Ostrov smrti (2003)

Opět jdu mírně proti proudu hodnocení. Na film se už dalo dívat díky Taře Reid a až na pár nelogičností a ne úplně povedený závěr jsem si to budování atmosféry s údernou hudbou poměrně užíval. Volba prostředí opuštěného ostrova zkombinovaná se strachem z vody, šíleným manželem, pár hrůznými detaily a lekačkami vytvořila nadprůměrný snímek a proto si opět přisadím. 70%

Sám doma 3 (1997)

Ale no tak, až na špatně zvoleného hlavního "hrdinu", pár do očí bijících nelogičností a kýčovitého závěru jsem se náramně bavil a absolutně nechápu tak nízké hodnocení zde udělené, pasti byly vtipné a tak hodím o hvězdičku navíc. 40%

Útěk ze Sibiře (2010)

Uchvacující uprchlický příběh podle skutečné události z jednoho z nejhroznějších míst, co na zemi byly. Výborně zvolení nedobrovolní vězni gulagu na útěku se svými rozdílnými charaktery, vyvolávající mnoho sporů, utíkající nádherně natočenou panenskou krajinou od Sibiře po Indii. Colin Farell opět potvrdil svůj um ve ztvárnění mé zde nejoblíbenější postavy Valky. Doporučuji vytvořit krásný kontrast po zhlédnutí Útěku z Alcatrazu. 80%

Útěk z Alcatrazu (1979)

Vězeňské drama aneb předchůdce Shawshanku v něm nezanechalo pouze mnoho podobností jako úlisného ředitele, sympatického hrdinu a pečlivě střežené vězení, ale velmi silně mu svou kvalitou i konkuruje. Výborná volba Eastwooda do hlavní role opět zapříčinila paradox, neboť jsem vězňům fandil při jejich útěku. Díky povedeně zvolenému typu chronologického posunu děje v podobě oddělení jednotlivých scén západem či východem slunce a poslední půlhodince, kde se atmosféra díky drobným chybám a všudypřítomných dozorců dala krájet tedy nemohu jinak, než s příjemným pocitem z dobrého snímku udělit pět hvězd. 90%

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Po tomto díle bych nejslavnější pirátskou ságu raději utnul, neboť se poměrně zdařil. Pro mě šla ovšem mimo změna herců, Keiru jsem značně postrádal, jelikož ji mám s piráty už spojenou a Penelope i přes to, že ji mám většinou v oblibě, mi zde vyčnívala. Posun kapitána Barbossy do předních rolí se mi naopak líbil spolu s ne úplně originálním nápadem, zato většinou zdařile provedeným okořeněný pár povedenými vtípky. I když z mořských pann mohli také ukázat více. 70%

Abeceda (1969) (studentský film)

Jeden z mých nejoblíbenějších Lynchových surrealistických snímků. Kouzlo Lynche, které jsem si v něm našel se zde promítá v celé své kráse - nehledat žádná vysvětlení nebo domněnky, jak to vlastně David myslel, ale vytvořit si svůj vlastní názor vytvořený z dojmů bezprostředně po konci. Přimět tak intenzivně zapojit mou fantazii se zatím povedlo pouze tomuto režisérovi, a za to si ho velice vážím. A jako bonusu se dočkáváme jakéhosi bizarního kvílení větru, které jen opět umocňuje výsledný dojem. Jako u ostatních krátkometrážních i zde pro mě platí nezhodnotitelnost. ? %

Six Figures Getting Sick (1966) (studentský film)

Zpočátku surrealisticky tvářící se čtyři minuty naprosto halucinujících opakovaných záběrů aneb další krátkometrážní raritka od Lynche. Samotný jeden záběr by takový dojem nevyvolal, ale šestkrát stále opakovaný jeden záběr na pozadí s kvílející sirénou ten špatný pocit ztvárňují dokonale. Podobně jako u ostatních krátkometrážních děl bych ale zakázal hodnocení, Lynchovy kraťasy zkrátka hodnotit dle mého názoru nejdou. ? %

The Amputee (1974)

Poprvé a snad i naposled souhlasím s Lynchovými odpůrci. Proč uctívat a vyzdvihovat naprostou nesmyslnost, jen kvůli tomu, že to natočil velký režisér? Zkrátka na tomto jednom uceleném záběru ani nelze moc co hodnotit, to, co žena říká je nesmyslné a ještě nesmyslnější je doktorova (Davidova) manipulace s jejím zraněním. Pro mě bohužel Lynchův nejslabší kousek, možná poznamenaný vnitřním rozkolem při natáčení Eraserhead, každopádně opět nehodnotím. ? %

Apokalypsa - kdy a jak (2008) (TV film)

Tento film nepřináší nic nového, žádné nové neznámé teorie. Animace na dnešní dobu také nepříliš povedené a vsuvky "expertů" za moc nestojí, chápu, že mají hovořit laicky, ale to co povídají vím i já. Slabší průměr. 40%

Andaluský pes (1929)

Po Lynchovi pro mě vrchol surrealistické kinematografie, víc k tomu ani říci nelze. Naprosto bizarní a naprosto (nebo jen zdánlivě?) odlišné scény, spojené pouze osudem jakési tajemné schránky, které potkat v normálním životě je téměř nemožné. Podobně jako u ostatních krátkometrážních surrealistických děl, si každý musí svůj názor a dojem vytvořit sám a nemyslím si, že by se u nich mělo povolit hodnocení, jedná se zkrátka o přespříliš subjektivní žánr. ? %