Vy nám taky, šéfe! (2008)

Snad jediná povedená česká osvěžující komedie která, naštěstí pro mě, zvolila jednu z nejúspěšnějších typů komedií, a to ironickou. Sarkasmus tryská z každé scény a v pozadí s trubkou a mnoha hláškami vytváří tu pravou atmosféru typickou pro komedii v pravém slova smyslu. Co se týče hereckých výkonů, tak Vydra to ze začátku táhne nahoru, ostatní průměr, až na Langmajera, ten mi přišel, že si tam jen po kafíčku zaskočil z povinosti odříkat pár vět. 75%

42 One Dream Rush (2010)

Dostalo se mi ke zhlédnutí několik snů bez autorů a zaujal mě právě ten od Lynche, i když jsem nevěděl, že je tvůrcem on, což jen dokládá můj zájem o jeho tvorbu. Za povšimnutí pak také stojí sny od Chrise Milka a Tadanoby Asana. Většinou silně surrealisticky laděné sny co něco mohou znamenat, ale také nemusejí. Sedmý sen vyniká režijním zpracováním, a to především hororovým kontrastem zvukového podbarvení jdoucí ruku v ruce s temnou oponou a čímsi tajemným ve vejci, ale jestli se toto Davidovi opravdu zdá, pak by měl myslím někdo vážně někam zavolat. A experimentální díla jsou zkrátka příliš subjektivní na hodnocení, to dokládá fakt rozdílu zde na ČSFD 5,6 ku IMDb 9,0. ? %

The 3 Rs (2011)

Proboha. Znáte ten vtip? Kolik surrealistů je potřeba k výměně žárovky? Tři. Dva holí žirafu a třetí lije hodiny do vany. Ha ha ha, to je pěkně divný. Vůči tomuto je to ale vědecky podložená studie. Pro mě jednoznačně nejhrůznější krátkometrážní výplod z Lynchovy choré / geniální mysli. První vteřiny by mohly být vystřiženy z nějakého hororu, roztřesená kamera zachycující muže s včelími hnízdy místo očí podkreslená jejich bzučením. Následuje rádoby jednoduchý test, ale ono nic nebude jednoduché, všichni jsou zjevně mentálně mimo, na to někdo zavraždí nafukovací kachničku za nervydrásajícího řevu, kdosi vykřikne škola a nakonec postižený stařec mlátí kladivem do země. Kdybych Lynche neznal, tak si řeknu, že tohle vyšlo z mozku nějakého schizofrenika ve finálním stádiu, protože kdo tomuhle porozumí, klobouk dole nestačí. A povolení hodnocení by se mělo zakázat. ? %

Absurda (2007)

I allways love the dance. Tak jsem se na moment, v pravém slova smyslu, opět na chvíli přehoupl k Lynchově surrealistické krátkometrážní tvorbě. Jeden z jeho nejnovějších, zdánlivě nic neříkajících kraťasů je pro mě snad nejnepochopitelnější a zároveň nejpovedenější. Zajímavá volba potemnělého kinosálu s pravým dějem promítaným na plátně dodává originalitu a upoutává pozornost. Vnější subjekty, kužel světla a abnormálně velké nůžky, dodávají nádech nesmyslnosti spolu s podbarvením nejrůznějším pískáním a hučením. Jakýsi bezpředmětný dialog je protkán hrůznými vsuvkami přibližující se tanečnice a zkrvaveného muže a zdánlivě nesmyslný konec je pouze důkazem, kdo že je vlastně autorem. Klidně si tu nechápejte a udělujte nízká hodnocení, pokud někdo nechápe Lynchovu tvorbu, pak nerozumím, proč o něj vůbec trousí. Pro mě opět nezhodnotitelné, každý si odnese svůj vlastní dojem. ? %

Obří ryby (2009) (seriál)

Úchvatné záběry ryb tak velkých, že bohatě předčí laické nejšílenější představy. Několikahodinové souboje těchto obrů a odhodlaných místních rybářů jsou velmi zajímavá. Trnucha a piloun jsou opravdu úctyhodná zvířata zasluhující více pozornosti, a to nejen kvůli jejich ohrožení. Udělené odpady jsou zjevně ze strachu nebo z rozmaru, milovníci ryb, ale i laická veřejnost by se neměla nechat odradit. 80%

23 (2007)

Nejsem věřící. Nevěřím na boha. Nevěřím na reinkarnaci. Nevěřím na žádné nadpřirozeno. Pokud bych ale na něco měl věřit, bude to právě toto číslo. Na to, že kdekoli se vyskytne, nestane se nikdy nic dobrého (2:3=0,666). A to si nemusím dokazovat z všeobecně známých katastrof, ale i z vlastního života. Dlouho jsem se o toto číslo zajímal a až nedávno jsem narazil na tento snímek. Ten mě zaujal už od prvních sekund vypsáním některé figurace této dvojice v pohromách. Měl jsem u něho jedno z nejvyšších očekávání, co jsem snad kdy měl. Ale obstál u mě na výbornou. Žádné otálení nebo dlouhé seznamování s okolnostmi, Jim Carrey, který byl pro mě překvapivou volbou do hlavní role, začíná s bádáním okolo dvacettrojky hned od začátku a postupně se zamotává do úděsného příběhu, který je excelentně zpracován. Dynamický scénář vyvrcholuje nečekanou pointou a stejně tak i závěrem, u kterého je malinko škoda, když nezůstal otevřený. Tento film mi snad ale utekl nejrychleji ze všech, co jsem kdy viděl a jen u mě prohloubil "víru", ale i znepokojil ohledně tohoto ďábelského čísla. Když budete toto číslo hledat, najdete ho. Ale co když si najde ono nás? Jen pro zajímavost: Je možné, že číslo 23 v dějinách jen hledáme, potopení Titanicu, datum i čas shození bomby na Hirošimu, bombardování Oklahoma city, počet bodnutí Caesara, úmrtí Shakespeara a Cobaina, objevení HIV, nejčastěji citovaný žalm...Ale u teroristického útoku na dvojčata je toho nějak více. Odehrál se 9.září 2011 (9+11+2+0+0+1=23). Dvojčata měly název World Trade Center (W-23.písmeno abecedy,T-20.písmeno abecedy,C-3.písmeno abecedy). (Mimochodem W má také dva průsečíky dole a tři nahoře a na klávesnici je pod čísly 2 a 3). Plán na teroristický útok začal vznikat v roce 1976 (1+9+7+6=23) a jeden z útočníků údajně seděl na sedadle číslo 23. Zkrátka nevěřím, že to je náhoda a ani to, že zrovna teď je 23:32. Dal bych s chutí 23%, ale toto dílo má u mě, evidentně hodně subjektivní, plné hodnocení. 100%

Kick-Ass (2010)

Film o superhrdinech, který ale nepřichází s žádným novým. Nebo snad ano? Parádní a především originální nápad byl zpracován do akční komedie, což byla dle mého nejlepší možná volba. Necenzurované bitky a přestřelky jsou podkreslené rytmickou hudbou, díky čemuž jatka vypadají vtipně. Je zde i mnoho hlášek, vynikající charaktery a navíc jsem za celou dobu nepostřehl, že bych se nudil, jen jsem zíral a na krvavém konci, který přišel hned, jsem byl vysmátý a s dobrou náladou. 85%

Čekej do tmy (1967)

Jeden z nejoriginálnějších thrillerů vůbec. Pár zajímavých osob v čele s neobyčejnou slepou ženou rozehrávají nervydrásající partii v jedné jediné místnosti o malou hrací panenku. Každý hraje svou hru, každý má své vlastní plány, ale o její přítomnosti ví jen jeden. A ten se jí nehodlá díky vnucené iluzi za žádnou cenu vzdát. Na tak starý film perfektní dílo s rychle vybudovanou napínavou atmosférou přerůstající do místy hrůzného finále. Všichni herci na výbornou, děj nestagnuje, vše je zkrátka tak, jak má na správný thriller být. Možná trošku škoda úplného zakončení, ale bez poslední minuty je to snímek zasluhující více hodnocení, než zde dosud má. 90%

21 gramů (2003)

Průměrný Gonzálezův film s možná dějem zajímavým, ale mě bohužel nic neříkajícím. Nedočkal jsem se ničeho nového, děj mě do sebe nevtáhl a bylo mi celkem jedno, jak to všechno skončí. Každopádně tu hvězdičku navrch přihodím, za zajímavé zpracování od počáteční zmatenosti až po závěrečné poskládání scén dohromady, to vždy ocením. 60%

Krvavé pobřeží (2009)

Pro mě aktuálně nejlepší čínský historický velkofilm pyšnící se nejen jednou z nejlépe zpracovaných nočních bitev, ale i woovou precizní režií doplněnou o dokonalou kameru a impozantní speciální efekty. Nové válečné strategie a časté souboje bojeschopných generálů, při kterých se tají dech začleněny do průměrného příběhu, připomínajícího asijskou obdobu Trójy v pozadí s mírumilovnou hudbou (místy připomínající OST Catch me if you can). Také možná škoda úplného zakončení, ale jinak dechberoucí zážitek, a to nejen pro nadšence historických velkofilmů. 90%