Hrdinové (2006) (seriál)

Původní nápad Heroes byl zcela výjimečný. Něco podobného tady nikdy předtím nebylo, což byl možná jeden z velkých úspěchů tohoto seriálu. První dvě série mi nedovolily zvednout se od obrazovky, s těmi ostatními to už bylo podstatně horší a musím říct, že spíš než příběh mě pak už u obrazovky držela jen Hayden Panettiere, na kterou se prostě krásně dívá :).

Spalovač mrtvol (1968)

Linčujte mě, kamenujte mě, nadávejte mi do ignorantů nebo do čehokoliv jiného, ale filmu, u kterého jsem měl co dělat, abych neusnul a u něhož jsem se stále díval, kdy už konečně skončí, nemůžu dát víc jak za dvě, monotónost a neustálé opakování stejných motivů je neuvěřitelně nudná a ubíjející. Jediné, co je na tomto snímku skutečně úžasné, je herecký výkon Rudolfa Hrušínského, který by si zasloužil pět hvězd, jenomže na jednom herci nemůžu hodnotit celý film. Je mi líto, že ho neohodnotím více hvězdami, ale z mého pohledu bych nebyl objektivní.

Merlin (1998) (TV film)

Artušovské, především však Merlinovské, legendy jsem vždycky miloval. Viděl jsem spousty jejich provedení, avšak film Merlin jsem si oblíbil ze všeho nejvíc. Je to hlavně z toho důvodu, že se tam nikde nevyskytují žádné narážky (věřící prominou, nechci tím nikoho urazit) typu Merlin byl synem ďábla, jeho inteligence a schopnosti to potvrzují, bla, bla, bla, bla, bla. Nezlobte se na mě, ale mě se takové pojetí Merlina prostě nelíbí. Mnohem více se mi zamlouvá vidina Merlina, který je napůl člověk a napůl syn bohyně starého náboženství, královny Mab, a který navíc ovládá magii. Nezní to přeci jen torchu lépe? Pomineme-li filmové triky (uvědomme si, že film je z roku 1998 a ještě k tomu se jedná o TV film, u něhož ani nemůžeme očekávat bůhvíjak úžasné speciální efekty kvůli mnohem nižšímu rozpočtu), jedná se o velice zdařilý tak trochu do pohádky zabalený kousek (nicméně s tou pohádkovostí bych trochu šetřil, konec konců eposy se nejrůznějšími druhy skřítků, elfů a magie jen hemží - např. Píseň o Nibelunzích - a tohle zpracování je, jak už se na začátku říká, taktéž eposem). Merlin je zkrátka krásně zpracovaná Artušovská legenda, které nic nechybí. Je živá, je v ní dobrodružství, láska, intriky, prostě všechno, co by film tohoto typu měl mít. K chvále přidávám ještě nádhernou hudbu od Trevora Jonese - hlavní motiv je doopravdy soundtrackovou lahůdkou - a skvělý herecký výkon Sama Neilla a mé hodnocení nemůže klesnout pod pět.

Jericho (2006) (seriál)

Na Jerichu se mi líbil nápad. Amerika zdecimovaná sérií naplánovaných jaderných teriristických útoků je skutečně zajímavá představa. O to víc je zajímavé, když celé tohle neštěstí přežije několik vesnic snažících se přežít, jak se dá. Dochází i k zápasům o moc, nechybí přestřelky, shánění léků, munice, benzínu, jídla. Díl za dílem se pomalu dozvídáme, jak to vlastně doopravdy bylo s teroristickými útoky, kdo je do nich zapletený, proč se to všechno stalo, a co se bude dít dál.

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Ze začátku jsem tento seriál přímo hltal. Přicházel s něčím zcela jiným, než na co jsem byl u seriálů zvyklý. Nejprve to byl samotný nápad upírů, kteří se znenadání objevili ve společnosti díky syntetické krvi, kvůli níž už nemusí sát lidem krev. Ovšem ze seriálu, který se původně zabýval vztahem upírů a lidí, se stalo něco zcela jiného, bohužel. Vznikla z toho jakási zpatlanina stmívání pro dospělé, a to je opravdu velká škoda, protože potenciál tam byl. Přesto první řady byly dobré, a tak zůstanu u 3 hvězdiček, ačkoli poslední by si zasloužily sotva jednu.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Vždycky mě fascinovaly věci kolem vědy, jako alternativní reality, nadpřirozené schopnosti, nejrůznější vědecké vynálezy, atd. Seriál Fringe tohle všechno obsahuje. Řeší se v něm různé vědecké záhady a provádí se všelijaké pokusy. Zároveň je do toho všeho přimíchána psychologie postav - proč přemýšlí tak, jak přemýšlí a proč jsou takový, jací jsou - k tomu všemu má snad každá postava své tajemství, které se postupně odhaluje. V epizodách se také objevují komické situace díky šílenému vědci (v dobrém slova smyslu). Epizody na sebe také různým způsobem navazují - něco se zmíní v první sérii a najednou třeba ve třetí sérii si řeknete: "Aha, teď to všechno dává smysl." Prostě, Fringe má skvělý děj, napětí, atmosféru a taktéž velkou řádku tajemna. Co víc si od seriálu přát? :)

500 dní se Summer (2009)

Pokud bych měl vysvětlovat nějakému člověku, který neví, co to je láska mezi mužem a ženou, pustil bych mu 500 days of Summer. Všechny její etapy jsou totiž v tomto snímku zcela jedinečně a zároveň tak realisticky ukazovány, že před Marcem Webbem skutečně smekám, jen tak dál, pane režisére. Co bych však na celém filmu obzvlášť vypíchnul, je část, kdy se obraz rozdvojí a na jedné straně jsou ukazovány představy hlavního hrdiny a na té druhé realita. To byl zkrátka úžasný nápad, zvlášť pozorovat, jak se všechny ty nádherné představy pomalu sesypávají jako domeček z karet a ruku na srdce, kdo něco podobného nezažil? Suma sumárum, zajímavé nápady, vtipné i dojemné momenty, jedinečné zobrazení lásky společně s jejími všemi etapami ve vztahu, včetně porozchodových. Zcela zasloužených 5 hvězd.

Na vlásku (2010)

Vtipné, trochu romantické a na pohádku nepříliš infantilní. Prostě s tímto snímkem se Disney může hrdě se zvednutou hlavou vrátit na výsluní, co se dělání animovaných filmů týče. Tangled je jednoduše zábavným snímkem pro všechny a každý si v něm nepochybně najde něco svého. Nejlepší animák, jaký jsem kdy viděl :)

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Období antiky jsem vždycky miloval, ačkoliv více než Řím jsem měl rád Řecko. Jako pokračování, mohu-li to tak nazvat (přeci jen Gods of the arena nepousouvají seriál dále, ale spíše vysvětlují události, které jsme v Blood and sand mohli vidět), se skutečně podařilo. Přestože se spíše přeorientovalo na intriky, jimiž byl ostatně Řím plný. Přes všechny tyto klady se však Gods of the arena nemohou vyrovnat Blood and sand. Hodnotil bych za 4, ale závěrečná bitva mě doopravdy dostala, takže musím přidat o jednu hvězdičku víc.

28 týdnů poté (2007)

Proč jsou pokračování skoro vždycky horší než první díly? Skoro si začínám myslet, že se jedná o nějaké prokletí, nicméně musím uznat, že na první, zcela výjimečný díl se nejspíš jen těžko navazuje, ačkoliv, teď když o tom tak přemýšlím, 28 týdnů poté vlastně nenavazuje. Jediné, co má tento snímek společného s prvním dílem, je prostředí a nemoc zombíků, konec konců, ani režisér nezůstal stejný. Co se mi ale skutečně líbilo, byl vrtulník sekající vrtulí zombíky jako by byli trávník, to mě skutečně pobavilo. Jinak se však jedná o celkem průměrný snímek.