Pan Nikdo (2009)

Velice rozporuplný snímek, o kterém nevím, co si myslet. Je to drama, sci-fi, romantický, surrealistický nebo snad místy dokument? Co se týče nápadu a hlavního aktéra jsem byl potěšen, ale ohledně volby dějového upřednostnění milostných vztahů a zpracování, kromě příjemných rekapitulujících momentů a s jejich vybavováním a s až příliš přepracovaným scénářem, ve kterém se napoprvý ztratí každý, už ne. Po scéně „architekt“ jsem si dokonce myslel, že se bude jednat o remake Matrixu a místy jsem si myslel, že se spíše dívám na seriál Touch. Pravděpodobně zásadně přehodnotím názor po dalším zhlédnutí, ale nevím, jestli se mi do něj po aktuální zmatenosti bude vůbec chtít. Nemůžete neexistovat... 60%

Nikdy to nevzdávej (2008)

Průměrná kombinace Klubu rváčů a Warriora v mladickém naivním americkém podání, projevujícím se především v tak do očí bijících, v reálném světě neexistujících, „American party“ se stovkami lidí v luxusní vile, která mě kdykoli ji vidím rozesměje. Také volba hlavního aktéra nebyla přímo trefa do černého, ale trenér, až překvapivě časté potyčky a zápasy a ojedinělý humor to táhnou velmi nahoru. „Jak je fešáku?“ „Fajn, jak často hraješ na X-Boxu?“. Jen škoda předem jasného závěru, přesně tak jsem nechtěl, aby to skončilo, ale člověk nemůže chtít vše. 65%

Kids (1995)

Absolutní zklamání. Parta arogantních teenagerů choděj, hulej a píchaj po městě. No a co sakra? Slibný námět s tématikou HIV a nadprůměrné ohlasy způsobily, že jsem se na tento zajímavý snímek těšil. Ale naprosto děravý scénář s rádoby amatérskou, zpackanou režií a kamerou doplněnou o naprosto hrozné herecké výkony děj potopily. A smutně se tvářicí předvídatelný konec to opravdu nezachránil. 25%

Hanebný pancharti (2009)

Další z řady Tarantinových masterpieců, ke kterému je napsat výstižný komentář těžké, jako roztančit kámen. Co bych ovšem rád vyzdvihl, je většina hereckých výkonů, a to například místy humorný Apač Aldo s parádní scénou výslech v kině, slizký nácek August Diehl, ale v jednoznačném vedení je ovšem výkon Chritopha Waltze. Jeho mrazivý výraz střídaný s ironickými výlevy dopomáhá k jeho vždypřítomné psychické převaze. I po odhalení jeho konverzační hrátky s jeho protivšími jsou naprosto stejné, jako hra kočky s myší a udělení Oskara za tuto roli je snad nejjednoznačnější v historii udílení. Zamyslete se na okamžik, v jakém světě krysy žijí. Nepřátelském. Vskutku. Nejlepší soundtrack z filmu 90%

Ocelová past (2007)

Těšil jsem se na nějakou evropskou obdobu Saw nebo Kostky, ale dostalo se mi jen nudného vyvražďování s velkými dírami ve scénáři a tak ubohými hereckými výkony, způsobující, že mě herci naprosto iritovali a fandil jsem vrahovi. Navrch se nám dostává do očí bijících nelogičností a dialogy, nad kterými jen kroutíme hlavou. Chtěl jsem dát dvě hvězdy za částečně povedené budování atmosféry v temných uličkách a aspoň trochu povedené způsoby smrti, ale za ten konec ještě jednu fakt strhnout musím. I když za ten závěrečný úsměv palec nahoru. 20%

Sólo pro Jaroslava Marvana (1971)

Jako fanoušek tohoto pro mě největšího českého hereckého velikána jsem si tento vyvedený dokument nemohl samozřejmě nechat ujít a volba výběru jeho několika nejlepších scén proložené jeho vlastním komentářem se zpracovala na výbornou. 80%

Šťastný Luke (1992) (seriál)

Povedený italský westernový seriál dle známého komiksu. Parádní oddechovka či jako kulisa, dokonale padnoucí hudba a mluvící koník je dokonce místy vtipný, bratři Daltonovi s jejich mámou co se týče humoru taky nezaostávají. A volba Hilla do hlavní role je také trefa do černého. 65%

Trosečník (2000)

Jedno z nejslavnějších ztroskotaneckých dramat se dočkalo nadprůměrného převedení na filmové plátno. Naprosto dokonalý výkon Toma Hankse, úchvatně samotářské prostředí po většinovou stopáž spolu s dojemnou hudbou vytváří jednoduchý, ale krásný příběh. Nebýt tolik reklamních vsuvek, závěru, který mi nesedl a pár zbytečně prodlužovaných závěrů dal bych bez váhání všech pět hvězd. Zítra vyjde slunce...a kdo ví, co přinese příboj. 70%

Hra (1997)

Jeden z nejpropracovanějších thrillerů, co jsem kdy viděl se třemi obrovskými plusy - hlavním hercem, režií a scénářem. Douglas jako ústřední postava dostal obrovský prostor pro dokázání svého hereckého potenciálu, což mohlo skončit fiaskem a potopit celý film. Ale povedlo se mu to na výbornou, jeho proměna charakterových vlastností od povýšenosti, přes úzkost a strach po nenávist a pomstu je úchvatná. Herecký výkon spolu s výbornou Fincherovou režií založenou na reálných detailech a geniálním scénářem projevující se především v závěru, kde dochází od jednoho zvratu ke druhému, až pomalu nevíte, jak to tedy je, táhnou kvalitu a celkový dojem velmi nahoru. Jediné, co se mi nelíbilo, bylo počítání aktérů s tím, co Douglas udělá, vše mohlo být kdykoli naprosto jinak, hlavně v závěru, který také mohl zůstat v určité míře otevřený. Nejlepší soundtrack z filmu 90%

Útěk z Alcatrazu! (2011) (TV film)

Začínám doporučením nedívat se před tím na film Útěk z Alcatrazu, neboť tento vynikající dokument v prvních deseti minutách přesně zachycuje celý děj tohoto snímku, až jsem se divil jak byl přesně natočen podle pravdy. Sám History's Secrets: Vanished from Alcatraz beru jako pokračování, kde dochází k přiblížení charakterových vlastností tří dotyčných a nejen spekuluje, co se s nimi mohlo stát, nýbrž i pomocí vládních dokumentů potvrzuje některé domněnky. Škoda useknutého závěru, opravdu rád bych se dozvěděl, jak to alespoň s některými dopadlo. 80%