravím zejména Velena z Princ a večernice), ale tohle už je vážně přes čáru.

Starsky & Hutch (2004)

Škoda, Stillera s Wilsonem hodně můžu, ale nějak mi to úplně nesedlo. Dalo by se říct, že se jedná o typické dílko frat packu, ale srovnám-li to s Dodgeballem či Zoolanderem, tak to taková jízda zdaleka není, připadá mi to, že většinu situací tak úplně nevypointovali, jak by od nich člověk čekal. A nezachrání to ani Amy Smart, bohužel.

Ledové ostří (1992)

Tohle jsem jako děcko měl strašně rád, dneska jsem se k tomu po dvaceti letech dostal v televizi a světe div se, líbí se mi to furt. A to přitom krasobruslení nesnáším. Na plné čtyři to asi není, ale když přiložím na váhu hlavní hrdinku, tak s lehčím nadhodnocením opravdu nemám problém. Prostě po všech stránkách typický pohodový sportovní film.

Poslední pevnost (2001)

Černobílé až hrůza, řádně sluníčkové a polité tunou amerického patosu. Ale vem to čert, dívalo se na to dobře a to je hlavní. A trocha salutování ještě nikdy nikoho nezabila :)

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

U prvního dílu jsem si říkal, jak je super, že postupuje přesně podle knížky a přidává si věci z dodatků. Druhý díl jde na to jinak, ten knížku totálně překopal, přidal navíc pár nesmyslných zápletek a postav a taky je zde pár věcí z dodatků. Film samotný nenudí ani na chvíli, Jackson je hračička a vyloženě si to užívá, ale stejně to je první ( a doufám jediný) výlet do Středozemě, kterému nedám plné hodnocení. A to z důvodu ne nerespektování, ale spíš znásilnění předlohy. Když to vezmu od začátku, tak co mělo znamenat intermezzo s Meddědem? Těšil jsem se na trpaslíky trousící se jako švábi na pivo a ono kulové s přehazovačkou. Temný hvozd sám o sobě ok, ale kde jsou Bilbovy provokace pavouků a proč mohly být v prvém díle písničky a tady ne? Objevení elfů a hnedle Legolase nehodlám komentovat, tam už se k What the ... ? přidalo i fuck, zejména po představení Tauriel a prvních významných pohledech naznačujících interdruhovou lovestory. Jen vtípek ohledně Gimliho potěšil. V elfím městě se celý příběh zoufale scvrkl, útěk v sudech je už oproti předloze totální bramboračka a rovněž překopání děje v Esgarothu jsem tak úplně nepobral - trpaslíci left behind a skřeti na raidu do města, proboha proč? Obrazným finálním rozcupováním knížky pak byl výlet trpaslíků pod horu a konfrontace s drakem, tam už i těm nejpomalejším muselo dojít, že sice sledují dobrý (dost možná i výborný) film, ale rozhodně ne Hobita.

Wolverine (2013)

Jako jednohubka to je zábavné, ale titulní postava prostě není Wolverine z marvelovského univerza. Hodně, hodně mhouřím oči.

Kick-Ass 2 (2013)

Není to tak šílené jako první díl, je to kapku přeplácané, ale baví to pořád - plusem je, že titulní hrdina už není vyměklý rádoby drsoň, ale naučil se taky nakopat nějakou tu prdel. Zaokrouhluji nahoru kvůli Chloë, to děvče je k zulíbání (a ne, nejsem pedofil :) ).

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Adaptace knihy je v tomto díle přesnější, nevypustili toho tolik, aby to měnilo vyznění příběhu a detaily se lehce oželí (i když na ožralou Katniss jsem se docela těšil, ale co už :) ). Jinak platí víceméně totéž, co jsem napsal u prvního dílu, jen s tím rozdílem, že Jennifer a Woodymu tentokrát zdatně sekunduje i Hutcherson. První část filmu mě bavila dokonce víc než ta akčnější druhá, ale stejně jsem zvědavý, jak si poradí v dalších dílech s absencí arény. Zatím to vidím na čtyři, i když je to lepší než předchůdce. Pátou možná přihodím, až se mi to víc rozleží. Jennifer by si ji zasloužila už jen za ten úžasný výraz ve výtahu, který každý z nás chlapů určitě velmi dobře zná :) *mrknul jsem znovu na jedničku, zjistil jsem, že dvojka je fakt lepší a nakonec tedy mhouřím oči.