Mrazík (1964)

Mrazík je klasika českých Vánoc. Dobře si pamatuju, jak velká byla nevole diváků, když jeden rok zjistili, že jim telka o Vánocích nenaservíruje tuhle klasickou ruskou pohádku. Stejně tak to vidím i já. Konec roku bez Mrazíka není prostě konec roku. Víc k tomu asi není třeba dodávat. Nejvíc oceňuju veršované dialogy a kvalitní český dabing s panem Františkem Filipovským. Myslím, že tohle každý viděl!

Princezna ze mlejna (1994)

Už jenom za písničku Jdu cestou necestou, která bere za srdce musím hodnotit takhle vysoko. Krásná česká pohádka plná troškovské laskavosti, lásky a vtipu. Obdivuhodný výkon Yvetty Blanarovičové v roli čerta. Na to se nezapomíná na její ztvárnění. Krásná česká krajina a výborný humor. Dohromady kolem a kolem poctivých 80%. Jedna z nejlepších novodobých českých pohádek. Kam se na Princeznu ze mlejna hrabe nová česká tvorba. Po shlédnutí druhého dílu zvyšuji hodnocení jedničky na 100%.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Nabubřelej Pandrhola a Kuba Dařbuján, ti nám vždycky připomenou, že smrt si nevybírá a na každýho jednou dojde. Ať je chudej a nebo bohatej :-) Neuvěřitelně krásné malované kulisy zejména ze začátku filmu a ta hudba - jak začáteční, tak hlavně ta při zjevení Smrťáčka. Vždycky se náramně bavím. Co naplat, když Dařbujána bere fantas a dá se na doktořinu. P.S. Suprovej hereckej výkon všech herců, ale co dokázal Stanislav Neumann? Za to klobouk dolů!!! Za pět hvězdiček a neřeknu o tom starý pane Neumann!! :-)

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Bože to je kravina nebo konina. Jak chcete. Ale já nevím čím to je, ale když jsou Vánoce, je to právě tahle komedie, na kterou si vzpomenu. Arnie sice nikdy nebude komik a nebýt toho příšernýho přehrávání od všech postav, mohla to být docela dobrá průměrná komedie. Arnieho soused je dobře na nervy se svojí vlezlostí a pár dobrých hlášek by se tu taky našlo takže...."Rolničky zvoní, Batman smrdí." :-D

Underworld (2003)

Tak co? Upíři nebo lykani? Underworld už se pomalu začíná stávat mojí filmovou klasikou a pravděpodobně do ní i definitivně vstoupí. Film nabízí pěkně svižnej akční začátek, ale tempo si neudrží celou dobu a tak přijdou na řadu i hlušší části. Triky jsou celkem dobré až na pár výjimek. Hodně se mi líbí temné deštivé prostředí, režie i záběry kamery. Poslední smrt je hodně velkej trikovej úlet a do konceptu celý filmu mi vůbec nezapadla, spíš jsem se musel smát ale víte co...Kate Beckinsale is so hot! Obzvlášť v dešti s promočenými vlasy :-) Edit: 25.12.2013 - Underworldu zvyšuji hodnocení na pět hvězd, protože je to pecka s temnou atmosférou, která je fakt peckovní a odpouštím i místy dnes už zastaralé triky.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Tenhle film má hodně velkou smůlu, že vykradl sám sebe...a to i s hláškama, které zazněly už v prvním filmu a to je ubohý. Tady se někdo bál trošku odpoutat od originálu a tak vsadil na jistotu a využil starých hlášek v novém kabátě. Pár vtipných momentů a průpovídek by se tu našlo, ale jinak nuda. Něco mezi dvě až tři.

Osm statečných (2006)

Připusťte si to nebo ne, ale je ono je to dojemné. A je to dojemné, tak moc, že mě to vzalo. Zkrátit stopáž na 90 minut, budem se tu reálně bavit o nejvyšším hodnocení. Nevím jestli jsem tak sentimentální, ale mě jich bylo tak líto a kdyby to šlo, nejradši bych byl kdyby přežili všichni. Pejskové jsou prostě sympaťáci a držel jsem jim palce co to šlo!!!

Válka světů (2005)

Válka světů je přehlídka vizuálních efektů, aneb koukejte se všichni dobře, co všechno už umíme udělat za triky. Tom Cruise je po celou dobu filmu stejně jako lidstvo samo v těžce pasivní a nevěřícný situaci a aby taky ne. Je to hodně dobrý film, ale jde prostě o popcornovou zábavu a víc než vizuální orgasmus Válka světů nenabídne. Hlubší myšlenky nehledejte. Nicméně sledovací scénu ve sklepě budu mít ještě dlouho před očima :-))

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Po Pánovi prstenů sáhnu pokaždé, když se chci odreagovat a úplně vypadnout z dění okolního světa. Od úvodního Galadrielina proslovu, který vtáhne do děje a už nepustí až do závěrečného rozpadnutí Společenstva absolutně bezchybné!!! Vizuálně nepřekonatelná epická podíváná s fenomenálními exteriéry, natočená s láskou a citem, doplněná přenádhernou hudbou a úchvatnou dynamickou kamerou umocňující každou sekvenci z filmu. Z každé věty kouká nějaké poselství, mystika či tajemno. Po celé tři hodiny jsem ani nedýchal a čekal, co bude dál a to i když mám celou trilogii přečtenou třikrát a vlastně vím, co mě čeká. Tak moc mě Společenstvo upoutalo a Peterovi rád odpouštím to, že se striktně nedrží předlohy a vytvořil si vlastní pojetí příběhu. Úvodní scény z Kraje při Gandalfově příjezdu jsou něco tak roztomilého, něžného a přitom rozverného, stejně jako hobití povaha. Opravdová podívaná ale pro mě začíná v okamžiku, kdy Gandalf zjistí, o jaký Prsten jde a k čemu se na Východě schyluje a vysílá Froda na cestu, která jak se později dozvíme, bude plná nebezpečí! Málokterý film je naplněn tolika silnými momenty. Celou cestu našich hrdinů jsem sledoval se zatajeným dechem a na konci ani v průběhu filmu jsem se neubránil dojetí. Nejsilnější momenty: Devítka opouští Minas Morgul, Gandalf ze zápisků Isildura zjišťuje, o jaký Prsten jde, Frodův únik před Devítkou do Hůrky na Brávohradském přívoze, vpád Devítky do Hůrky, Aragornova bitva s Přízraky na Amon Sul, Gandalf předčítá z kroniky Trpasluje, první setkání se skřety v Morii, probuzení Balroga, Gandalfova smrt a únik z Morie, závěrečná bitva se skřety a smrt Boromira.

Paranormal Activity (2007)

Jako uvědomujete si, že se tu bavíme o hororu za 15 000 dolarů? Pochopitelně prostředky na nějaký rozšoupnutí tu nebyly, takže jsme strašeni posouváním předmětů, klepáním dveří, či různými zvuky, což samo o sobě moc strašidelné není, ale už i to je působivé. Atmosféra hodně dobře graduje a každou noc jsou jevy horší a horší. Nejvíc působivější je náměsíčnost hlavní hrdinky, kdy hodiny jen tak stojí a neví o tom a strach z neznáma. Konec na mě zapůsobil i přesto, že jsem něco takovýho čekal a i když byl moc na efekt. O původu entity se toho moc nedozvíme, což je škoda, ale horor po kterým se mi těžko usíná můžu těžko šoupnout do průměru. Co se dá dělat, duchařina ve mě vždycky zanechávala nepříjemnej pocit.